לא מצליח ללמוד אנגלית? הנה 13 דברים שעוצרים בעדך

אם הגעת לפוסט הזה, כנראה שגם אתה כבר מיואש כמו שאני הייתי מיואש בעבר וכנראה שאתה לא מצליח ללמוד אנגלית כמו שצריך ולשפר אותה.

אתה או את בטח חושבים שכבר ניסיתם הכול ממש כמו שאני חשבתי בעבר, אבל תנו לי להגיד לכם שזה ממש לא נכון.

כשסיימתי את התיכון, האנגלית שלי ממש לא הייתה טובה. אמנם ידעתי לקרוא ולכתוב ברמה סבירה לבית הספר וכדי להצליח בחמש יחידות לימוד, אבל הייתי רחוק שנות אור מלהבין משהו באנגלית כשמדברים איתי כמו שצריך, או מלתקשר ולכתוב נכון בלי טעויות.

ניסיתי המון דברים, וכל הזמן חשבתי שלא משנה מה, אני פשוט לא מצליח ללמוד אנגלית ולא מצליח להשתפר. חשבתי שזה קרב אבוד. אבל היום, אני נמצא בנקודה אחרת לגמרי ואני מדבר באופן די שוטף, ומבין בגדול כמעט כל אחד ובכל מצב באנגלית.

לכן, בפוסט הזה אני רוצה לשתף אתכם מה עבד טוב בשבילי, ומה עבד טוב לאנשים אחרים שאני מכיר. בפוסט הזה, אדבר על 13 דברים שעוצרים בעדכם ושבגללם אתם לא מצליחים ללמוד אנגלית כמו שצריך.

אלה דברים שהבנתי שבגללם אני לא מצליח ללמוד אנגלית וברגע ששיניתי אותם, חווית הלמידה שלי והאנגלית שלי השתפרו משמעותית. אבל מעבר לפוסט הזה, שזאת התחלה טובה, אני מציע לכם לקרוא גם פוסטים אחרים באתר על לימוד אנגלית שיעזרו לכם ויקדמו אתכם.

שכן בפוסטים אחרים, אני מתייחס לכל מיני אספקטים וכלים חשובים שיעזרו לכם בטירוף, וכאן אני מדבר בעיקר על רעיונות כלליים.

ונתחיל:

אתם לא לומדים בשיטה שמתאימה לכם

אם אתם מנסים לשפר את האנגלית שלכם כבר הרבה זמן אבל לא מצליחים לראות שום התקדמות, זה סימן מובהק שמשהו שם לא נעשה טוב.

סיכוי טוב שמה שלא נעשה טוב זאת צורת הלמידה שלכם שלצערי זה משהו שהרבה אנשים נופלים בו כשהם לומדים משהו חדש בכלל ולא רק אנגלית בפרט.

לכן, חשוב מאוד שתשימו לב מה עובד לכם ומה לא. כי אם כבר חצי שנה אתם מנסים ללמוד אנגלית בדרך מסוימת ואין שום תוצאות, אז יכול להיות שהדרך הזאת לא מתאימה לכם או שאתם עושים משהו לא נכון בדרך עצמה.

למשל, אם כבר חצי שנה אתם קוראים ספרים באנגלית ורואים סדרות באנגלית ואין שום שיפור, אז הגיע הזמן לחשוב על שיטות אחרות ולא להמשיך ללכת ראש בקיר.

או שלחלופין, יכול להיות שאתם לא לומדים אנגלית נכון בעזרת סדרות וסרטים או בעזרת שיטה אחרת שבחרתם בה.

על כן, חשוב מאוד לעשות עצירות כל כמה זמן ולבדוק איפה אתם עומדים, והאם מה שאתם עושים עובד או לא. ובמידה ולא, הגיע הזמן לעשות עוד מחקר ולחפש שיטות למידה חדשות.

אם מעניין אתכם לקרוא על כמה שיטות למידה או לפחות לוודא שאתם לומדים נכון עם השיטות שאתם משתמשים בהן, הנה כמה מדריכים שכתבתי:

יש לכם ציפיות גדולות מידי

חשוב מאוד שתזכרו שללמוד אנגלית זה לא פשוט בשום צורה!

אתם מנסים ללמוד פה שפה חדשה, והרבה אנשים מצפים לשלוט באנגלית אחרי כמה חודשים של למידה כאילו היא שפת אם שלהם, למרות שבפועל זה לוקח הרבה יותר זמן מזה.

לכן, אין טעם להאמין להבטחות שאפשר לדבר שוטף אחרי חודשיים אם הרמה שלכם נמוכה עכשיו.

תחשבו על זה ככה, לקח לכם בערך 6-7 שנים ללמוד עברית ברמת שפת אם. כשבשנים הראשונות בעיקר הקשבתם ורק אז התחלתם לדבר ולבסוף לקרוא ולכתוב.

לכן תתחילו להתרגל לזה שזה תהליך שלוקח זמן, ואל תצפו להיות מדהימים אחרי חצי שנה. במקום זה, תציבו יעדים ריאליים, קחו את הזמן שלכם ותתקדמו לאט לאט. ואחרי כמה שנים של התמדה, אתם בהחלט תראו תוצאות.   

אתם מתייחסים ללמידה בתור עונש

אם יש משהו שבוודאות ימנע ממכם להצליח ללמוד אנגלית, זה אם תתייחסו ללמידה הזאת כמו עונש. זה הרגל רע, שממשיך אצל הרבה אנשים מבית הספר ושהבנתי שבגללו גם אני לא מצליח ללמוד אנגלית.

חשוב לקחת את הלמידה באנגלית בתור משהו מהנה ולא בתור משהו מעיק. אתם צריכים למצוא שיטות שבעזרתם אתם נהנים מהלמידה שלכם ולא סובלים כמו בבית הספר, כי ככה תוכלו להתמיד לטווח הרחוק.

הרי כבר אמרתי קודם, לראות תוצאות לוקח זמן ולכן הסוד האמיתי זה להתמיד לאורך זמן. אז תמצאו שיטות שעובדות לכם ושמהנות לכם באותו הזמן עד כמה שאפשר, כמו למשל צפייה בסדרות באנגלית בצורה נכונה, קריאת ספרים שמתאימים לכם, ועוד הרבה שיטות אחרות שכתבתי כאן באתר.

ביטחון עצמי נמוך

אישית, אחד הדברים שהכי הפריעו לי ללמוד לדבר באנגלית וגם להבין אנגלית טוב יותר, זה ביטחון עצמי נמוך בכל הקשור לידע שלי באנגלית.

הייתי בטוח שהאנגלית שלי לא טובה מספיק בשביל לדבר, והייתי בטוח שאני לא יודע מספיק מילים אז לא נתתי לעצמי בכלל הזדמנות לנסות להבין על מה מדברים סביבי באנגלית.

ואני חייב להגיד לכם, שזאת טעות ענקית!

קודם כל, גם אם האנגלית שלכם לא טובה, אין שום דבר רע בלטעות ואין שום סיבה להתבייש בזה. לטעות זאת דרך מעולה ללמוד מילים חדשות, ובסופו של דבר, בשביל ללמוד לדבר, צריך לדבר!

אז תפסיקו להפחיד את עצמכם ותבינו שהדרך היחידה להשתפר היא לצאת מאזור הנוחות שלכם ולתפוס קצת ביטחון!

גישה שלילית

אני בטוח שכמעט כל מי שהגיע לפוסט הזה כבר רואה שחורות ועל סף ייאוש מלמידת אנגלית. אז אני כבר אומר לכם, שהגיע הזמן להעיף את הגישה השלילית הזאת ולהחליף אותה בהמון מוטיבציה ונחישות.

נכון שללמוד אנגלית יכול להיות קשה, אבל אני מבטיח לכם שמי שרוצה מספיק ומי שלא מתייאש, מצליח. זה רק עניין של התמדה, ניסוי וטעיה. כי ברגע שמוצאים את השיטות שהכי עובדות בשבילכם ומתמידים בהן מספיק, התוצאות יגיעו.

אתם לא מקדישים ללמידה מספיק זמן

שמעתי המון אנשים שמתלוננים שהם לא מצליחים ללמוד אנגלית לא משנה כמה קשה הם מנסים למרות שהם מקדישים לזה המון זמן.

וכששאלתי אותם מה זה המון זמן וכמה שעות ביום הם נחשפים לשפה האנגלית, התשובה הייתה הרבה פעמים משהו כמו חצי שעה עד שעה ביום או לפעמים אפילו רק פעם בכמה ימים.

אז אני מצטער להגיד לכם, אבל עם כמות הזמן הזאת, ייקח לכם 5 שנים לפחות ללמוד אנגלית ברמה גבוהה.

כי בשביל ללמוד אנגלית ברמה גבוהה, אתם חייבים להקיף את עצמכם בשפה האנגלית כל הזמן וכמה שיותר. וללמוד אנגלית דרך אגב, לא אומר למידה אקטיבית כמו בבית הספר, אלא זה אומר גם למידה פאסיבית וחשיפה לשפה האנגלית כחלק מהחיים שלכם.

בשביל להיחשף לאנגלית כמה שיותר, תתחילו לראות יוטיוב באנגלית, תשתמשו בגוגל רק באנגלית, תחליפו הגדרות בפלאפון ובמחשב לאנגלית, תקראו ספרים באנגלית, תורידו אפליקציות ללימוד אנגלית, תתרגלו לראות סדרות בלי כתוביות או לפחות תעברו לכתוביות באנגלית, ותיקחו את הלמידה שלכם בתור פרויקט של ממש.

אם תחשפו לאנגלית כל היום, או לפחות כמה שעות טובות ביום וזה יהפוך לחלק מהסביבה שלכם, לא תהיה לכם ברירה אלא להשתפר. המוח שלכם יבין שאנגלית כרגע זה משהו חיוני מבחינתכם ובמוקדם או במאוחר אתם תשתפרו.

רק זכרו לעשות את זה חכם ולהיחשף לתכנים באנגלית שהם ברמה שלכם. אל תקראו ספרים של שייקפסיר ואל תראו סרטים שאתם לא מבינים בכלל באנגלית כבר על ההתחלה.

אתם לא מתמקדים בעיקר

אחד הדברים שהמון אנשים עושים לא בסדר כשהם לומדים אנגלית, זה שהם לא מבינים במה הם חלשים בשפה האנגלית, מה הכי קשה להם ללמוד באנגלית ובמה הם צריכים להתמקד.

בבית הספר למשל, מתמקדים בעיקר בקריאה וכתיבה באנגלית ופחות בדיבור והאזנה. לכן, הרבה אנשים (שאני הייתי חלק מהם) מרגישים שהם לא באמת שולטים באנגלית, כי מבחינתם שליטה בשפה מתבטאת בשליטה בדיבור ובהאזנה ולא בקריאה או כתיבה.

ולכן חשוב שתבינו איזה חלקים של השפה אתם צריכים לחזק אצלכם ולהתמקד בהם, בהתאם למה שאתם חלשים בו ומה שהכי רלוונטי אליכם. בכל שפה באשר היא יש ארבעה חלקים עיקריים: קריאה, כתיבה, שמיעה ודיבור. אפשר גם להכליל אוצר מילים בתור עוד חלק, שפשוט מסייע לשאר החלקים.

אם אוצר המילים שלכם דל ואתם יודעים שזה מה שקשה לכם אתו, אני ממליץ מאוד לקרוא את הפוסט הזה שכתבתי שמסביר איך ללמוד מילים באנגלית כמו שצריך ובאמת לזכור אותן.

אם אוצר המילים זאת לא הבעיה שלכם אז העצה שלי אליכם היא להבין באיזה חלק אתם חלשים ומה הכי חשוב לכם להתמקד בו.

במידה והכל חשוב לכם ואתם חלשים ביותר מדבר אחד, כדאי מאוד ללכת לפי סדר מסוים. למשל, אם אתם לא מצליחים להבין טוב אנגלית כשמדברים אתכם ולא מצליחים לדבר, אז תתחילו מללמוד איך לשפר את ההאזנה שלכם באנגלית, ורק אז תלמדו איך לשפר את הדיבור שלכם באנגלית.

אם אתם לא מצליחים לקרוא כמו שצריך ולכתוב כמו שצריך, תתחילו משיפור הקריאה שלכם ורק לאחר מכן תלמדו איך לשפר את הכתיבה שלכם באנגלית.

הסיבה לזה היא שכל יכולת כזאת, נבנית בעזרת היכולת הקודמת. כלומר, בשביל ללמוד לדבר באנגלית כמו שצריך, חשוב קודם כל להצליח להבין אנגלית כשמדברים אתכם. ובשביל ללמוד לכתוב טוב באנגלית, אתם צריכים קודם לשפר את הקריאה שלכם ולהיחשף לכמה שיותר טקסטים.

בנוסף, זכרו לא לבזבז זמן על דברים שפחות חשובים לכם. למשל, אם אתם רוצים ללמוד לדבר באנגלית, תרגול של כתיבה נכונה יעזור מהותית פחות מאשר תרגול של דיבור והאזנה.

אתם מתמקדים יותר מידי בטעויות שלכם

אישית אצלי, אחד הדברים שהבנתי שבגללם אני לא מצליח ללמוד אנגלית כמו שצריך, זה כי התמקדתי יותר מידי בטעויות שלי. ושלא תבינו לא נכון, ללמוד מטעויות זה חשוב, אין ספק.

אבל, להתמקד רק בטעויות שאתם עושים כל הזמן, במקום להתמקד בהרחבת הידע שלכם זאת גם טעות. ברור שגם אם תחפשו רק טעויות כל הזמן ותלמדו מהן אתם תשתפרו.

אבל אתם חייבים להתמקד גם בדברים כמו למידה של עוד מילים וביטויים בשפה האנגלית, שיפור יכולות ההאזנה שלכם באנגלית ועוד.

אתם לא מספיק אקטיביים

אחד הדברים שמנעו ממני לקחת את האנגלית שלי לשלב הבא ולשפר מהותית את יכולות הדיבור שלי ולהרחיב את אוצר המילים שלי אפילו יותר, היו שלא הייתי אקטיבי מספיק בלימוד השפה האנגלית.

הכוונה באקטיבי היא שלא דיברתי מספיק, לא תרגלתי כתיבה בעצמי, וכל מה שעשיתי היה בעיקר לקרוא ולהקשיב לאנגלית.

האזנה וקריאה אלו פעולות חשובות מאוד בשביל שיפור השפה, אבל אם אתם רוצים באמת ללמוד אנגלית ולשלוט בה, אתם חייבים להיות יותר אקטיביים בלמידה שלכם.

בפוסטים שלי ברחבי האתר אני מסביר בדיוק מה זה אומר להיות אקטיביים בלימודי האנגלית שלכם, אבל בקצרה, הנה דוגמאות ללמידה אקטיבית שאני עשיתי או שאפשר לעשות:

  • תירשמו לקבוצת לימוד אנגלית כדי שתוכלו לדבר (או לטוסט מאסטר, כמו שהסברתי כאן.)
  • תורידו אפליקציות בהן ניתן לדבר עם אחרים באנגלית כמו שהסברתי כאן.
  • תנהלו מעקב מסודר בקובץ שתכינו אחרי מילים חדשות שתלמדו כמו שהסברתי כאן.
  • כשאתם רואים סדרות, תחזרו בקול אחרי מה שהשחקנים אומרים.
  • לכו לעבוד בעבודה באנגלית, כמו מכירות. (אני עשיתי את זה אפילו שלא הייתי בטוח שהאנגלית שלי טובה מספיק וזה עזר לי בטירוף).
  • תשחקו במשחקים ללימוד אנגלית, אבל כאלה שברמה שלכם.

אלה רק דוגמאות ללמידה אקטיבית, אבל הבנתם את העיקרון. זכרו שחשוב מאוד לשלב למידה כזאת בשביל לראות תוצאות, כי למוח שלנו הרבה יותר קל לזכור שפה כשאנחנו משתמשים בה ועושים איתה פעולות.

אתם מסתמכים יותר מידי על שפת האם שלכם

כשאנחנו לומדים שפה חדשה, אנחנו נוטים להסתמך יותר מידי על שפת האם שלנו בתהליך. ועל אף שבהתחלה אמנם זה הכרחי, בהמשך זה עלול להוביל לבעיות. (אצלי למשל זאת הייתה אחת הסיבות העיקריות למה אני לא מצליח ללמוד אנגלית ולהשתפר.)

לכן כשתתחילו לדעת כמות סבירה של מילים, כדאי מאוד שתתרגלו לעבוד באנגלית בלי לקשר אותה לעברית. כדאי גם שתתחילו להתרגל לחשוב באנגלית במקום לחשוב בעברית ובמקום לתרגם דברים מעברית לאנגלית.

זכרו שאנגלית היא שפה בפני עצמה, עם חוקים שונים מאלה שבעברית, ולכן חשוב לאמץ כמה שיותר את החשיבה הנכונה ששגורה בשפה הזו. בטווח הרחוק, זה יקל מאוד על הלמידה שלכם וימנע ממכם המון טעויות.

אתם לחוצים מידי

אם הגעתם לפוסט הזה, כנראה שאתם לחוצים מידי בגלל שאתם לא מצליחים ללמוד אנגלית. אז חשוב מאוד שתבינו, שזה שאתם מלחיצים את עצמכם, רק יזיק לכם יותר.

פשוט תבינו שעוד לא מצאתם את השיטה שעובדת לכם, או שלא השקעתם בזה באמת מספיק זמן. כי ברגע שתורידו קצת את הפאניקה ותמשיכו לנסות, במוקדם או במאוחר זה יגיע!

אתם לא באמת צריכים אנגלית

אל תדאגו, אני לא מנסה להוריד אתכם מהרצון שלכם ללמוד אנגלית. הכוונה שלי כאן היא שבגלל שאין מספיק אנגלית בחיים שלכם כרגע, קשה לכם מאוד ללמוד את השפה.

הסיבה לזה היא, שלמוח שלנו יש סוג של פילטר שאם הוא קובע שיש מידע שכרגע לא מספיק שימושי לנו, יהיה לנו קשה מאוד לזכור אותו.

לכן, בשביל להקל על לימודי האנגלית שלכם, אתם צריכים להפוך את האנגלית לחיונית מבחינתכם. למשל, אם תלכו לקבוצת דיבור באנגלית, אתם תהיו חייבים ללמוד לדבר.

אם תלכו למכירות לשנה באנגלית כמו שאני עשיתי, נחשו מה, אתם תהיו חייבים לדבר באנגלית. אם תלכו לעבודה שבה אתם צריכים לשלוח מיילים באנגלית או להכין מצגות, אתם תהיו חייבים לשפר את האנגלית. ואותו הדבר אם תטוסו הרבה לחו”ל.

לכן, אם שום דבר לא עבד לכם עד עכשיו, תנסו להכניס את עצמכם לנסיבות שבהם אתם פשוט חייבים לשפר את האנגלית שלכם כי אין לכם ברירה אחרת.

זה אולי יהיה לא נוח בהתחלה וקשה, אבל זה יעזור לכם בטירוף. בייחוד אם אתם כבר תקועים הרבה זמן ולא מצליחים להתקדם.

אתם נמנעים מקורס באנגלית בכל מחיר

אני לא אומר שקורס באנגלית זאת נוסחת הקסם שתלמד אתכם לדבר באנגלית, ממש לא. אבל, אם שום דבר כבר לא עוזר לכם ואתם לא מצליחים לבד, כדאי לשקול לקחת קורס איכותי באנגלית.

הקורס צריך כמובן להיות מכוון למה שאתם רוצים לשפר באנגלית (כתיבה, קריאה, דיבור או שמיעה).

הייתרון הכי גדול בקורס בעיניי, זאת העובדה שאתם תהיו תחת מסגרת ושיש לכם כבר התחייבות כספית להגשמת המטרה. מאחר וכשאתם מתחייבים כספית, אתם תהיו הרבה יותר מחויבים גם ללמידה עצמה.

בנוסף, אם הקורס טוב אז יהיה לכם מורה שאמור להיות קשוב לצרכים שלכם ואמור להבין עם הזמן מה הצדדים החלשים שלכם ואיך צריך ללמד אתכם בצורה הכי אפקטיבית שיש.

לכן, אם שוב דבר לא עובד לכם, אני מציע לכם לעשות מחקר ברשת ולמצוא קורס טוב באנגלית שמתאים לכם.

מקווה שנהניתם מהפוסט וזכרו, לימוד אנגלית זה תהליך ארוך שלוקח זמן. לכן, אל תתייאשו ותמשיכו לחפש את הדרך שתעבוד בשבלכם!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *