איך זה ללמוד באוניברסיטה הפתוחה והאם כדאי לעשות את זה

בתור מישהו שבעצמו למד באוניברסיטה הפתוחה חלק מהתואר שלו במדעי המחשב, בפוסט הזה אענה על השאלה האם כדאי ללמוד באוניברסיטה הפתוחה ואיך זה ללמוד באוניברסיטה הפתוחה.

הפוסט מורכב מיתרונות שלדעתי יש בלימודים באוניברסיטה הפתוחה, מחסרונות, ומעוד כמה דגשים חשובים שכדאי מאוד שתדעו לפני שאתם נרשמים לתואר שם.

מה הרקע שלי באוניברסיטה הפתוחה?

אני התחלתי את הלימודים שלי באוניברסיטה הפתוחה לפני כ-4 שנים, במהלך השירות הצבאי שלי בתואר במדעי המחשב במטרה להשלים משם תכנית בשם אפיק מעבר לטכניון.

לא אתייחס פה לתוכנית הזאת יותר מידי, אבל בגדול העיקרון פה אומר שעליכם להשלים כמות מסוימת של קורסים באוניברסיטה הפתוחה עם ממוצע גבוהה, ואם תצליחו לעשות את זה, תוכלו לעבור למוסד הלימודים שאליו אתם רוצים להתקבל היישר משנה שנייה.

ולמרות שאני הצלחתי בתכנית ולכן לא השלמתי את כל התואר שלי באוניברסיטה הפתוחה אלא רק את רוב הקורסים של השנה הראשונה בתואר ואז עברתי לטכניון, עדיין קיבלתי עדיין מושג טוב מאוד איך הלימודים מתנהלים שם.

ובגלל שעכשיו אני ממשיך את הלימודים שלי בטכניון, יש לי גם דרך להשוות אותם עם לימודים אקדמיים באוניברסיטה “רגילה”.

יתר על כן, אני מכיר גם כמה אנשים שהמשיכו את שאר התואר שלהם באוניברסיטה הפתוחה וכאלה שניגשו גם לקורסים מתקדמים ולא רק לקורסים בסיסיים כמוני. שכן יש הבדל בין השניים וחשוב שאדבר גם על זה.

ואחרי שהבנו מה הרקע שלי עם האוניברסיטה הפתוחה, בואו נדבר על היתרונות בלימודים שם והאם כדאי ללמוד באוניברסיטה הפתוחה:

היתרונות בלמידה באוניברסיטה הפתוחה

לאוניברסיטה הפתוחה יש באמת הרבה יתרונות מהותיים. ובעוד שחלק מהם יותר ברורים ואני בטוח שכבר שמעתם עליהם, חלק מהיתרונות שאציין כאן, אלה דברים שלא ראיתי ברשת בשום מקום אחר ושלדעתי חשוב מאוד לציין.

גמישות בלוח הזמנים שלכם

זה כנראה הייתרון הכי ברור שיש בלמידה באוניברסיטה הפתוחה שאני בטוח שכבר שמעתם עליו, אבל עדיין כל כך חשוב לי לציין אותו.

בעיקרון, באוניברסיטה הפתוחה יש הרבה מאוד גמישות מבחינת בניית מערכת השעות שלכם. כלומר, תוכלו לקחת חלק בקורסי הערב של האוניברסיטה, או ללכת דווקא לקורסי הבוקר אם זה יותר מתאים לכם.

והעובדה שיש לכם הזדמנות לעשות למשל לימודי ערב, נותנת לכם המון כוח ונותנת לכם אפשרות ללמוד באמת איך שנוח לכם ומתי שנוח לכם.  

יתר על כן, תוכלו להתחיל את הלימודים שלכם תוך כדי צבא או תוך כדי מסגרת אחרת כמו שאני עשיתי, וככה לנצל את השירות שלכם עד תום.

לכן פשוט זכרו שכשיש לכם יותר גמישות בלוח הזמנים, החיים שלכם לא חייבים להיות סובבים סביב האוניברסיטה והאקדמיה ואתם יכולים לשלב את הלימודים שלכם בצורה הרבה יותר אלגנטית.

גמישות במיקום שלכם

עוד יתרון מדהים של האוניברסיטה הפתוחה זאת העובדה שיש להם סניפים פרוסים ברחבי הארץ. מה שאומר, שלא תצטרכו לשנות בהכרח את מקום המגורים שלכם ביחד עם תחילת הלימודים שלכם.

כמובן, שבערים או יישובים קטנים לא סביר שיהיה סניף פעיל, אבל בערים המרכזיות לרוב תוכלו למצוא את הקורס שאתם צריכים עם ההרצאה המתאימה.

בנוסף, להרבה מאוד קורסים יש אפשרות מובנת ללמוד אותם באופן מקוון וככה תוכלו לחסוך המון זמן על נסיעות וללמוד במקום מהבית.

החומר בקורסים מוגש טוב (עם ספרים והקלטות)

כשלמדתי באוניברסיטה הפתוחה, לא הערכתי את העובדה הזאת שהחומר שם מוגש בצורה ממש נוחה ומסודרת ואני בטוח שאני לא היחיד.

הסיבה היא, שכשאתה לומד שם זה נראה לך כמשהו מובן מאליו שיש למשל ספר של הקורס שכלול ומגיע אליך בדואר, ושיש מאגרים שלהם של הרצאות מוקלטות מכל הסמסטרים שעברו.

אבל, כשהגעתי לטכניון הבנתי שזה לא בהכרח תמיד המצב. בטכניון, אין דבר כזה ספרים של הקורס ומי שרוצה יכול לנסות לרכוש ספרים לבד. (אם כי לא תמיד ברור איך ללמוד איתם)

והרצאות מוקלטות גם כן לא תמיד יש אלא רק בחלק מהקורסים. בקיצור, בפתוחה לפחות בקורסי היסוד החומר מוגש לכם בצורה מסודרת יותר באופן מהותי ועל כן נוח יותר לעבוד אתו. (מזל שיש דרייבים בטכניון וסטודנטים חרוצים שמסכמים היטב ומצילים את המצב).

גמישות עם מועדי המבחנים

אם יש משהו טוב באוניברסיטה הפתוחה זאת העובדה שהם מתגמשים קצת עם מועדי ב’. למשל, אם בטכניון לא תיגשו למועד א’, אתם פספסתם אותו סופית ותוכלו לגשת אך ורק למועד ב’.

ואפילו אם תיכשלו במועד ב’, לא יהיה לכם עוד מועד ואתם תצטרכו לקחת את הקורס מהתחלה. באוניברסיטה הפתוחה, זה לא ככה ואתם תוכלו לגשת למועד ב’ לרוב גם אחרי סמסטר או שניים.

כלומר, אפילו אם לא ניגשתם למועד א’ ונפלתם במועד ב’, אתם תוכלו לגשת למועד שני בסמסטר הבא בלי בעיה. ולעיתים אפילו בעוד שניים או שלושה סמסטרים.

הגמישות הזאת, נותנת לכם הרבה כוח לפספס מועד במידה ואתם עמוסים בעבודה או במשהו אחר, או פשוט אם החומר לא יושב לכם עדיין מספיק טוב בראש.

בעוד שבטכניון או באוניברסיטאות אחרות, זה לא ככה וגם אם אתם עוד לא חזקים בחומר, אם לא תיגשו למבחן זה יהיה פספוס שלכם.

כיתות קטנות

באוניברסיטאות בפקולטות גדולות כמו מדעי המחשב ובקורסי יסוד שכולם צריכים לעשות, לרוב אתם תהיו בהרצאות באולמות גדולים עם עוד כ200-300 סטודנטים ביחד אתכם.

אבל באוניברסיטה הפתוחה, לומדים בכיתות קטנות, של כ-30 תלמידים ולפעמים אפילו פחות ממש כמו בכיתות בבית הספר.

בענייני, זה ייתרון עוצמתי כי אתם תוכלו באמת לקבל יחס אישי מהמרצה שלכם שדרך אגב מגיע לאוניברסיטה כי הוא באמת רוצה להרצות ולא כי הוא חייב בשביל לקבל מימון למחקר שלו.

ככה, גם יהיה לכם הרבה יותר זמן לשאלות כי לא צריך לענות על שאלות של 200 סטודנטים ובאופן כללי האווירה היא הרבה יותר חמה, נעימה ולימודית.

אפשרות לעבוד תוך כדי במשרה מלאה

מעבר לגמישות בשעות של ההרצאות, מה שיפה באוניברסיטה הפתוחה זאת העובדה שאפשר גם לקחת את התואר בקלות ולפרוש אותו ליותר שנים מבלי להיות מחויב על זה בהרבה יותר כסף.

ולכן, זה נותן לכם אפשרות לקחת בכל סמסטר פחות קורסים בשעות שנוחות לכם, וככה לשלב גם עבודה במשרה מלאה.

ומעבר לעובדה שעבודה במשרה מלאה נותנת לכם הרבה יותר גמישות וכוח כלכלי, זה גם נותן לכם ניסיון תעסוקתי במשרה רצינית ולא במשרת סטודנט.

וניסיון תעסוקתי במשרה רצינית ובתפקיד מהותי, שווה יותר מניסיון בתפקיד זוטר במשרת סטודנט. ולכן, זה יכול לאפשר לכם להתחיל מנקודה אחרת וממשרה טובה יותר עם סיום התואר.

רק צריך לזכור להיזהר לא למשוך את התואר ליותר מידי זמן, שכן זה יכול לגרום לבעיות כמו שאסביר בהמשך.

כל אחד יכול להתקבל

הייתרון האחרון שאתייחס אליו, זאת העובדה שכל אחד שרוצה יכול להתקבל לאוניברסיטה הפתוחה. כלומר, לא צריך פסיכומטרי ואפילו לא בגרות.

ולכן, אם אתם לא מעוניינים לבזבז זמן על פסיכומטרי ואתם יודעים שיש לכם משמעת עצמית גבוהה וראש על הכתפיים, המסלול הזה ללא ספק יכול לחסוך לכם זמן וכסף על קורסי פסיכומטרי או השלמת בגרויות.

וזכרו שגם אם אתם לא תרצו להשלים את כל התואר באוניברסיטה הפתוחה, אתם תוכלו לעשות אפיק מעבר ממש כמו שאני עשיתי.

החסרונות בלמידה באוניברסיטה הפתוחה

אני בטוח שהרבה מכם חושבים שאחרי שעברתי על כל היתרונות שיש באוניברסיטה הפתוחה שזה נשמע מדהים וללא שום חסרונות, אבל זה לא המצב. לכן חשוב לי להדגיש גם כמה חסרונות שיש בלימודים באוניברסיטה הפתוחה.

יש פחות שעות לימוד פורמאליות

באוניברסיטה הפתוחה, יש פחות שעות לימוד פורמאלי. הסיבה לזה היא, כדי לתת לכם יותר גמישות וכדי שתוכלו ללמוד יותר לבד בבית, בשעות שנוחות לכם.

אבל בפועל, בעיני זה גם חיסרון כי יש לכם פחות זמן עם מנחה מקצועי. כלומר, פחות זמן לשאלות ופחות זמן להעמיק במקצוע עם מישהו שמבין בו.

כמובן שאם יש לכם משמעת וראש טוב, אז אפשר לפצות על זה לבד בלמידה עצמית. אבל אין ספק שמהבחינה הזאת, העובדה שבטכניון ובאוניברסיטאות אחרות יש גם תרגול וגם הרצאה, זה משהו שמקל על תהליך הלמידה של הסטודנט.  

בקורסים המתקדמים יש פחות משאבים

אמנם אני לא חוויתי את זה על בשרי, אבל אנשים שאני מכיר שהגיעו לקורסים מתקדמים יותר כן. מה שקורה זה שבגלל שבאוניברסיטה הפתוחה אין תנאי קבלה רשמיים, המון סטודנטים נושרים אחרי הקורסים הבסיסיים שהם גם נחשבים הקשים ביותר כי הם חשבו שיצליחו אבל מגלים שהרמה גבוהה מאוד.

ולכן, נוצר מצב שבו בקורסים המתקדמים יש פחות סטודנטים. ובגלל זה, נוצר מצב שיש פחות משאבי למידה בקורס ושמשקיעים בו פחות.

זה לא אומר כמובן שהקורס מועבר בצורה מזעזעת, ובהרבה מקרים רמת הלימוד היא עדיין טובה, פשוט פחות טובה מהרמה שאליה תתרגלו בקורסים הראשונים.

זאת דרך אגב עוד סיבה למה להרבה אנשים קשה להמשיך עם התואר, כי בהמשך תצטרכו להסתמך עוד יותר על למידה עצמית ופחות על העזרה של האוניברסיטה.

בקורסים המתקדמים יש פחות גמישות

בעקבות מה שאמרתי קודם, נוצר גם מצב שבקורסים המתקדמים יש הרבה פחות גמישות. כלומר, בחלק מהקורסים המתקדמים פתאום תגלו שהקורס לא מועבר בעיר שבה אתם גרים ואתם צריכים לנסוע לתל אביב.

או שתגלו שהקורס לא מועבר מקוון ושאין הקלטות כי רוצים שהסטודנטים יירשמו לקורס הפיזי כדי שלמרצה תהיה פרנסה.

כמובן שזה קצת מתסכל, כי זה יכול לפגוע בגמישות שאליה הייתם רגילים בהתחלה, אבל זה עדיין עדיף ממצב שבו אתם מוותרים לגמרי על כל הגמישות שלכם במידה וזה חשוב לכם ואתם רוצים לנהל חיים שהאקדמיה היא לא במרכזם.

החוויה הסטודנטיאלית נפגעת

בניגוד לשאר האוניברסיטאות, ידוע שמי שלומד באוניברסיטה הפתוחה מוותר קצת על החוויה הסטודנטיאלית מאחר והאקדמיה היא לא מרכז החיים שלו.

ובעוד שאולי יש בזה יתרונות, אתם חד משמעית תפספסו את ההזדמנות להכיר המון אנשים חדשים שתוכלו ללמוד איתם ביחד ולבלות איתם, ואתם תפספסו כל מיני מסיבות ואירועים של סטודנטים.

הסיבה לזה היא, שבאוניברסיטה הפתוחה כל אחד לומד הרבה יותר לבד והרבה יותר בבית. ובעצם אנשים מבלים הרבה פחות בקמפוס עצמו ומתקשרים פחות בינם לבין עצמם.

ומעבר לזה שאתם מפספסים קצת כיף, אתם גם מוותרים על קשרים חזקים שהיו יכולים להיווצר במוסדות לימוד אחרים. קשרים שגם היו יכולים להביא לכם המון חברים חדשים איכותיים לחיים, שגם היו יכולים ליצור הזדמנויות עסקיות וכוח בתעשייה בעתיד.

אתם לבד ולכן צריך משמעת

זה לא סוד שבאוניברסיטה הפתוחה רוב הלמידה מתבצעת לבד. אמנם כן יש הרצאה שבועית לכל מקצוע, ואפשר גם להתחבר עם סטודנטים ולנסות ללמוד איתם ביחד, אבל המנטאליות שם היא עדיין שונה ולרוב אתם תלמדו לבד.

ולכן, אתם חייבים משמעת עצמית ברמה מאוד גבוהה אם אתם מתכננים לסיים את התואר שלכם בהצלחה באוניברסיטה הפתוחה.

לא לכולם יש משמעת כזו ולא כולם יכולים לשבת הרבה שעות לבד ולבנות לעצמם מערכת שעות יעילה. ולכן, אתם חייבים לקחת את זה בחשבון ולשאול את עצמכם בכנות האם אתם מסוגלים ללמוד לבד כמו שצריך.

אין כמעט פקטורים

ברוב האוניברסיטאות, יש רף מסוים של ממוצע שצריכים לעמוד בו ולכן, במידה והמבחנים היו קשים, אתם תקבלו פקטור.

כלומר, הציון של כל הנבחנים יעלה אוטומטית בכמות מסוימת של נקודות. אבל באוניברסיטה הפתוחה, מסיבות כאלה ואחרות פקטורים זה לא משהו נפוץ בכלל וזה מאוד נדיר.

ולמרות שאין כמעט פקטורים על הציון, הרמה של המבחנים בפתוחה היא מאוד גבוהה ולא נופלת משאר האוניברסיטאות. ואז, יכול לצאת מצב שתיפלו על מועד חריג שהיה קשה מן הרגיל ועדיין לא תקבלו פקטור על זה ולא תקבלו נקודות אקסטרה כמו באוניברסיטאות אחרות. וזה מתסכל!

כל אחד יכול להתקבל (כן, זה גם חיסרון)

בעוד שיש כמובן ייתרון לעובדה שכל אחד יכול להתקבל לאוניברסיטה הפתוחה ושלא צריך לבזבז זמן על פסיכומטרי ושיפור בגרויות, יש לזה גם כמה חסרונות.

החיסרון הראשון הוא, שאין בעצם שום תקרת זכוכית ובגלל שכל אחד יכול ללמוד באוניברסיטה הפתוחה, אתם תפגשו אוכלוסיות מכל הסוגים שלעיתים יכולות להיות פחות איכותיות.

מה שאומר, שיהיה לכם קשה יותר להתחבר עם אנשים איכותיים ובכללי זה אומר שאתם עלולים ליפול על סביבה פחות איכותית בזמן התואר שלכם.

והחיסרון השני שנובע מהעובדה שכל אחד יכול להתקבל הוא שיש עדיין מעסיקים שיעריכו פחות את האוניברסיטה הפתוחה בגלל שכולם יכולים ללמוד בה.

אם כי, חשוב לציין שהיום כבר יותר מעסיקים מעריכים משם תואר מאשר בעבר בגלל הסיבות שאסביר מיד.

האם קל למצוא עבודה אחרי תואר באוניברסיטה הפתוחה והאם היא נחשבת?

מעבר ליתרונות ולחסרונות שציינתי, השאלה האם כדאי ללמוד באוניברסיטה הפתוחה קשורה ישירות לשאלה האם אפשר למצוא עבודה אחרי תואר באוניברסיטה הפתוחה ולכן חשוב שנענה עליה.

אז בגדול התשובה היא כן, אפשר למצוא עבודה באוניברסיטה הפתוחה היום ותואר משם נחשב להישג לא רע בכלל ויש לזה כמה סיבות:

 • רוב מי שלומד באוניברסיטה הפתוחה, מתחיל לעבוד במשרה מלאה או בחצי משרה בזמן התואר. והניסיון התעסוקתי הזה מוערך מאוד על ידי המעסיקים לא פחות מהתואר עצמו.
 • השלמת תואר שלם באוניברסיטה הפתוחה מעידה על משמעת עצמית גבוהה ויכולות אינטלקטואליות גבוהות ולכן זה מעיד על אדם איכותי.
 • הרמה של המבחנים באוניברסיטה הפתוחה גבוהה, ומי שמשלים שם תואר זה מישהו שמסוגל ללמוד דברים חדשים לבד. ובדרך כלל זאת תכונה שמעסיקים מחפשים גם בעבודה.

יתר על כן, גם בתור סטודנטים יהיה לכם קל יותר למצוא עבודה. הסיבה היא, שהמעסיקים יודעים שסטודנטים באוניברסיטה הפתוחה לרוב גמישים יותר ויכולים לתת יותר שעות עבודה. ומעבר לכך, יש לאוניברסיטה הפתוחה פורטל מעולה שבו מציעים משרות סטודנטים שגם לי יצא להשתמש בו ולמצוא דרכו עבודה לפני שנים.

איך זה ללמוד באוניברסיטה הפתוחה: דגשים חשובים וממה להיזהר

אחרי שדיברנו קצת על היתרונות והחסרונות באוניברסיטה הפתוחה, בואו נדבר קצת על חווית הלמידה שם.

הלימודים לא קלים בשום צורה

קודם כל בראש ובראשונה, חשוב לי להדגיש שהלימודים שם לא קלים שם בשום צורה. ואני אומר את זה גם אחרי השוואה לטכניון, איפה שידוע שהלימודים קשים.

הסיבה לזה היא, שהרמה של המבחנים באוניברסיטה הפתוחה היא גם כן מאוד גבוהה כמו בשאר האוניברסיטאות. וכאן, יש לכם הרבה למידה עצמית לעשות כדי באמת להצליח.

ולכן, אם אתם רוצים ללמוד שם רק כי אין שום רף קבלה, אל תעשו את זה. הלימודים שם קשים ונועדו לנפה ולגרום לחלשים לנשור אחרי קורס או שניים. אז לכו לשם רק אם אתם יודעים שאתם מסוגלים ללמוד ופשוט רוצים לשלב את הלימודים עם עוד דברים אחרים או בגלל תכנית כמו אפיק מעבר.

צריך משמעת ברזל והרגלי למידה טובים

אתם עומדים ללמוד הרבה שעות לבד. רק אתם, הספרים וההרצאות המוקלטות של האוניברסיטה הפתוחה. אני אישית, הסתדרתי עם למידה מהסוג הזה כי אני רגיל ללמוד הרבה שעות לבד. (זה הייתרון בהורים רוסים)

אבל אפילו אני הרגשתי לפעמים שזה היה מתיש מאוד. לפעמים אתם תמצאו את עצמכם לומדים המון, ועדיין לא מצליחים להבין טוב את החומר. ולפעמים, אתם תחשבו שאתם מבינים הכול, אבל כשתגיעו למבחן אתם תחטפו הלם ולא תצליחו לפתור חצי ממנו.

זה יכול להיות מתסכל ומבאס, אבל מי שלא יוותר לעצמו, ילמד רציני יותר וינסה שוב, יוכל להצליח להסתדר באוניברסיטה הפתוחה יפה מאוד. רק חשוב לשמור על הרגלי למידה טובים וללמוד חכם למבחנים כמו שאני מסביר על זה יותר לעומק בפוסט הזה.

תיזהרו לא למשוך את התואר יותר מידי זמן

הזכרתי את זה קצת מקודם, אבל חשוב לי להתעכב על זה שוב. באוניברסיטה הפתוחה, הרבה אנשים נוטים למרוח את התואר שלהם ל-7, 8 ואף יותר שנים מזה. ובעוד שאולי לחלק מהאנשים זה לא מאוד משנה, יהיו מקומות עבודה שזה יפריע להם.

גם כי הם דורשים תואר בשביל להתקדם לעמדה רצינית יותר או להתקבל אליהם מלכתחילה, וגם כי לפעמים זה יכול לעורר אצל חלק מהמעסיקים נורה אדומה שלקח להם כזה הרבה זמן להשלים את התואר.

ולכן, על אף שאולי זה נראה מפתה למשוך את התואר הרבה זמן כדי לא להעמיס על עצמכם יותר מידי קורסים ולשלב את זה עם עבודה, חשוב לעשות את זה במידה ולא להגזים עם משך הזמן שלוקח לכם לסיים את התואר.

החוויה הכללית שלי הייתה מהנה

בסך הכול, אני יכול להגיד שאני לא מתחרט שעשיתי את השנה הראשונה של התואר שלי באוניברסיטה הפתוחה. הלימודים אמנם היו מאוד קשים, אבל יעילים.

באוניברסיטה הפתוחה תקבלו ספרים לקורסים שלכם, והקלטות מסודרות ובעצם את כל חומרי הלמידה שאתם צריכים. ובמידה באמת תנצלו אותם כמו שצריך, אתם תוכלו להשיג הרבה ידע והבנה מעמיקה בקורסים שאותם אתם תלמדו.

כמו שאמרתי, הרמה של הלימודים גבוהה וטוב שכך. זה ילמד אתכם לחשוב ויפתח אתכם בתור בני אדם ולדעתי לעשות שם תואר, טוב לא פחות מאשר בשאר האוניברסיטאות.

אני מקווה שנהניתם מהקריאה, ואם יש לכם עוד שאלות על הלימודים שם ועל החוויה שלי, אתם מוזמנים לשאול הכל בתגובות.

13 מחשבות על “איך זה ללמוד באוניברסיטה הפתוחה והאם כדאי לעשות את זה”

 1. רותי פולסקי

  יש לי שאלה. אני לומדת באוניברסיטה הפתוחה כ-שנה ויש לי עוד כשנתיים וחצי (אם אמשיך על אותה הדרך) עד לסיום התואר.
  אבל נמאס לי כבר. אני לא מוסגלת בלי להכיר אנשים, החוסר באינטגרציה הופך את הלימודים לקשים יותר ומשפיע על הציונים. אני גם מרגישה נורא לבד, ואין מי שיעזור לי להבין את החומר וכו’
  אני מרגישה שזה די הזוי שאין ליווי לסטודנטים בשנה א’, כי בכל אוניברסיטה אחרת יש פרוייקטים שהם אפילו חובה וחלק אינטגרלי מתוכנית הלימודים.
  איך לדעתך אפשר להצליח בלימודים האלו?
  ותודה רבה על המאמר.

  1. היי רותי,
   לדעתי אפשר להצליח להכיר אנשים גם בזמן הלימודים באוניברסיטה הפתוחה (בהנחה והולכים להרצאות). בזמן הלימודים שלי שם למשל, בחלק מהקורסים שעשיתי התחברתי לאנשים שהיו איתי בהרצאות, פתחנו קבוצת ווצאפ עם חלק מהם ולמדנו ביחד למבחנים (עכשיו בתקופת הקורונה אולי זה היה יותר קשה). בקורסים אחרים מצד שני, למדתי לבד כי ככה העדפתי. לדעתי בשביל להצליח באוניברסיטה הפתוחה צריך לעשות את התואר “על הדרך”, כלומר לשלב אותו עם עבודה, או פרויקטים אחרים ולא להיות שקועה כולך בתואר כמו שעושים במוסדות אחרים, מה שאומר שלדעתי עדיף להעמיס פחות קורסים בסמסטר גם אם זה אומר לסיים את התואר שנה מאוחר יותר. כי אם תעמיסי הרבה קורסים בכל סמסטר בפתוחה, זה באמת יכול להיות קשה ובאמת אפשר להרגיש לבד. אבל אם תשלבי במקביל עבודה או דברים אחרים, אז במסגרות האחרות שלך תהיי כל הזמן בחברת אנשים אחרים, ואז מרגישים פחות לבד והתואר מרגיש פחות עמוס. וכשיש פחות קורסים בסמסטר אז יש יותר זמן להשקיע בכל קורס ויותר זמן להתעמק בחומר ולנסות להבין אותו עד הסוף. בנוסף, לדעתי בשביל להצליח בפתוחה צריך להיות עם הרבה סלבנות ומשמעת עצמית, צריך לנסות להתעמק בכל קורס ולחפש מרצה שמתאים לך ושאותו את מבינה הכי טוב. (לפעמים אפשר גם למצוא סרטונים של מרצים ממוסדות אחרים. לי זה היה עוזר). וכמובן שאם את מרגישה שקשה לך, וחסר לך הליווי והתמיכה שיש במוסדות אחרים, את יכולה לנסות להגיש בקשה ולעבור לאחד מהם על סמך רקע אקדמאי(למרות שגם במוסדות אחרים קשה ויש את החסרונות שלהם).

   מקווה שתצליחי!

 2. היי,אני רוצה להתחיל ללמוד מדעי המחשב בפתוחה באוקטובר הקרוב.הסיבה שאני הולך לשם היא שבאמת אני מאמין בעצמי ואני אוהב ללמוד לבד.הבנתי שתואר מהפתוחה הוא דיי טוב,השאלה שלי היא איזה קורסים כדאי לקחת לפני תחילת שנה א כדאי שהשנה תעבור לי בקלות.תודה!

  1. היי, מציע לך לדבר עם יועץ אקדמאי שלהם. הוא ידע להכווין אותך הכי טוב בהתאם לרקע ולידע שאיתו אתה מגיע ללימודים.

   בהצלחה!

 3. היי ליאור אני מעוניין לעשות אפיק מעבר בהנדסה מהפתוחה לתל אביב אשמח לדבר איתך ולהבין קצת מהחוויה שלך בכל הנוגע לאפיק מעבר זה המייל שלי peerichen4@gmail.com ואני ממש אעריך אם תיצור איתי קשר

 4. אהלן מה אתה חושב על להתחיל לימודים בפתוחה עכשיו ( בן 20) עם רקע טוב במתמטיקה 5 יחל 93 וישלי פסיכומטרי טוב 720 בגרות 105 או להתחיל לימודים באוניברסיטה רגילה ( טכניון תל אביב ) בעוד שנתיים/ שנה וחצי ובינתיים לשפר בגרות אחת או שניים או שכבר עדיף להתחיל בפתוחה ולצבור ניסיון ולטחון קורסים (ישלי מלא זמן פנוי ) האם תואר מהפתוחה לא נראה כזה טוב בעיני המעסיקים ביחס לטכניון/ תל אביב ?

  1. היי דודי,
   הבחירה היא כמובן שלך ויש יתרונות לכאן או לכאן. אם יש לך מה לעשות בזמן הפנוי עכשיו במקביל לשיפור הבגרויות (כמו עבודה למשל, או עיסוקים אחרים) אז אפשר לחכות גם. אם לא, אז אפשר גם להתחיל בפתוחה, לראות איך זה ולהחליט. יש גם אפשרות של אפיק מעבר לרוב התארים מהפתוחה לתל אביב (כלומר, מתחילים בפתוחה ועוברים באמצע לתל אביב אם הממוצע מספיק גבוה.) וגם אם בסוף לא משלימים את כל האפיק ועושים רק קורס או שניים בפתוחה שיש בהם ציונים מספיק גבוהים והם מקבילים לקורסים אחרים בתואר בתל אביב, אפשרי לנסות להוציא עליהם פטור בתל אביב ולהתקדם משם.

   הנקודה היא, שאתה יכול לנסות לקחת קורס או שניים בפתוחה ולראות איך זה, ולהחליט משם אם זה מתאים לך או לא. ככה לא תתחייב ישר לכל התואר שם ותראה אם זה מתאים לך או לא. אבל בכל מקרה ההחלטה היא שלך כמובן. לגבי האם התואר נראה טוב או לא, לא אמרת על איזה תואר מדובר. אבל בעיקרון הפתוחה נחשב למקום טוב מאוד שתופסים ממנו בארץ. (יש מקצועות שבהם טכניון ותל אביב נחשב יותר טוב, אבל בסופו של דבר אם אתה מוציא ממוצע מספיק גבוה בפתוחה ומצליח להשלים שם את כל התואר אז זה לגמרי טוב ומעסיקים מעריכים את זה.)

   1. תודה רבה על התגובה המושקעת. אני מדבר על תואר במדעי המחשב . האם הוא לדעתך לא יורד מהרמה של העברית/בן גוריון/ תל אביב ?

 5. היי,
  אני חיילת ביומיות (בתחילת השירות) ואני מעוניינת ללמוד בתואר הנדסת חשמל ומחשבים באוניברסיטת תל אביב אחרי השירות. אחרי שהתנסתי בפסיכומטרי בתיכון הבנתי שזה פחות מתאים לי ואולי אפיק מעבר דרך הפתוחה יהיה יותר יעיל בשבילי.. על מנת שאוכל להתקבל לתואר אני צריכה לעבור 9 קורסים עם ממוצע של 87, רציתי לשאול האם אתה חושב שזה אפשרי ללמוד את הכמות קורסים הזאת תחת המסגרת הצבאית (ההגבלות של צה”ל: למידה לאחר שעות העבודה, ללא מתן ימי חופשה לצורך לימודים וללא מלגה, למידה דרך הזום בשעות הערב) בציון הזה (מבחינת העומס והשעות) ומהי החוויה האישית שלך כחייל שלומד דרך אפיק מעבר, או האם אתה ממליץ בסופו של דבר להתחיל ללמוד את כל הקורסים לאחר השירות?

 6. היי,
  אני מעוניינת לעשות אפיק מעבר מהפתוחה להנדסת חשמל ומחשבים לאוניברסיטת תל אביב. אני חיילת בתחילת השירות (יומיות- מסיימת כל יום לקראת 17:30) ואני אמורה לעבור תשעה קורסים עם ממוצע של 87 על מנת להתקבל לתואר. האם מומלץ לי להתחיל ללמוד בזמן השירות (רוב הסיכויים אקח שני קורסים בסמסטר) תחת המגבלות של צה”ל (לימודים לאחר שעות העבודה [ב 18:00] ורק בזום, ללא מלגה וללא מתן ימי חופשה למען הלמידה) או שכדאי שאדחה זאת לאחר השירות הצבאי?

  1. היי דנה,
   זה לא פשוט בכלל, אבל אפשר לשלב לימודים כאלה עם הצבא (זה מה שאני ועוד הרבה אחרים עשו). פשוט אל תקחי הרבה קורסים בסמסטר. (תתחילי באחד בסמסטר ותראי אחרי זה אם את מסוגלת לקחת יותר מאחד.)
   אני באופן עקרוני לקחתי בכל סמסטר קורס אחד במהלך הצבא, כולל בסמסטר קיץ כמובן כי הרגשתי שאחרת זה יהיה יותר מידי ביחד עם השירות הצבאי, ואחרי השחרור עשיתי סמסטר אחרון עם שני קורסים שנותרו לי. בנוסף, אם יש לך רקע במחשבים ואת אוהבת את זה אז מציע לך להתחיל מהקורס של מבוא למדעי המחשב ולא מאלגברה לינארית או אינפי כמו שיציעו לך שם כי אלה קורסים יותר קשים וכי עדיף לצבור קצת ביטחון בהתחלה. (אלא אם את ממש אוהבת מתמטיקה ברמה גבוהה וטובה בזה.) וגם אם לא תצליחי לסיים את האפיק כולו, עדיין פוטנציאלית תחסכי לעצמך זמן ותסיימי חלק ממנו במהלך השירות ולכן לדעתי כדאי מאוד לפחות לנסות את זה ולראות אם את מסתדרת.
   דבר אחרון שכן חשוב לוודא זה שתוכלי לקחת חופש (אפילו מימי החופש שלך) ביום של המבחן עצמו שיהיה ככל הנראה בשעות שבהן את אמורה להיות בבסיס. כי אם אין גמישות בימים שבהם תוכלי לקחת חופש, זה עלול להיות בעייתי אז שווה לך לבדוק את זה לפני שתתחילי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *