איך ללמוד אנגלית מהר – עקרונות המפתח ללמידה מהירה

אם אתם שואלים את עצמכם איך ללמוד אנגלית מהר, אז הגעתם למקום הנכון. בפוסט הזה אעבור אתכם על כל הטכניקות והעקרונות שאתם חייבים להכיר אם אתם רוצים ללמוד אנגלית מהר ויעיל עד כמה שאפשר.

אבל לפני כן, חשוב שתדעו:

כשאני אומר ללמוד אנגלית מהר, אני מתכוון למהר יחסית. אם אתם מחפשים נוסחת קסם נפלאה שבעזרתה תצליחו ללמוד אנגלית תוך חודשיים או שלושה ברמה של דוברי שפת אם, אתם לא תמצאו את זה כאן (ובכנות, אני לא חושב שתמצאו את זה בשום מקום אחר).

כבר כתבתי בעבר פוסט על כמה זמן לוקח ללמוד אנגלית וזה פוסט שמבוסס על מחקרים בנושא, אז חשוב שתאפסו ציפיות לפני שתמשיכו לקרוא.

מה שכן, אם הרמה שלכם היא לא רעה כבר עכשיו, או שאם אתם תתמקדו בדברים שחשובים לכם בשיפור האנגלית ותעשו את זה חכם, אז לפעמים אפשר לראות שיפור משמעותי שיעמוד בציפיות שלכם תוך כמה חודשים.

לכן תמשיכו לקרוא ואני מבטיח שהפוסט הזה יעזור לכם להבין איך ללמוד אנגלית מהר ויעיל יותר.

תתמקדו במה שחשוב

מי ששם לעצמו מטרה ללמוד אנגלית מהר בזמן יחסית קצר, עושה את זה לרוב כדי להתחזק במשהו ספציפי באנגלית בשביל העבודה, או תחום אחר.

ולכן, הטיפ הראשון והחשוב ביותר שאני יכול לתת לכם זה להתמקד בלימוד ושיפור התחום שאתם צריכים.

כלומר, אם אתם צריכים לשפר את האנגלית העסקית שלכם, אז תתמקדו בזה. או שאם אתם באים מעולם ההייטק למשל, אז תתמקדו במושגים ובטרמינולוגיה שקשורה לעולם ההייטק באנגלית.

ככל שתהיו יותר ממוקדים ותשפרו את מה שרלוונטי אליכם, ככה תראו תוצאות מהר יותר.

תמצאו סיבה טובה (ואפילו יותר מטובה) ללמוד אנגלית מהר

לפני שאתם רצים ללמוד אנגלית ומתמסרים לזה לגמרי, חשוב מאוד שתעצרו ותחשבו עם עצמכם היטב למה אתם רוצים ללמוד לדבר באנגלית.

אבל אל תקלו ראש ותגידו פשוט “כי זה חשוב.” או “כי זה מגניב.”

תנסו באמת לחשוב עם עצמכם למה זה חשוב לכם. תנסו לחשוב מה יהיה שונה אחרי שתשתלטו באנגלית. איך יעריכו אתכם יותר, כמה דלתות זה יפתח לכם בחיים, כמה נוח יהיה לכם בחו”ל, או כל דבר אחר שידרבן אתכם להשקיע.

לאחר מכן, אני מציע לכם לכתוב על מסמך או על דף את כל הדברים שמדרבנים אתכם ללמוד אנגלית היטב ומהר. המסמך יכול להיות שלכם ואתם לא חייבים להראות אותו.

אבל, למצוא את ה”למה” שלכם חשוב לא פחות מאשר למצוא את שיטות הלמידה שעובדות לכם. כי כשהסיבה שלכם ללמוד אנגלית מספיק חזקה, אתם תראו שאתם מצליחים לעבוד קשה מאוד ולהתמיד בלמידה שלכם.

וזכרו, אם בעתיד תגלו פתאום שקשה לכם בלימודי האנגלית שלכם או שאתם מתחילים לאבד עניין ולוותר, חישבו שוב על ה”למה” שלכם. על הסיבה או הסיבות שבגללן התחלתם מלכתחילה.

עדיף כל יום קצת מאשר הרבה, פעם אחת בשבוע  

בשביל ללמוד אנגלית מהר עד כמה שאפשר, הלמידה צריכה להפוך לחלק מהשגרה שלכם והיא צריכה להיות כמה שפחות מעיקה.

לכן, אני מציע ללמוד אנגלית כל יום או כמעט כל יום לפחות בין חצי שעה לשעה. כמובן, שאם יש ימים שבהם אתם יכולים ללמוד אנגלית יותר אז תעשו את זה.

אבל זכרו שעדיף ללמוד כל יום קצת מאשר להקדיש רק יום אחר בשבוע ובו ללמוד כמה שעות ברצף. אם תלמדו רק פעם בשבוע כמה שעות ברצף, לימוד אנגלית לא יהפוך לחלק מהותי בשגרת החיים שלכם, ומה שתלמדו לא יוכל לשקוע כמו שצריך כי לא תעשו מספיק חזרות על זה.

תציבו יעדים ספציפיים

בגלל שאתם רוצים ללמוד אנגלית מהר בכמה שפחות זמן, חשוב שתדעו להגדיר לעצמכם יעדים בצורה נכונה וממוקדת.

לא מספיק רק להחליט באיזה תחום אתם רוצים להשתפר (אנגלית עסקית, דיבור, כתיבה ועוד). אלא חשוב גם לדעת להציב מטרות נכונות בתחומים האלה כדי לראות שיפור ולדעת לאן בדיוק אתם רוצים להגיע.

הנה דוגמא לכמה מטרות מפוזרות שלא הייתי מציב לעצמי:

 • אני רוצה לדבר אנגלית טוב.
 • אני רוצה לכתוב עם פחות טעויות באנגלית.
 • אני רוצה לדבר אנגלית שוטף.
 • אני רוצה לקרוא יותר מהר.

והנה דוגמא למטרות ספציפיות יותר שכן הייתי מציב לעצמי:

 • בעוד חצי שנה, אני רוצה להצליח לדבר באנגלית על דברים שקשורים לעבודה שלי בהייטק.
 • בעוד שלושה חודשים, אני רוצה להצליח לכתוב מאמרים אקדמאיים ברמה גבוהה, מקסימום עם כמה טעויות בודדות.
 • בעוד ארבעה חודשים אני רוצה להצליח להעביר מצגות בצורה חלקה בלי שום טעות.
 • בעוד שנה אני רוצה לדבר באנגלית ללא שום טעות, ועם מבטא אמריקאי מושלם.
 • בעוד שלושה חודשים, אני רוצה להצליח לקרוא עמוד בדקה באנגלית ממאמרים ברמה גבוהה ולהבין את המשמעות שלהם.

זכרו שככל שתהיו יותר ספציפיים במטרות שלכם, ככה יהיה לכם יותר קל למדוד את ההצלחה שלכם וככה תוכלו להתמקד ולשפר את מה שבאמת הכי חשוב שלכם.

עיקרון פארטו

העיקרון הבא זה עיקרון חשוב מאוד כשאנחנו מדברים על למידה באופן מהיר וגם על ניצול זמן בכלל ולא רק באנגלית. זה עיקרון שנוסח על ידי הכלכלן האיטלקי וילפרדו פארטו והוא הולך ככה:

20% מההשקעה והעבודה שניתן במשהו, תביא בדרך כלל 80% מהתוצאות. בעוד ש 80% מהעבודה שלנו, תביא רק לתוצאות של ה-20% הנותרים.

זה כמובן רק כלל אצבע והוא לא מדויק תמיד לחלוטין, אבל זה נכון בהמון מקרים. למשל, 80% מהכנסות של הרבה עסקים, מגיעים רק מ- 20% מתוך הלקוחות שלהם. ולמשל, בערך 80% מהכנסות המדינה ממיסים, יגיעו מתוך קומץ של 20% מתושבי המדינה.

החוק הזה גם עובד בפועל כשאנחנו לומדים, או עובדים. ולרוב, 80% מהתוצאות שלנו יגיעו בערך מ-20% מהמאמץ שלנו. בעוד ששאר המאמץ שלנו (בערך 80% ממנו) יניב רק אחוז קטן מהתוצאות שאליהן אנחנו שואפים.

לכן, חשוב מאוד שתזכרו את זה ותהיו מאוד ערניים ללמידה שלכם. חשוב שתשימו לב מה באמת מניב לכם תוצאות ומה באמת עוזר לכם. עדיף להתמקד ב-20% שמביאים 80% מהתוצאות מאשר לבזבז זמן יקר על למידה חסרת ערך שבקושי מביאה לכם תוצאות.

אם תהיו קשובים לעצמכם, ותשימו לב מה עובד לכם ומה מקדם אתכם לעבר המטרה שלכם בצורה היעילה ביותר ומה סתם מבזבז לכם זמן יקר ולא עובד טוב, אתם תצליחו ללמוד אנגלית הרבה יותר מהר.

אתן לכן דוגמא קטנה מעולם האתרים:

המון אנשים שבונים אתר תוכן כמו זה, מתמקדים שעות על גבי שעות בבניית העיצוב של האתר, כי חשוב להם לשדר מראה מסוים.

ובעוד שעיצוב האתר זה חלק מהותי וחשוב, בסופו של דבר מה שחשוב באמת ואף הרבה יותר מזה זה התוכן. כי גם אם האתר מעוצב מדהים אבל התוכן שלו דל ולא שימושי, אז הוא לא יקבל הרבה תנועה.

לכן, עדיף להשקיע הרבה שעות בכתיבת תוכן איכותי ופחות שעות בעיצוב האתר. מאחר ועיצוב האתר במקרה הזה משפיע על התוצאות שלנו הרבה פחות.

אותו הדבר אפשר להלשיך על למידה באנגלית: יכול להיות, בשבילכם ללמוד אנגלית בעזרת קריאת ספרים לא עובד טוב ומקדם אתכם נורא לאט, בעוד שלימוד אנגלית בעזרת כתיבה עובד נפלא. לכן, אל תבזבזו סתם זמן על קריאה ותעשו את זה כי זה נחשב למועיל, אלא תתמקדו במה שטוב לכם ועוזר לכם באמת.

תשלבו אנגלית בלוח הזמנים ובחיים שלכם חכם

ניהול לוח זמנים נכון וחכם זאת תורה שלמה ולא ניכנס לזה עכשיו לעומק. אבל, אם אתם רצים ללמוד אנגלית מהר, חשוב שתתייחסו ללימוד האנגלית ברצינות ושתשלבו את זה בלוח הזמנים שלכם חכם.

כמו שאמרתי בהתחלה, אתם רוצים להצליח ללמוד אנגלית כל יום בשביל לראות תוצאות כמה שיותר מהר. לכן, חשוב למצוא חלון זמן בכל יום שבו תוכלו ללמוד אנגלית לפחות חצי שעה ועדיף גם יותר.

ולמרות שאני מבין שרוב האנשים עסוקים וחושבים שאין להם זמן לזה, הנה כמה טיפים איך לשלב אנגלית בלוח הזמנים שלכם ובחיים שלכם חכם:

 • אם אין לכם זמן בכלל, תקומו שעה קודם בבוקר או לכו לישון שעה מאוחר יותר ובשעה הזאת תלמדו אנגלית.
 • תתחילו להאזין לאנגלית בזמן הנסיעה לעבודה – ניתן לעשות את זה עם אאודיבל או יוטיוב.
 • תלמדו אנגלית בהפסקת הצהריים שלכם בעבודה באמצעות יוטיוב או כל אמצעי אחר.
 • בסופי שבוע, תעמיסו על עצמכם כמה שעות של לימוד אנגלית.
 • שימו לב מתי אתם הכי אנרגטיים ואם מתאפשר תנסו להכניס דווקא שם לימוד אנגלית.
 • כשאתם קובעים שאתם לומדים אנגלית, תחסמו את זה מראש בלוח הזמנים ותתחייבו לזה. ממש כמו פגישה בעבודה או פגישה עם חברים, וככה לא תוכלו לוותר לעצמכם.
 • תשלבו אנגלית בכל דרך אחרת בחיים שלכם, כדי שבעצם תוכלו ללמוד אנגלית באופן עקיף כל הזמן. עוד מידע על איך לעשות את זה טוב כתבתי כאן.(בקרוב)

תטוסו לחו”ל במטרה לדבר אנגלית

כולנו אוהבים לטוס לחו”ל וזה לא סוד. אבל לא כולם אוהבים לדבר בחו”ל באנגלית. אז מה שיכול לעזור לכם, זה לטוס לחו”ל לחופשה, אבל לשים לעצמכם מטרה לדבר שם כמה שיותר באנגלית.

ממש תציבו לעצמכם מטרה לדבר שם עם אנשים במצטבר חצי שעה ביום, או לפנות שם בכל יום לכמות מסוימת של אנשים.

בהתחלה אולי זה יהיה קשה, אבל תוכלו להתחיל מדברים בסיסיים, כמו הוראות הכוונה למקום מסוים, שיחה קצרה עם המוכר שבה תשאלו את דעתו על מוצר שאתם רוצים לקנות, שיחה עם המלצר או הברמן ועוד.

הניסיון הפרקטי בשפה האנגלית והיציאה מאזור הנוחות שלכם יעזרו לכם להפוך את תהליך הלמידה שלכם למהיר יותר באופן מהותי.

אל תטביעו את עצמכם, אבל תילחמו לא לטבוע

אם אתם רוצים לדעת איך ללמוד אנגלית מהר, זה אחד מהטיפים הכי חשובים שאני יכול לתת לכם:

חשוב מאוד שתשימו לב לרמה שלכם ביחס לרמה שבה אתם לומדים אנגלית. תימנעו בכל מחיר מלהעמיס על עצמכם יותר מידי וללמוד ברמה כזאת שבה אתם לא מצליחים להבין כלום.  

כלומר, אם למשל אתם ברמה של מתחילים לחלוטין, ואתם רצים לקרוא מאמרים אקדמאיים, זה יהיה בזבוז זמן מוחלט ואתם תתקדמו נורא לאט.

ומצד שני, חשוב שלא תלמדו אנגלית ברמה בסיסית מידי שבה אתם מבינים לחלוטין כמעט הכול ולא מאותגרים בכלל.

זכרו שנוחות לא תקדם אתכם אלא רק תאט אתכם כשאתם לומדים אנגלית. לכן חשוב שתצאו מאזור הנוחות שלכם ושתאתגרו את עצמכם כשאתם לומדים אנגלית. רק זכרו לא להגזים כדי לא לטבוע.

תמצאו חומרים שמשרתים את המטרות שלכם

אחרי שבניתם את האסטרטגיה שמתאימה לכם, חשוב מאוד למצוא את החומרים שמתאימים לכם בדיוק בצורה הטובה ביותר, כדי ליישם את עיקרון פארטו שדיברתי עליו קודם וללמוד כמה שיותר מהר.

באתר שלי, יש המון חומרים שונים ללימוד אנגלית שאני מסביר עליהם ואיך כדאי להשתמש בהם כי טוב.

הנה רשימה של חלק מהפוסטים שלי שתוכלו להתחיל מהם בהתאם למה שאתם רוצים לשפר:

מעבר לפוסטים האלה, תוכלו למצוא באתר גם בפוסטים אחרים על לימוד אנגלית שיהיו רלוונטיים לכם ולמה שאתם רוצים להשתפר בו בשפה האנגלית.

אוצר מילים הוא המלך

חשוב לי להגיד, שזה שאני אומר שאוצר מילים הוא המלך ממש לא אומר שאני בעד שתשננו רשימות על גבי רשימות של מילים באנגלית כמו שעשיתם בבית הספר. אלא להפך, אני חושב שזאת לא שיטה כל כך יעילה ללמוד מילים (אלא אם אתם ניגשים לפסיכומטרי).

אבל, ידע ואוצר מילים זה הבסיס לאנגלית טובה וזה כלי יסודי חשוב מאוד. מאחר ובין אם אתם רוצים לשפר את הקריאה, הכתיבה, השמיעה או הדיבור שלכם באנגלית, אתם חייבים אוצר מילים כמה שיותר מפותח.

לכן, חשוב מאוד שתתמקדו בזה ותדעו איך לשפר את אוצר המילים שלכם והידע שלכם לגבי ביטויים בשפה האנגלית בצורה הטובה ביותר.

לא אפרט על זה כאן שוב, מאחר וכתבתי כבר פוסט מעמיק על הנושא הזה שאני מציע לכם מאוד לקרוא. אם תקראו את הפוסט הזה ותיישמו את מה שכתוב שם, כבר תוכלו לקצר את תהליך הלמידה שלכם באופן מהותי.

למידה אגרסיבית – לא תמיד כיף, אבל יעיל

אם אתם מאוד לחוצים בזמן, ואתם רוצים להגיע לתוצאות כמה שיותר מהירה, אז למידה באמת אגרסיבית יכולה לעזור לכם.

אמנם זה לא משהו שהוא מומלץ לכולם, כי זה עלול לגרום לכם להישחק מהר וכי לדעתי עדיף שהתהליך יהיה הדרגתי יותר. אבל, במצבים מסוימים כשאין הרבה זמן להשתפר, זה הכרחי.  

הכוונה בלמידה אגרסיבית היא, להשקיע לפחות בין 3 ל5 שעות בכל יום ללימוד שיפור האנגלית. והמטרה שלכם צריכה להיות לגרום לשפה האנגלית להיות לחלק הכרחי ומהותי בחיים שלכם.

ככל שתצליחו לגרום למוח שלכם להבין שהשפה האנגלית היא חיונית בשבילכם יותר, ככה יהיה לכם קל יותר ללמוד אנגלית מהר.

כתבתי על זה כמה פוסטים בעבר, אבל הנה כמה דברים שתוכלו לעשות כלמידה אגרסיבית:

 • שימוש בקורסים אינטנסיביים ללימוד אנגלית.
 • בימים שבהם אין קורס, לקבוע שיעורים עם מורה פרטי.
 • הרשמה לאפליקציות לשיפור דיבור אנגלית. עוד מידע על זה כתבתי כאן.(בקרוב)
 • הרשמה לטוסט מאסטרס, או קבוצה אחרת לדיבור באנגלית. כתבתי על זה כאן בעבר.
 • תרגול אוצר מילים אינטנסיבי. עדיף עם פיקוח של מורה פרטי.
 • תרגול כתיבת וקריאת מאמרים אינטנסיבית יומיומית. עדיף עם פיקוח של מורה.
 • האזנה לאנגלית ואך ורק אנגלית באינטרנט(יוטיוב, אאודיבול ועוד).   

יש כמובן עוד דברים שניתן לעשות, אבל אלה הם הדברים העיקריים שאם תעשו, יעזרו לכם מאוד. חשוב שתנסו לשלב כמה שיותר דברים שכבר קובעים לכם מסגרת מראש.

כלומר, להיעזר במורה או להירשם לקורס מסודר. מאחר ובמצב כזה, תהיו מחויבים הרבה יותר לתהליך הלמידה האינטנסיבי ויש פחות סיכוי שתישברו או תוותרו לעצמכם.

הסיבה לזה היא, שככה תתחייבו למורה או למדריך שלכם, וככה גם תהיה לכם מחויבות כספית.

בנוסף כשאתם עובדים עם מורה או מדריך, הוא יכול לייעל את תהליך הלמידה שלכם, לראות איפה אתם חלשים ועל מה צריך לשים יותר דגש.

זכרו שלקיחת קורסים או עזרה חיצונית זאת לא בושה ושזה יכול לזרז משמעותית את תהליך הלמידה שלכם. רק תיזהרו כשאתם בוחרים קורס או מורה כלשהו ותוודאו שהם יודעים את העבודה שלהם לפני כן.

אל תפחדו לשאול שאלות

בזמן לימודי האנגלית שלכם, בטוח יצוצו לכם המון שאלות. וחשוב מאוד שלא תתביישו לשאול אותן. זאת אולי קלישאה, אבל זה באמת חיוני ולצערי עדיין המון אנשים מפחדים לשאול דברים כשהם לא יודעים אותם או מבינים אותם לחלוטין.

לכן, אם אתם בקורס או עם מורה פרטי ולא הבנתם משהו, אז תשאלו שוב!  

זאת הדרך הכי טובה להתקדם וללמוד משהו חדש מהר ואם לא תדעו ולא תבינו מה אתם לומדים, אתם סתם בזבזתם לעצמכם זמן יקר ולא עשיתם בזה כלום.

ודרך אגב, גם אם אתם לומדים לבד, אז אל תתעצלו וחפשו תשובות לשאלות שלכם. תוכלו תמיד לפנות לחברים או מכרים דוברי אנגלית ברמה גבוהה, או לחפש תשובה לשאלה שלכם בפורומים, בלוגים וכדומה.

עבודה באנגלית או רילוקיישן זאת לא מילה גסה

הטיפ האחרון הזה אולי לא יתאים לכולם, אבל בעיני זאת הדרך הכי טובה וקלה ללמוד אנגלית מהר ובלי להרגיש שאנחנו עובדים קשה מידי.

בתור מישהו שעשה רילוקיישן לכמה חודשים בעבר, ועבד גם לאחר מכן בארץ כשנה במכירות באנגלית, אני יכול להגיד בביטחון שזה הדבר ששיפר את האנגלית שלי הכי מהר שיש.

הסיבה לזה היא כמובן שכשאתם כופים על עצמכם סביבה דוברת אנגלית וכשבאמת אין לכם ברירה ואתם חייבים לתקשר באנגלית, אתם לומדים את השפה הכי מהר וטוב שאפשר.

במצב כזה, המוח מסווג את המידע והשפה האנגלית בתור משהו חשוב וחיוני להישרדות ולתפקוד שלנו, ולכן קל לנו יותר ללמוד אותה

אני מבין שלא כולם יכולים לעשות מהלך שכזה, ולא לכולם הבסיס של השפה האנגלית מספיק טוב בשביל לעשות רילוקיישן או לעבוד באנגלית, אבל תנסו בכל זאת למצוא דרכים שבהן אתם פשוט חייבים לדבר באנגלית.

כי ככל שהאנגלית תתפוס חלק מהותי וגדול יותר בחיים שלכם, ככה תצליחו ללמוד אותה מהר יותר.

בהצלחה!

2 מחשבות על “איך ללמוד אנגלית מהר – עקרונות המפתח ללמידה מהירה”

  1. היי דן,
   תודה על התגובה ומתנצל על המענה המאוחר, רק עכשיו ראיתי את התגובה שלך. כן אפשר ליצור קשר באופן פרטי, אשלח לך מייל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *