איך ללמוד למבחן ביום אחד ובכל זאת להצליח

בתור סטודנטים או אפילו תלמידים, יקרה לא פעם שאתם תהיו בעומס מאוד גדול שעלול להביא אתכם למצב שיש לכם רק יום אחד ללמוד למבחן. ולכן, בפוסט הזה נענה על השאלה איך ללמוד למבחן ביום אחד בצורה הכי טובה שאפשר.

חשוב לי כמובן לציין, שאני לא ממליץ לאף אחד ללמוד למבחן ביום אחד ושזה משהו שעושים רק אם אין לכם ברירה לחלוטין.

לכן בשביל באמת למקסם את התוצאות שלכם ולהוציא ציון כמה שיותר גבוהה, כמובן שצריך ללמוד למבחן יותר זמן כמו שהסברתי כאן.

איך ללמוד למבחן ביום אחד – השלבים הראשונים

לפני שנדבר על הלמידה עצמה, יש כמה שלבים מהותיים שכדאי שתיישמו לפני שתתחילו לטרוף את החומר עצמו, כי זה יקל עליכם בתהליך הלמידה וייעל אותו מאוד.

תורידו את הפאניקה

אם הגעתם למצב שבו יש לכם רק יום אחד ללמוד למבחן, כנראה שאתם מאוד לחוצים ולא יודעים בכלל איך תוכלו להצליח ללמוד הכול.

ולכן לפני שבכלל תתחילו לחשוב איך ללמוד למבחן ביום אחד, חשוב מאוד שתירגעו ותורידו את הלחץ שלכם מאחר והוא לא יעזור.

בשביל להוריד את הלחץ שלכם אלה הדברים שכדאי לעשות:

  • תבינו שגם אם המצב לא כל כך טוב, הלחץ שלכם רק יפגע בכם עוד יותר ויחמיר את המצב עוד יותר.
  • תנסו מדיטציה, או תרגילי נשימה של כעשר דקות עד רבע שעה.
  • תתמקדו בלמידה לחומר במקום בלחץ שלכם.
  • תקבלו את הלחץ שלכם ותיקחו אותו למקום טוב שיניע אתכם ללמוד וייתן לכם אנרגיה.

תאספו את כל החומר שאתם צריכים (סיכומים הרצאות וכו’)

אחרי שתרגיעו את עצמכם, השלב הבא שעליכם לעשות הוא לאסוף את כל החומר הרלוונטי ביותר לבחינה שלכם.

אל תאספו אינספור סיכומים שונים, כי לא יהיה לכם באמת זמן ללמוד מהכול. לכן במקום זה, תאספו את כל הסיכומים שאתם עשיתם שהכי רלוונטיים, או שתבקשו סיכומים מחברים שלכם.

אם החומר נמצא באינטרנט, אז תאספו את כל המקורות הכי רלוונטיים שמהם תלמדו במהלך היום היחיד שיש לכם למבחן.

תמצאו מקום בלי שום הסחות דעת

בגלל שיש לכם רק יום אחד ללמוד למבחן, כדאי מאוד שתמצאו מקום טוב ובלי שום הסחות דעת ללמוד בו. אתם לא רוצים שביום היחיד שיש לכם ללמוד למבחן, מישהו או משהו יסיח את הדעת שלכם.

בנוסף, אתם חייבים לא לבזבז זמן על דברים כמו רשתות חברתיות, לא לחלום בהקיץ ולהיות שקועים כולכם בלמידה.

קחו בחשבון, שבגלל שיש לכם רק יום אחד ללמוד למבחן, אז החדר שלכם לא יהיה הפתרון האידיאלי כמו בכל מבחן אחר.

הסיבה לזה היא, שבבית שלנו לרוב ניתקל ביותר הסחות ושלא לכולם קל ללמוד בחדר שלהם איפה שנמצאת גם המיטה שלהם, הטלוויזיה שלהם וכל מיני פיתויים אחרים שיפגעו בשטף הלמידה.

לכן, כדאי לשקול את האפשרות לעבוד בחדר אחר או בספרייה, במיוחד כי יש לכם רק יום אחד ללמוד למבחן.

תסננו את החלקים החשובים ביותר בחומר ותרשמו אותם

אחרי שתמצאו סביבת עבודה טובה ונוחה, מה שאני הייתי עושה זה עובר על כל החומרים שאספתי, ומהם מתחיל לסנן את החלקים הרלוונטיים ביותר, הנושאים שאני יודע שבהם אני חזק יותר וחזק פחות והנושאים שלפי דעתי יהיו הכי רלוונטיים במבחן.

מאחר ואתם צריכים ללמוד למבחן ברגע האחרון, אתם כנראה תאלצו לוותר על חלק מהנושאים או לפחות ללמוד אליהם מהותית פחות מאשר לנושאים אחרים. לכן, כדאי שתנסו לסנן את הנושאים הרלוונטיים ביותר עבורכם, נושאים שקשים לכם במיוחד ונושאם שיבלטו במבחן.

אם אתם לא בטוחים לגבי זה, כדאי להתייעץ עם מישהו שלמד כמו שצריך למבחן מראש ושיעזור לכם ויחסוך לכם זמן.

איך ללמוד למבחן ביום אחד – הלמידה עצמה

אחרי שהכנו את השטח ליום הלמידה שלנו למבחן, בואו נדבר כל כמה טיפים פרקטיים איך ללמוד למבחן ברגע האחרון נכון וכמה שיותר פרודקטיבי.

תיקחו הפסקות – כן, אפילו שיש לכם רק יום אחד

אני יודע שחלק מהקוראים אולי ירימו גבה, אבל גם אם יש לכם רק יום לימודים אחד והתחלתם ללמוד למבחן ברגע האחרון, שווה לקחת הפסקות. כמובן שאין צורך לקחת כמות לא הגיונית של הפסקות, אבל אחת ל50-60 דקות, אפשר לקחת הפסקה של 5-10 דקות ואחת לכמה שעות הפסקה של כחצי שעה.

הוכח כבר בעבר במחקרים שההפסקות הללו עוזרות לרוב האנשים להישאר מפוקסים יותר ושהן עוזרות קצת לחומר לשקוע טוב יותר.

לכן, אפילו שזה כביכול יבזבז לכם קצת זמן, בפועל זה רק יעזור לכם וישפר את התוצאות שלכם וההספק שלכם יותר.

דרך אגב, בהפסקות נסו להימנע מדברים כמו פייסבוק ואינסטרגם ויותר מידי טלוויזיה אלא במקום זה תתמקדו בלנוח באמת. כלומר, לכו לשטוף פנים, תאכלו משהו קטן או תצאו להליכה קצרה בחוץ.

כי דברים כמו פייסבוק אינסטגרם ויותר מידי נטפליקס סתם יסיחו את דעתכם וסתם יפגעו בריכוז שלכם.

תעבדו עם לוח זמנים סופר מסודר באותו היום

אני תמיד דוגל לעבוד עם לוח זמנים מסודר כשזה נוגע ללמידה למבחן. ואם יש לכם רק יום אחד ללמוד למבחן, אז זאת סיבה עוד יותר טובה לבנות לוח זמנים באותו יום בבוקר או יום לפני.

מאחר ואתם קצרים בזמן, אתם חייבים לנצל אותו כמה שיותר חכם ונכון. ולכן, אם סיננתם כבר את החומר כמו שאמרתי בטיפ הקודם, יהיה לכם קל יותר לבנות לוח זמנים חכם ויעיל.

לוח הזמנים לא צריך להיות מורכב מידי, אבל כן צריך לכלול תכנית עבודה מסודרת. נסו להעריך כמה זמן כל נושא ייקח לכם ולהכליל הכל בלוח הזמנים. כולל הפסקות מפעם לפעם כמו שהזכרתי קודם.

הנה דוגמא קטנה:

שעהמה ללמוד
08:00-10:00נושא א’
10:00-10:05הפסקה קצרה
10:05-11:05נושא ב’ (שימו לב שלנושא הזה הוקדשה רק שעה לצורך העניין)
11:05-11:35הפסקה (אפשר גם לאכול משהו קטן)
11:35-12:35נושא ג’
12:35-14:00נושא ד’
14:00-14:05הפסקה
14:05-16:00חזרה על נושא א’
16:00-17:00הפסקת אוכל ארוכה
17:00-18:00חזרה על נושא ד’
18:00-20:00נושא ה’
20:00- 20:30הפסקה
20:30-22:00חזרה כללית על נושאים חלשים

שימו לב שבדוגמה הזאת למשל, לא חזרנו על כל הנושאים מתוך הנחה שחלק מהם יותר קלים ולכן בלוח הזמנים הוקדש יותר זמן לנושאים אחרים. כמובן שזאת רק דוגמא כללית כדי להעביר לכם את הרעיון, ולוח הזמנים שלכם תלוי בכמות החומר שלכם וכמות הזמן שכל נושא לוקח לכם.

אבל, זה כיוון כללי טוב כדי לדעת איך להכין לעצמכם לוח זמנים.

אם אתם תקועים על משהו יותר מידי זמן תבקשו עזרה

אם אתם רואים שאתם תקועים על נושא מסוים יותר מידי זמן בלי להבין אותו, או לא מצליחים בשאלה שאתם מתרגלים הרבה זמן וזה מתחיל לפגוע בלוח הזמנים שלכם, אז תבקשו עזרה.

אמנם אידיאלית, עדיף שהייתם מתמודדים עם הבעיות הללו לבד כמובן, אבל בהתחשב בזה שיש לכם רק יותר אחד להספיק ללמוד בו למבחן, תאלצו להתפשר. כי הרי בסופו של יום אתם רוצים לכסות כמה שיותר חומר רלוונטי ולהכיר כמה שיותר רעיונות איך לפתור שאלות מסוגים שונים כדי ליישם את זה בבחינה.

ולכן, גם אם זה אומר שתצטרכו לפעמים לוותר על פיתרון השאלה לבד כדי להספיק יותר חומר, זה שווה את זה.

תעברו על סיכומים, ותוך כדי תכתבו שוב נקודות מפתח

טיפ נוסף נחמד שיעזור לכם בזמן הלמידה זה לכתוב נקודות מפתח שוב פעם בדף נפרד בזמן שאתם עוברים על הסיכומים שלכם או של חברים שלכם.

בדרך הזאת, אתם גם תכתבו לעצמכם את הדברים החשובים ביותר שאותם יש לזכור, וגם יהיה לכם קל יותר למצוא אותם בעת הצורך. יתר על כן, אתם גם תעזרו לעצמכם לזכור אותם טוב יותר.

הסיבה לזה היא, שלהרבה אנשים קל יותר לזכור את החומר דווקא כשהם גם כותבים אותו במקביל על דף ובעצם עושים למידה אקטיבית ולא רק למידה פאסיבית כמו קריאה.

תיעזרו בתרשימים וגרפים כדי לסדר את הראש

בגלל שאתם רוצים להצליח ללמוד למבחן ביום אחד ולהוציא ציון כמה שיותר טוב, אתם צריכים למצוא שיטות למידה שבעזרתן תקלטו את החומר כמה שיותר מהר וטוב.

מה שעובד להרבה אנשים, זה לסכם חלקים מהחומר בתרשימים ובגרפים שהם מכינים לעצמם.

כלומר, אם למשל יש לכם הרבה נתונים יבשים לזכור במבחן בהיסטוריה, אפשר להכין גרף, טבלה או תרשים שבהם יש את כל הנתונים היבשים הללו.

עצם ההכנה של הטבלה הזאת וגם העובדה שתראו את הכול מסודר ויזואלית מולכם, יכול לעשות לכם הרבה סדר בדברים ויכול לעזור לכם לזכור את החומר טוב יותר.

רק תיזהרו לא להתעכב על זה יותר מידי זמן ולא לשרטט גרפים עכשיו על כל פיסת מידע קטנה.

השיטה הזאת יכולה להיות טובה למידע שקשה לכם לזכור ולמידע שלא יושב לכם טוב בראש, אבל אם תעשו אותה על כל דבר, היא תגזול ממכם יותר מידי זמן. וזה כמובן, יבוא על חשבון נושאים אחרים.

תבחנו את עצמכם בעל פה ותעשו כמה שאלות מפתח בכל נושא

כשאתם עושים חזרה על נושאים במקצועות הומאניים כמו היסטוריה ותנ”ך, כדאי לבחון את עצמכם בעל פה על כמה נושאים ושאלות מפתח עיקריות שתבחרו.

עדיף כמובן, לבחור בנושאים שבהם אתם הכי חלשים ולבחור בשאלות שנראות לכם הקשות ביותר, או הדומות ביותר למבחנים משנים קודמות.

ככל שתעשו עבודה טובה יותר בסינון החומר ותתמקדו בחזרה על החומר הרלוונטי ביותר, ככה הסיכויים שלכם להצליח בבחינה יעלו.

לכן, כשאתם בוחנים את עצמכם בעל פה, כלומר כשאתם אומרים בקול את התשובות (כי להגיד אותן בקול יעזור לכם לזכור הכול) זכרו לא לעשות את זה על יותר מידי שאלות שונות, אלא רק על שאלות מובחרות, מאחר ואתם צריכים לעבור על כל החומר.

בסוף, לאחר שתסיימו את כל הנושאים, תוכלו לעשות חזרה נוספת מקיפה על הכול ולבחון את עצמכם על שאלות נוספות.

אסוציאציות, חרוזים וטכניקות זיכרון נוספות

כשאתם מנסים לזכור פרטים יבשים ובכלל כל דבר, לפעמים טכניקות זיכרון כמו אסוציאציות וחרוזים יכולות לעזור ולחסוך לכם המון זמן יקר.

כמובן שאתם לא צריכים עכשיו להיעזר בטכניקות האלה כל הזמן, אבל במידת הצורך, זכרו שטכניקות כאלה קיימות ויכולות לעזור עם חלקים בעייתיים במיוחד.

לא אכתוב כאן כרגע על כל טכניקות הזיכרון הללו כי זה נושא לפוסט שלם, אבל הנה מקום שמסביר על כמה טכניקות כאלה.

איך ללמוד למבחן ביום אחד: טיפים נוספים

אחרי שכבר עברנו על הדרך איך להתכונן למבחן ברגע האחרון, ואחרי שכבר דיברנו בפועל על איך ללמוד למבחן ברגע האחרון, הנה כמה טיפים נוספים שיכולים לעזור ושכדאי לכם ליישם.

לוח הזמנים הוא חשוב אבל לא קדוש

למרות שבניתם לוח זמנים ולמרות שהמלצתי לפעול לפיו, לא מדובר בחוק  ברזל. הסיבה לכך היא שלפעמים אתם תגלו פתאום שנושא מסיום לוקח לכם דווקא פחות זמן ממה שציפיתם ונושא אחר דווקא יותר זמן.

ולכן, במצב כזה אל תאטו את הקצב אם אתם רואים שאתם מתקדמים מהר מידי ביחס ללוח הזמנים שלכם ולהפך, אל תחפפו מידי ותוותרו לחלוטין על נושאים שאתם לא מבינים כדי לעמוד בלוח הזמנים.

לוח הזמנים הוא רק כלי שבניתם כדי לדעת בערך איפה אתם צריכים לעמוד בכל שלב. אבל זה לא אומר שהוא לא יכול להשתנות טיפה בהתאם להספק שלכם ולתוצאות שלכם בפועל.

זכרו, בסופו של דבר המטרה שלכם היא להצליח ללמוד למבחן ביום אחד בצורה כמה שיותר טובה. ולכן אם בדרך לשם צריך לשנות טיפה את לוח הזמנים שבניתם, זה בסדר גמור!

תקומו מוקדם – אבל אל תוותרו על שעות השינה שלכם

בגלל שיש לכם רק יום אחד ללמוד למבחן שלכם, כדאי לקום כמה שיותר מוקדם באותו יום. אבל כמובן שהשעה שבה אתם קמים לא צריכה להיות על חשבון שעות השינה שלכם ולכן גם יום לפני כדאי לקום מוקדם וללכת לישון מוקדם.

אתם צריכים לוודא שיש לכם בין 6-8 שעות שינה בלילה שלפני הלמידה ובעדיפות ל7-8 שעות שינה לפחות.

והשעה שבה הייתי ממליץ לקום, היא בין 6-7 בבוקר, מאחר ואתם רוצים כבר להתחיל ללמוד באזור 8, אחרי שהכנתם הכול.

הסיבה שתרצו להתחיל ללמוד כמה שיותר מוקדם היא כדי לנצל את היום הזה בצורה הטובה ביותר וגם כדי לסיים בשעה סבירה את הלימודים, כדי לישון טוב בלילה לפני המבחן.

כמובן, שבמידה והמבחן שלכם הוא יום למחרת בצהריים ואתם לא רגילים לקום מוקדם בבוקר, אז אין טעם לעשות את זה.

במצב כזה אתם סתם תקומו עייפים, לא תהיו מפוקסים ותפגעו לעצמכם ביום הלימודים היחיד שיש לכם. אבל במידה והמבחן שלכם מתחיל יום למחר בשעה יחסית מוקדמת, כדאי לנסות ולהתאים את לוח הזמנים שלכם ככה שתקומו מוקדם ואחרי מספיק שעות שינה כדי ללמוד הרבה שעות בצורה הכי איכותית שאפשר.  

תבקשו מחבר שילמד אתכם

לפעמים, הייתי מגיע למצב בבית הספר שבו יש לי יום או יומיים ללמוד למבחן כמו תנ”ך או היסטוריה שדורש פשוט לזכור הרבה חומר.

ובגלל שלא הייתי מאופס על החומר, כלומר לא היו לי סיכומים מסודרים ולא שום דבר אחר, מה שהייתי עושה זה מבקש מחבר טוב מהכיתה שילמד אותי את כל החומר.

מבחינתו, זאת פשוט הייתה עוד חזרה למבחן שהוא היה עושה איתי ביחד, ומבחינתי זאת הייתה הלמידה שלי.

בצורה הזאת, הוא עבר איתי כבר על כל הדברים הכי חשובים לחומר בעל פה. וכל דבר שלא הייתי בטוח בו, הייתי שואל אותו שוב ושוב.

ולכן, שני הצדדים היו מרווחים. אני הייתי לומד את עיקר החומר שבאמת חשוב ללמוד במקום סתם לבזבז זמן על איסוף מידע וסינון הסיכומים, והחבר שאיתו בחרתי ללמוד היה עושה חזרה יסודית על החומר כי הוא גם היה צריך לענות שוב פעם על שאלות שלי ולהסביר לי הכל מאפס.

אחרי יום שלם שבו היינו חוזרים על החומר כמה וכמה פעמים, בסופו של דבר הייתי שולט ברובו לא רע בכלל.

במקצועות הומאניים ובמבחנים לא גדולים מידי, לרוב זאת שיטה שעבדה מעולה. ולפעמים, אפילו הייתי מוציא ציונים טובים יותר מהחבר שלימד אותי ושלמד למבחן כמה ימים מראש ולא רק יום אחד. ?  

תבנו מדריך למידה לחומר שאתם לומדים

עוד משהו מעניין שאפשר לעשות כדי ללמוד היטב למבחן ביום אחד, זה לבנות מדריך למידה למבחן.

פשוט תדמיינו שאתם צריכים לבנות עכשיו מדריך למידה למבחן למישהו שלא מכיר בכלל את החומר כדי שהוא יצליח לקבל ציון טוב.

לאחר מכן, תתחילו לבנות ראשי פרקים למדריך, עם הדברים העיקריים שהוא צריך ללמוד, ותסכמו לו שום בפנים את כל החלקים החשובים והעיקריים שהוא צריך לדעת.

בדרך הזאת, אתם אוטומטית תלמדו בעצמכם ותחזרו בעצמכם על כל החלקים הרלוונטיים ביותר לבחינה שלכם והם ייכנסו לכם לראש טוב יותר כי אתם תכתבו הכול בכתב.

אחרי שתסיימו עם המדריך שיצרתם, תוכלו כמובן לקרוא אותו שוב בעצמכם ולחזור עליו ועל כל מה שרשום שם בשנית. בנוסף, תוכלו לנסות לפתור שאלות ממבחנים או ממקורות אחרים ואם תתקעו במשהו, תיעזרו במדריך שיצרתם.

זה יעזור לכם לזכור את החומר אפילו טוב יותר, וישפר את יכולות שליפת המידע שלכם מהמוח בעת הצורך במבחן עצמו.

אל תתעכבו על כל פרט קטן

כבר הדגשתי כמה וכמה פעמים שאתם צריכים להתמקד בחלקים החשובים והרלוונטיים ביותר למבחן שלכם. אבל, אפילו בתוכם, נסו לא להתעכב יותר מידי על כל הפרטים והחלקים הקטנים.

אם למשל יש שאלה ספציפית שאתם תקועים עליה בנושא מסוים למרות שהצלחתם את שאר השאלות בנושא ואף אחד אחר לא יכול לעזור, אז תמשיכו הלאה.

ואם אתם שוכחים כמה פרטים קטנים מתוך נושא גדול בהיסטוריה או תנ”ך אבל מבינים את הרעיון הכללי, אז תמשיכו הלאה.

ברור שזה אומר שפוטנציאלית זה עלול לפגוע לכם בציון אם זה יופיע בבחינה. אבל, אם תתמקדו רק בפרטים הקטנים ולא תספיקו אפילו לעבור על הדברים הכלליים הגדולים בשאר הנושאים, זה יפגע בציון שלכם הרבה יותר.

זה אולי מבאס, אבל זה מה שקורה כשלומדים למבחן רק יום אחד.

תקראו את שאר הפוסטים שלי על איך להצליח במבחן

בפוסט הזה, התמקדתי בשאלה איך ללמוד למבחן ביום אחד וברגע האחרון. אבל, יש עוד המון דברים שאם תדעו אותם לפני המבחן, הסיכויים שלכם להצליח בו יעלו מהותית.

הדברים הללו רלוונטיים בין אם יש לכם יום אחד ללמוד למבחן, שבוע או חודש שלם. ולכן, אני ממליץ מאוד לקרוא גם את הפוסטים הבאים שכתבתי על הצלחה במבחנים.

הפוסטים הללו, יעזרו לכם גם אם יש לכם רק יום אחד ללמוד למבחן:

אני מקווה שנהניתם מהפוסט, ושהצלחתי לענות על השאלה איך ללמוד למבחן ביום אחד וברגע האחרון כמו שצריך.

בהצלחה במבחן הבא!  

1 מחשבה על “איך ללמוד למבחן ביום אחד ובכל זאת להצליח”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *