15 דרכים איך לדבר אנגלית שוטף ובביטחון בלי בעיה

יש היום המון ישראלים שהשליטה שלהם בשפה האנגלית היא לא רעה בכלל, אבל הם עדיין מתקשים לדבר אנגלית שוטף ובביטחון. אם אתם חלק מהישראלים האלה אז אל חשש. כי בפוסט הזה אסביר לכם בדיוק מה לעשות כדי לדבר אנגלית בביטחון באופן שוטף.

דיבור שוטף באנגלית וביטחון בדיבור באנגלית קשורים

בואו נתחיל מלהבין שלדבר אנגלית בביטחון, ולדבר אנגלית באופן שוטף אלה שני דברים קשורים. כלומר, אם תעלו את הביטחון שלכם בזמן הדיבור באנגלית, אתם תצליחו לדבר בצורה שוטפת יותר כי אתם לא תהססו בזמן שאתם מדברים.

ומצד שני, אם תצליחו לשפר את הדיבור שלכם באנגלית ולהפוך אותו לשוטף יותר, אז גם הביטחון שלכם בדיבור באנגלית יעלה משמעותית.

לכן, כשאתם קוראים את הטיפים כאן, חלק מהם יתייחס יותר לשיפור הביטחון שלכם בדיבור, וחלק לשיפור שטף הדיבור. אבל זכרו שככלל, כל הטיפים תורמים גם לשיפור הביטחון שלכם וגם לשיפור שטף הדיבור שלכם.

בואו נתחיל מכמה טיפים איך לדבר אנגלית בביטחון

כמו שכבר אמרתי, בשביל ללמוד איך לדבר אנגלית שוטף, חשוב מאוד להצליח להעלות את הביטחון העצמי שלכם כשאתם מדברים באנגלית. ולכן קודם כל נתייחס לכמה טיפים איך לעשות את זה. כי אפילו אם רק תצליחו להעלות את הביטחון העצמי שלכם כשאתם מדברים באנגלית, שטף הדיבור שלכם ישתפר משמעותית.

תבינו ותפנימו שטעויות זה לא כזה קריטי

אחת הסיבות העיקריות (ואולי הכי עיקרית) שקשה לאנשים לדבר אנגלית בביטחון, זה בגלל שהם מפחדים לטעות. הם מפחדים שלא ייקחו אותם ברצינות או שלא יבינו אותם.

אז חשוב שתפנימו, שלטעות בשפה שהיא לא שפת האם שלכם, זה לא כזה נורא!

לא אמורים לצפות ממישהו שאנגלית זאת לא שפת האם שלו לדבר בלי שום טעויות כבר בהתחלה, ולכן לרוב לאף אחד לא אכפת אם אתם טועים פה ושם.

בנוסף, רוב הטעויות לא יפגעו במסר שאותו אתם מנסים להעביר, וזה מה שחשוב. אם למשל, אתם אומרים “אני ללכת אתמול לים” במקום “אני הלכתי אתמול לים”, המסר ברור באותה המידה בשני המקרים.

תוכלו גם לחשוב על זה בצורה הבאה: אם אתם מדברים עם מישהו שעברית זאת לא שפת האם שלו, כנראה שלא יהיה לכם אכפת מטעויות קטנות כל עוד אתם מבינים אותו ואתם פשוט תמשיכו לנהל אתו את השיחה כרגיל.

זכרו, כל עוד אתם לא עושים עניין מהטעויות הקטנות שלכם וממשיכים לשדר ביטחון, גם האנשים שאתם מדברים איתם לא יעשו מהן עניין.

תמצאו פרטנר שאתם מרגישים אתו בנוח לדבר באנגלית

בשביל לשפר את הביטחון שלכם בדיבור באנגלית, אתם חייבים לדבר, כי זאת הדרך היחידה לצבור ביטחון.  אבל מאחר ובהתחלה זה יכול להרגיש מפחיד לדבר עם כולם, תוכלו למצוא פרטנר שתתרגלו אתו את דיבור האנגלית שלכם.

חשוב שזה יהיה מישהו שאתם מרגישים אתו בנוח. מישהו שלא תפחדו לטעות לידו ושאתם יודעים שהוא לא ישפוט אתכם. בנוסף, עדיף שזה יהיה מישהו ששולט טוב באנגלית.

הפרטנר הזה יכול להיות מישהו מהמשפחה, חבר או חברה, מורה, או כל אחד אחר שעולה לכם לראש. העיקר שתרגישו אתו בנוח.

תרגול דיבור באנגלית אתו ישפר את הביטחון שלכם ולאט לאט תקבלו ביטחון לדבר אנגלית גם עם אנשים אחרים.

דיבור מהיר לא אומר שאתם טובים יותר

חשוב שתבינו שאם אתם לא מצליחים לדבר אנגלית מהר, זה לא אומר שאתם לא טובים בדיבור באנגלית. זאת טעות שגם אני חטאתי בה וזה משהו שהשפיע על הביטחון העצמי שלי כשדיברתי באנגלית.

אבל ברגע שתבינו שאין באמת שום סיבה לרוץ ולדבר מהר, אתם גם תצליחו לשפר את שטף הדיבור שלכם, גם תמנעו טעויות מיותרות, וגם תעלו את הביטחון העצמי שלכם.

זכרו גם שכשאתם מדברים לאט יותר, עם עצירות מתונות וחכמות, לפעמים זה עוזר להעביר את המסר שלכם טוב יותר. וככה, כולם יבינו אתכם על הצד הטוב ביותר.

שימו לב להגהות של מילים כבר מההתחלה

משהו נוסף שמפריע להמון אנשים לדבר אנגלית בביטחון ובצורה שוטפת, זאת העובדה שלא תמיד הם יודעים איך להגות את המילה בצורה הנכונה.

הסיבה לזה היא, שלא תמיד הוגים מילים באנגלית בצורה שבה המילה כתובה. לכן, חשוב מאוד לשים לב להגהות של מילים חדשות ברגע שאתם לומדים אותן.

אני מסביר על זה יותר כאן, בפוסט שבו אני מדבר על לימוד אנגלית בעזרת אוצר מילים. אבל פשוט זכרו תמיד לשים לב להגייה של המילה ולא רק לצורה שבה היא כתובה.

זה ימנע ממכם טעויות מיותרות, וישפר את הביטחון העצמי שלכם. בנוסף, תוכלו כבר עכשיו לעשות רשימה של מילים שאתם יודעים שאתם לא בטוחים איך הוגים אותן נכון, ולעבור על ההגייה שלהן כדי לשפר את הביטחון העצמי שלכם.  

תלמדו כמה שיותר טעויות קלאסיות  בשפה האנגלית

יש באנגלית המון טעויות קלאסיות שהרבה ישראלים נוטים לחזור עליהן. ולמרות שאמרתי שצריך לזכור שטעויות זה לא כזה קריטי, אנחנו עדיין רוצים כמובן לצמצם אותן.

גם כי בסביבת עבודה מקצועית אנחנו רוצים להימנע מהן, וגם כי ברגע שנכיר הרבה טעויות כאלה, נדע לא לעשות אותן מה שיגרום לביטחון העצמי שלנו לעלות.

כאן יש רשימה של טעויות נפוצות באנגלית(בקרוב) שכתבתי עליהן, והנה עוד אתר שסוגר הרבה טעויות נפוצות נוספות שכדאי מאוד להכיר. 

אם יש לכם אפשרות – אז תתכוננו

במידה ואתם יודעים שבתקופה הקרובה אתם עומדים לדבר הרבה באנגלית, כדאי מאוד להתכונן לזה. למשל, כשהייתי בצבא לפני כמה שנים, נרשמתי לתגלית (שזו תוכנית שבה פוגשים אמריקאים יהודים) וקיבלו אותי.

ומאחר וידעתי שאני הולך לדבר איתם הרבה באנגלית, תרגלתי עם עצמי הרבה דיבור באנגלית. דמיינתי סיטואציות שונות, שיחות שונות ושאלות שונות שהם עלולים לשאול אותי באנגלית, וממש חשבתי מה אני עומד לענות להם באנגלית.

זה מאוד העלה את הביטחון העצמי שלי כשנפגשנו בפועל בפעם הראשונה, ולכן אני מציע לכם לעשות את אותו הדבר לפני כל מפגש חברתי או מקצועי באנגלית.

תעבדו על המבטא שלכם

הרבה אנשים חושבים שזה בלתי אפשרי לשפר את המבטא שלהם בשפה זרה כדי שהוא יישמע כמו של אנשים מקומיים, אבל זה לא נכון!

יש המון שחקנים שמצליחים לעשות את זה פעם אחר פעם ועם תרגול נכון וחכם, זה אפשרי לחלוטין. וגם אם לא תצליחו להפוך את המבטא שלכם להישמע כמו של אמריקאי מקומי, לפחות תצליחו לשפר אותו עד לרמה מסוימת.

אני עבדתי הרבה על שיפור המבטא שלי כשעבדתי במכירות באנגלית מול קהל אמריקאי, ולי זה עזר מאוד לשיפור הביטחון העצמי שלי באנגלית (וגם את כמות המכירות שלי).

אם מעניין לקרוא אתכם איך אני עשיתי את זה ואיך אתם יכולים לשפר את המבטא שלכם באנגלית, כתבתי על זה פוסט מפורט כאן.

טיפים איך לדבר אנגלית שוטף

אחרי שעברנו על טיפים איך לשפר את הביטחון העצמי שלכם כשאתם מדברים באנגלית, מה שכבר אמור לעזור ולשפר את שטף הדיבור שלכם, כעת נדבר על עוד כמה טיפים קריטיים כדי ללמוד איך לדבר אנגלית שוטף.

תבנו אבני יסוד חזקות

הטיפ הראשון והחשוב ביותר שאני יכול לתת לכם הוא לבנות אבני יסוד חזקות כשאתם מדברים אנגלית.

בפוסט הזה, אני מסביר בדיוק איך לעשות את זה ואיך ללמוד לדבר אנגלית כמו שצריך מאפס. לכן, אם קשה לכם לדבר אנגלית באופן כללי, אני מציע לכם להתחיל משם ורק לאחר מכן לחזור ולקרוא את שאר הפוסט.

כי הטיפים שרשומים כאן, נועדו לאנשים שכבר מצליחים לדבר ברמה סבירה כלשהי, ורוצים לקחת את יכולות הדיבור שלהם לשלב הבא כדי לדבר אנגלית שוטף.

תכפו על עצמכם לדבר אנגלית כל יום (ואני אסביר לכם איך)

אם כבר יש לכם אבני יסוד טובים ואתם מצליחים לדבר באנגלית לא רע ולהעביר את הרעיונות שלכם, אז זה הטיפ החשוב ביותר שיש.

ההבדל בין מישהו שמדבר אנגלית שוטף לבין מישהו שמצליח לדבר אבל מקרטע, זה פשוט הרבה אימון ותרגול. לכן אם תשימו את עצמכם בסביבה שבה אתם פשוט חייבים לדבר אנגלית כל יום, אחרי בערך שנה אתם תראו שיפור בוודאות.

בפוסט שכתבתי על איך ללמוד אנגלית מהר, אני מדבר על זה יותר, אבל הנה הדרכים העיקריות שבעזרתן תוכלו לכפות על עצמכם לדבר באנגלית בכל יום:

  • תטוסו לעבוד בחו”ל (אם זה מתאפשר).
  • אם אתם יכולים, תלכו לעבוד בארץ במכירות או בשירות לקוחות באנגלית. (אני עשיתי את זה לשנה, וזה היה אחד הדברים שהכי עזרו לי להצליח לדבר אנגלית שוטף).
  • תירשמו לקבוצת דיבור באנגלית, כמו טוסט מאסטרס. עוד על זה כתבתי כאן.
  • תרשמו לאפליקציה לדיבור אנגלית עם אנשים אחרים ותתחייבו לדבר עם מישהו כל יום.
  • תיקחו מורה פרטי באנגלית ותתמקדו בדיבור אנגלית. חשוב גם שתבקשו ממנו משוב על הדיבור עצמו.
  • תמצאו פרטנר שיהיה מוכן לדבר אתכם בכל יום בשפה האנגלית.
  • תירשמו לקורס שנועד לשפר את האנגלית המדוברת שלכם. זה ייצור לכם מסגרת ותהיו מחויבים לדבר.

תתחברו לתרבות של השפה

עוד טיפ מעולה שעזר לי וגיליתי אותו דווקא כשעבדתי במכירות, זה להתחבר לתרבות של דוברי השפה ולמנטאליות שלהם.

אני עשיתי את זה כדי להשתפר במכירות, אבל בדיעבד זה שיפר לי את שטף הדיבור באנגלית. הסיבה לזה היא, שככל שאתם מתחברים יותר לתרבות של דוברי השפה, ככה אתם לומדים יותר סלנגים וכל מיני מונחים אחרים שתורמים לאיכות הדיבור שלכם.

בשביל להתחבר לתרבות של דוברי השפה, תצרכו כמה שיותר תוכן של אמריקאיים (או בריטים, תלוי איזה ניב אתם רוצים ללמוד באנגלית) בכל הזדמנות ורגע נתון. בין אם בעזרת יוטיוב, סדרות, ספרים, סרטים ועוד.

תהיו יצירתיים ותחשבו מחוץ לקופסא

אחד הדברים שפוגעים הרבה פעמים בשטף הדיבור שלנו באנגלית, זאת העובדה שאנחנו רוצים לבטא משהו בפרטי פרטים, אבל לא מצליחים למצוא את המילים הנכונות שמתארות את זה כמו שצריך.

כמובן, שדרך אחת לשפר את זה היא בעזרת שיפור אוצר המילים שלכם, כמו שאני מסביר על זה לעומק כאן, אבל דרך נוספת לשפר את זה היא בעזרת קצת חשיבה מחוץ לקופסא.

בפעם הבאה שאתם נתקעים על מילה מסוימת ששכחתם או שאתם לא יודעים איך להגיד, במקום לנסות לחלץ אותה בכוח, פשוט תנסו לחשוב על דרך אחרת להעביר את המסר. אתם תופתעו לגלות שהרבה פעמים ניתן לעשות את זה בעזרת כמה מילים אחרות שאתם כן מכירים.

בצורה הזאת, אתם תתקעו ותעצרו הרבה פחות בזמן שאתם מדברים, ושטף הדיבור שלכם ישתפר פלאים.

ובשביל להסביר טוב יותר למה הכוונה, הנה דוגמא קטנה:

נניח ונקלעתם לשיחה סוערת שבה אתם מספרים על טיול הגי’פים האחרון שלכם ואיך נתקעתם בגלל פאנצ’ר, אבל אין לכם מושג איך אומרים פאנצ’ר באנגלית.

אז במקום בכלל להגיע למצב שבו אתם נתקעים כי אתם קולטים שאתם לא יודעים איך להגיד פאנצ’ר, תוכלו להגיד במקום ” ואז הבנו שנתקענו כי לאחד מהגלגלים הקדמיים באוטו ירד האוויר לגמרי.”

זה מסביר ומעביר בדיוק את אותה הסיטואציה, וחוסך לכם את המבוכה והעצירה כי לא ידעתם איך להגיד פאנצ’ר באנגלית. (“Flat Tire” דרך אגב.)

תחשבו מראש מה אתם עומדים להגיד ואיך

עוד טיפ נחמד שיכול לעזור לכם בהתחלה, זה לנסות לחשוב ולנסח מראש את המשפט שאתם עומדים להגיד, לפני שאתם אומרים אותו.

כמובן, שבשיחה זה יכול להיות קשה, אבל עם מספיק תרגול זה אפשרי לחלוטין, בייחוד בשיחות פשוטות או בשיחות רפטטיביות כמו מכירות.

זכרו שכשאתם בונים מראש את התשובה לשאלה או למה שהפרטנר שלכם אומר בזמן שהוא מדבר, זה מקנה לכם מעין ייתרון קטן להגיד את הדברים נכון ובצורה חלקה יותר.

תקשיבו ותדברו באנגלית בכל מיני הקשרים שונים

עוד טיפ חשוב מאוד זה לפתח את האנגלית שלכם ואוצר המילים שלכם בכל מיני נושאים שונים. למשל, כשעבדתי במכירות, פיתחתי נורא את האנגלית שלי בכל מה שקשור לשוק ההון ולכלכלה.

אבל מה עם אנגלית בנושאים אחרים, כמו אמנות? אלה נושאים שהזנחתי באותה תקופה לחלוטין וזה לא טוב.

בנוסף, יש גם הבדל גדול בין אנגלית פורמאלית כמו למשל בחדשות לבין אנגלית מדוברת שמעורבת בסלנג כמו למשל בסרטים ובסדרות.

לכן, אם אתם באמת רוצים ללמוד לדבר שוטף, חשוב שתחשפו את עצמכם למאמרים בנושאים שונים, ספרים בנושאים שונים, שתראו חדשות, סדרות, ערוצי יוטיוב וכל דבר אחר אפשרי באנגלית.

ככל שתחשפו את עצמכם ליותר נושאים, ז’אנרים, וסגנונות שונים של אנגלית, ככה תשפרו את אוצר המילים שלכם, שטף הדיבור שלכם והביטחון שלכם בשפה האנגלית על כל גווניה.

תלמדו לחשוב ו”להרגיש” את השפה האנגלית

כבר דיברתי כאן על כמה זה חשוב ללמוד לחשוב באנגלית, אבל אני רוצה להדגיש את זה בפוסט הזה שוב, מאחר וזה מאוד קריטי בשביל ללמוד איך לדבר אנגלית שוטף.

אם תתרגלו לחשוב קודם בעברית, ורק אז לתרגם דברים לאנגלית, אתם תתקשו מאוד לדבר אנגלית חלק בלי שום טעויות ושום עצירות. הסיבה לזה היא, שהשפה העברית והשפה האנגלית שונות בהרבה דברים במהותן, והרעיונות והחוקים שונים שלהן פשוט לא אותו הדבר.

לכן, חשוב שתלמדו לחשוב באנגלית וממש להרגיש את השפה הזאת בדיוק כמו שאתם מרגישים את השפה העברית.

ב”להרגיש”, אני לא מתכוון ללהכיר ולזכור על יבש את כל הביטויים השונים שבהם משתמשים באנגלית, כל החוקים השונים ועוד, אלא אני מתכוון לממש להרגיש אותם.

בואו נראה דוגמא קטנה:

אם למשל, מישהו יגיד לכם בעברית “אתמול אני הייתי לטייל על ההר במשך שלוש שעות”, זה פשוט יישמע לכם מוזר ואפילו יצרום לכם, כי זה נוגד את החוקים של השפה. והסיבה שזה נשמע לכם מוזר, זה כי אתם מרגישים את השפה העברית.

באנגלית דרך אגב, זאת בדיוק הדרך שבה אומרים את המשפט: ” Yesterday I was walking on the mountain for three hours”. אז אם תתרגמו את זה ישירות מהצורה הנכונה בעברית “אתמול אני טיילתי על ההר במשך שלוש שעות”, המשפט לא יהיה נכון באנגלית כי חסר החלק של was””, ומדובר בפעולה ממשוכת בעבר.

ולכן, חשוב שתלמדו להרגיש את השפה האנגלית ואת החוקים שלה, בדיוק כמו שאתם מרגישים את השפה העברית. מאחר ורק ככה תלמדו לדבר אנגלית באופן שוטף.

בשביל ללמוד להרגיש את השפה האנגלית כמו שאתם מרגישים את השפה העברית, אתם פשוט חייבים לחיות את השפה האנגלית. אתם חייבים לשמוע אותה כל היום ובכל מקום ואתם חייבים לדבר בה כמה שיותר, בעדיפות לכל יום.

לפעמים צריך לחזק אספקטים אחרים באנגלית כדי להגיע לדיבור שוטף

לפעמים, אנחנו מגיעים למעין מבוי סתום ולא מצליחים לשפר את שטף הדיבור שלנו יותר מהרמה הנוכחית שלו, אפילו שאנחנו מדברים המון.

הסיבה לזה יכולה להיות, כי אולי אתם צריכים דווקא להתמקד באספקטים אחרים של השפה, כמו שיפור אוצר המילים שלכם, להתמקד בהאזנה באנגלית, או אולי אפילו לתרגל קצת קריאה וכתיבה באנגלית.

עבודה על אספקטים אחרים באנגלית , יכולה לעזור לכם לחשוב באנגלית בקלות יותר, להעשיר את אוצר המילים ולעזור לכם להרגיש את השפה האנגלית טוב יותר באופן כללי. ולכן, אתם תופתעו לדעת ששיפור ועבודה של אספקטים אחרים, יכולים לעזור בעקיפין גם לשיפור הדיבור שלכם. ועל כן אסור לכם להזניח אותם.

אל תוותרו – זה לוקח זמן

זכרו לא להתייאש אף פעם ולא לוותר. להצליח לדבר באנגלית שוטף ובביטחון זאת משימה קשה, בייחוד כי אנחנו לא נמצאים כל היום בסביבה דוברת אנגלית.

לכן אתם חייבים לזכור שזה לוקח זמן ואתם חייבים להתמסר כולכם למשימה הזאת. אם תצליחו לשים את עצמכם בסביבה דוברת אנגלית אפילו לשעה ביום, ואם תתמידו לאורך זמן(לפחות שנה), התוצאות יגיעו.

זכרו גם שכמו שהסברתי כבר כאן בעבר, אין נוסחת קסם ואין טעם להאמין לכל מיני הבטחות על דיבור אנגלית שוטף בכמה חודשים בודדים.

זכרו גם שחשוב להנות מהתהליך הזה ולא לקחת אותו בתור עונש. לכן תהנו מהתהליך, תעקבו אחרי התוצאות שלכם והשיפור שלכם, ולבסוף תהנו גם מהיתרונות המדהימים שתקבלו מזה שאתם שולטים היטב בשפה האנגלית.

בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *