כמה זמן לוקח ללמוד אנגלית? ואיך אפשר לזרז תהליכים?

אחרי בדיקה מעמיקה של הנושא כמה זמן לוקח ללמוד אנגלית, המסקנה שהגעתי אליה היא שלישראלי שרמת האנגלית שלו היא בסיסית מאוד, זה ייקח בממוצע כ- 1000 שעות להגיע לרמה טובה באנגלית.

כלומר, אם אתם מתחילים מאפס ידע באנגלית, ותקדישו משהו כמו שעה ביום, תוכלו להגיע לרמה גבוהה באנגלית(ביחס לישראלים) תוך בערך שלוש שנים. אם תשקיעו יותר שעות ביום, כמובן שתגיעו לשם מהר יותר.

המסקנות שהגעתי אליהן התבססו ברובן על מחקר ועל התוצאות שפורסמו כאן, על ידי המכון האמריקאי לשירותי חוץ.

אבל, התשובה לשאלה כמה זמן לוקח ללמוד אנגלית תלויה בהמון גורמים וכדי לקבל תשובה מדויקת יותר שתהיה הכי רלוונטית אליכם, כדאי שתמשיכו לקרוא.

אז קודם כל, בואו נבין מה הם הגורמים שמשפיעים על כמות הזמן שייקח לנו ללמוד אנגלית:

הגורמים שמשפיעים על כמות הזמן שלוקח ללמוד אנגלית

כמו שאמרתי בפתיחה, יש הרבה גורמים שמשפיעים על כמות הזמן שלוקח ללמוד אנגלית, כשהעיקריים הם:

 • כמה טובים אתם בלקלוט שפות חדשות.
 • רמת האנגלית הנוכחית שלכם.
 • הרמה שאליה אתם רוצים להגיע באנגלית.
 • השפות שאתם כבר שולטים בהן.  
 • כמה שעות ביום אתם תשקיעו בלמידת אנגלית.
 • כמה איכותית וטובה תהיה הלמידה שלכם.

כמו שאתם רואים, יש לא מעט גורמים שמשפיעים באמת בפועל כמה זמן ייקח לכם ללמוד אנגלית, ולכן קשה לתת תשובה מדויקות לשאלה הזאת.

אבל בואו נראה איך נוכל לנתח את הגורמים האלה ולגרום לכם להבין כמה זמן בערך ייקח לכם ללמוד אנגלית.

מה הרמה הנוכחית שלכם?

קודם כל, חשוב שתבינו מה הרמה הנוכחית שלכם. וכדי לעשות את זה, תוכלו לשאול את עצמכם את השאלות הבאות:

האם אתם מצליחים להבין אנגלית בסיסית? האם אתם מבינים משהו כשמדברים אתכם באנגלית? האם אתם מבינים טוב אנגלית כל עוד לא מדברים אתכם מהר מידי? איך אתם בכתיבה וקריאה? וכן הלאה.

דרך נוספת היא, לעשות את המבחן הזה, שיקבע מה הרמה שלכם באנגלית מתוך 6 רמות.

בגדול, השיטה שלהם זאת דרך טובה לחלק את הרמות שלכם באנגלית וזה הולך בערך ככה:

A1 – הרמה הכי בסיסית, אנגלית בסיסית מאוד, יכולת להגיד משפטים מאוד קצרים. היכרות של מילים בסיסיות. רוב הישראלים, מעל הרמה הזאת בזכות בית הספר.

A2 – רמה אלמנטרית, שבה אתם מבינים דברים בסיסיים שקשורים לחיים האישיים, עבודה משפחה וכדומה. יכולים להבין טקסטים קצרים ופשוטים אם זה נושא שאתם מכירים.

B1 – רמה בינונית, שבה אתם כבר יכולים לתקשר ברמה בסיסית. אתם מבינים אנגלית באופן לא רע כל עוד מדברים אתכם ברור ולאט. לא תבינו כל מילה, אבל כן את הרעיון הכללי ואתם מסוגלים להבין טקסטים ברמה סבירה.

B2- ברמה הזו אתם כבר יכולים להבין את הרעיונות הכלליים בטקסטים מורכבים שבנושאים זרים לכם. אתם מצליחים להבין אנגלית מדוברת סטנדרטית ואתם מצליחים לתקשר ולהעביר את הרעיונות שלכם טוב ובצורה די חלקה. זאת רמה מספיק גבוהה לרוב האנשים.

C1 – רמה גבוהה מאוד, אתם מבינים טקסטים מורכבים, גם בנושאים שזרים לכם ומצליחים להבין בגדול הכול כשמדברים אתכם. אם אתם ברמה הזו, יש לכם אוצר מילים רחב מאוד ואתם כנראה מסודרים.

C2 – מבינים הכול, ובגדול ברמה של שפת אם.

עוד פירוט על הרמות השונות תוכלו לקרוא כאן.

אז תיגשו למבחן, או שפשוט תסווגו את עצמכם מתוך היכרות עם עצמכם בערך איפה אתם עומדים, וזה יעזור לכם להבין בסוף כמה זמן בערך ייקח לכם ללמוד אנגלית.

לאיזה רמה אתם רוצים להגיע?

אם הבנתם איפה בערך אתם עומדים מבחינת רמה, השלב הבא זה להחליט לאיזה רמה אתם רוצים להגיע. בכנות, לרוב הישראלים, כנראה שרמה B2, שבה אתם כבר מתקשרים לא רע ומצליחים להתנהל טוב באנגלית בנושאים שמוכרים לכם תספיק.

כי כל עוד אתם מצליחים להבין את המסר, ומבינים אתכם בתחום שחשוב לכם, עשיתם את שלכם. אבל, יש אנשים שירצו רמה גבוהה יותר כי העבודה דורשת את זה מהם או מכל סיבה אחרת.

לכן, זה משהו שאתם צריכים להחליט עם עצמכם.

באיזה שפות נוספות אתם שולטים

במחקר שהזכרתי קודם, בודקים כמה זמן ייקח לדוברי אנגלית ללמוד שפות זרות אחרות. ושם, הם טוענים שללמוד שפות דומות יחסית לאנגלית ייקח בערך 600 שעות.  

אבל, למי שרוצה ללמוד שפות אחרות שפחות דומות, זה ייקח יותר זמן. עברית למשל, ייקח להם ללמוד בערך 1100 שעות.

ולכן, מאחר ואין מחקר אמיתי בנושא לדוברי עברית, אני מניח כאן שלמי שדובר עברית, ייקח בערך 1100 שעות ללמוד אנגלית.

אבל, אם במקרה יש לכם שפה נוספת שאתם שולטים בה מהבית, כמו ספרדית, צרפתית, או כל שפה אחרת שדומה לשפה האנגלית באופן יחסי כמו בטבלה הזאת, אז לכם זה אמור לקחת בערך 700 שעות, כי יהיה לכם יותר קל לקלוט את הרעיונות של השפה.

החישוב הסופי: בואו נראה כמה זמן ייקח לכם ללמוד אנגלית לרמה שאתם רוצים

אחרי שאתם יודעים באיזה רמה אתם בערך מתוך 6 הרמות, ואתם יודעים לאיזה רמה אתם רוצים להגיע, בואו אסביר לכם בערך איך לחשב את הדברים.

בגדול, לפי הנתונים והמחקר, לוקח 186 שעות בממוצע לעלות מרמה אחת באנגלית לרמה הבאה בתור ברשימה שכתבתי אם אתם דוברים בשפה שקרובה לאנגלית.

לישראלי שדובר רק עברית, זה ייקח בהערכה גסה 45% יותר, כלומר בערך 270 שעות.

אז ניקח דוגמא כללית של מישהו אקראי ומשם תבינו איך לחשב את זה לעצמכם:

נניח שאני יוסי, ואני דובר רק עברית. הבנתי שרמת האנגלית שלי היא אלמנטרית, כלומר בערך A1, ואני החלטתי שאני רוצה להגיע לרמה B2.

אז אני צריך לעלות שתי רמות, כלומר להקדיש בערך 270 שעות לכל רמה, שזה יוצא 540 שעות.

עכשיו, נניח שאני יכול ללמוד שעתיים ביום(לא מעט אבל אפשרי) ואני יוצא מנקודת הנחה שהלמידה היא כמובן איכותית כמו שאני מסביר באתר שלי.

במצב כזה, תוך 270 ימים (שלושה רבעים משנה) אגיע לרמת האנגלית שאני צריך.

אם יוסי היה לעומת זאת בלי שום ידע באנגלית, אבל עם שפה אחרת שהיא שפת אם כמו צרפתית, החישוב היה כמובן שונה:

שם הייתי צריך לחשב בערך 186 שעות לכל רמה שאני עולה בה באנגלית(כי צרפתית דומה יותר לאנגלית מאשר עברית), אבל הייתי צריך להתחיל מ-0, כלומר לעלות 4 רמות עד רמה B1, שזה יוצא 744 שעות.

ונניח שיוסי שהוא אדם עובד שצריך לפרנס משפחה והוא יכול להקדיש רק שעה ביום ללימוד אנגלית. אז במצב כזה, זה ייקח לו בערך שנתיים.

זכרו, זה כמובן לא חישוב מדויק וזה רק כדי לתת לכם פרספקטיבה. החישוב הזה גם לא מתייחס ליכולת שלכם בקליטת שפות ולא מתייחס לאיכות הלמידה שלכם שזה הרבה יותר חשוב.

אני מדבר באתר שלי הרבה על לימוד אנגלית בצורה נכונה, לכן אני ממליץ לכם לקרוא גם פוסטים אחרים שכתבתי על זה. תוכלו להתחיל מהפוסט הזה כדי להבין איך ללמוד אנגלית נכון. 

איך לזרז קצת תהליכים

הרבה אנשים קולטים פתאום שלימוד אנגלית ייקח להם יותר זמן ממה שהם חשבו, וזה גורם להם להתייאש. אבל, כתבתי בפוסט אחר עם כמה טיפים מעולים שיכולים לקצר את תהליך הלמידה שלכם משמעותית ולחסוך לכם המון זמן יקר.

אני מסביר על הטיפים האלה ואיך בדיוק לעשות אותם נכון בפוסט עצמו, אבל אלה הן הנקודות העיקריות:

 • תנצלו את הזמן שלכם חכם כשאתם לומדים אנגלית.
 • תתמקדו בנושאים שחשובים לכם באנגלית.
 • תתמקדו בעיקר, ובשיטות שעובדות לכם.
 • תתמידו – כי זה הכי חשוב והקפיצה ברמה תבוא בלי שתרגישו אותה.
 • תלמדו גם כשאתם לא לומדים. (בפוסט אסביר איך)
 • תוודאו שהלמידה איכותית.
 • יש עוד טיפים, אבל עליהם תוכלו לקרוא בפוסט עצמו. ?

נסכם

כמו לימוד של כל שפה, לימוד אנגלית זאת מלאכה לא קלה, שלוקחת זמן וזאת עובדה! וזה לא משנה אם לכם ייקח שנה, שנתיים או שלוש שנים ללמוד אנגלית.

מה שבאמת משנה, זה שתעשו את הצעד הראזון ותתחילו. תיקחו את זה ברצינות, תתמידו, תוודאו שאתם לומדים חכם ונכון בשבילכם, ובסופו של דבר אתם תצליחו להגיע לרמה שאתם רוצים באנגלית.

בהצלחה!

1 מחשבה על “כמה זמן לוקח ללמוד אנגלית? ואיך אפשר לזרז תהליכים?”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *