לימוד מילים באנגלית: איך ללמוד מילים באנגלית ובאמת לזכור אותן

ללמוד מילים חדשות באנגלית ובכלל בכל שפה חדשה יכול להיראות לנו כמו משהו מייאש ופשוט בלתי אפשרי. אני בעצמי הייתי שם והתקשיתי מאוד בהתחלה בלימוד אוצר מילים באנגלית. אבל ברגע שתבינו איך ללמוד מילים באנגלית בצורה יעילה וחכמה ותאמצו את צורת החשיבה הנכונה, התהליך הזה יהפוך למשמעותית פשוט יותר.

בפוסט הזה אדבר אתכם על כל הדברים וכל השיטות שעזרו לי בתהליך שעברתי בלימוד מילים באנגלית וגם על כמה דברים שעשיתי לא נכון שהפריעו לי בתהליך ושהקשו עלי לזכור מילים חדשות שלמדתי.

אם מישהו היה מספר לי את כל הדברים האלה, אני בטוח שהייתי מצליח לשפר את השפה האנגלית שלי מהר יותר ובקלות יותר, אז תפיקו מהפוסט הזה כמה שיותר ותהנו!

הערה קטנה לפני שנתחיל:

הפוסט הזה מסביר איך ללמוד מילים באנגלית בצורה מעמיקה, ככה שבאמת תזכרו אותן לאורך זמן ותוכלו להשתמש בהן בהמשך החיים שלכם ביומיום. לכן אם אתם מחפשים איך ללמוד מילים מהר לפסיכומטרי או למבחן אמירם בכמות זמן קצרה, זה לא המקום. מאחר ואם תלמדו מילים במכוון לפסיכומטרי, אתם תשכחו את כל המילים שלמדתם בדיוק אחרי הבחינה ואז לא עשינו בזה כלום, חוץ מלקבל ציון גבוה.

ונתחיל:

תזכרו שזה מרתון, לא ספרינט

הדבר הראשון והחשוב ביותר שאני רוצה שתבינו זה שלימוד מילים חדשות באנגלית והפנמה אמתית שלהן, זה תהליך ארוך.

לכן, אתם חייבים לבוא עם הלך הרוח הנכון ולהבין שדברים לוקחים זמן. חשוב מאוד להציב לעצמכם מטרות ויעדים ריאליים ולא לנסות ללמוד 300 מילים בשבוע כדי שתשכחו אותן בשבוע שאחרי.

מה זה מטרות ריאליות?

זה תלוי ביכולות שלכם ובכמות הזמן הפנוי שיש לכם. אבל הייתי מתחיל בקטן, עם 5-15 מילים בשבוע. אם תנסו ללמוד הרבה יותר מילים מזה, לא תצליחו להעביר אותן לזיכרון שלכם לטווח הארוך והמילים יישכחו כי יישארו רק בזיכרון לטווח הקצר.

בנוסף, זכרו שמדובר במרתון ולא בספרינט. אם תרוצו מהר מידי ותעבדו על זה בלי סוף וקשה מידי, אתם תשרפו את כל האנרגיות שלכם, תתייאשו ותחליטו בטרם עת שאתם לעולם לא תצליחו ללמוד מילים חדשות באנגלית כמו שצריך.

לכן תסתכלו על זה בתור תהליך ארוך שהתוצאות בו באות לאט אבל בטוח. אני מבטיח שאם תתמידו בזה כמה שנים, אתם תקלטו פתאום ביום בהיר אחד שאתם כבר שולטים בשפה האנגלית לא רע ושאוצר המילים שלכם גדל משמעותית.

איך ללמוד מילים באנגלית: טיפים שעבדו לי וטיפים פרקטיים נוספים

אז אחרי שהסברנו מה צריכה להיות הגישה שלכם בזמן התהליך של למידת מילים חדשות באנגלית, בואו נדבר על כמה טיפים שעזרו לי מאוד ועוד טיפים פרקטיים נוספים שיכולים לעזור לכם.

תתחילו לחפש בגוגל באנגלית

אולי זה יישמע לחלק ממכם כמו טיפ לא שימושי בכלל, אבל אני יכול להגיד בביטחון שלעבור לחיפוש בגוגל באנגלית(או לפחות לחפש גם באנגלית ולא רק בעברית), היו אחד מהדברים שהכי עזרו לי לשפר את אוצר המילים שלי באנגלית וגם את השפה האנגלית שלי באופן כללי.

עזבו את זה שככה תוכלו לקבל מידע נוסף שלא תמיד קיים בעברית, זה יעזור לכם בנוסף מאוד עם לימוד מילים באנגלית.

הסיבה העיקרית שזה עוזר לזכור מילים חדשות, היא שאתם עושים עם המילה הזאת משהו אקטיבי וממש “חווים אותה” ומחפשים עליה מידע.

כשאנחנו סתם קוראים מילים מרשימה ומנסים לזכור אותן, הרבה יותר קשה למוח שלנו להעביר את המילים הללו לזיכרון שלנו לטווח ארוך.

אבל כשאתם עושים פעולה כלשהי שקשורה למילה וחוקרים עליה בשפה האנגלית, המוח יעביר אותה הרבה יותר מהר לזיכרון שלכם לטווח הארוך איפה שהיא תישמר להרבה זמן.

ולכן פעם הבאה שיש משהו שמעניין אתכם ואתם פותחים את גוגל, תחשבו גם לגגל את המילה או את המונח שאתם רוצים לקרוא עליו באנגלית. ואם אתם לא יודעים איך אומרים את המילה, זה הזמן להשתמש במילון.

ובמידה ואתם אומרים לעצמכם שאתם עוד ממש לא שם ושאתם לא מסוגלים בכלל לקרוא טקסטים שלמים באנגלית ולכן אין טעם לגגל באנגלית, בהמשך הפוסט יהיו טיפים שיתאימו גם לכם.

פתקיות

תכינו פתקיות עם כל מיני מילים שאתם רוצים ללמוד ושיש לכם בבית. למשל, אם אתם מתאמנים עם משקולות בבית, תדביקו פתקית עם המילה “משקולת” באנגלית שהיא Dumbbell ליד סט המשקולות שלכם.  

עדיף שהפתקיות יהיו צבעוניות וכמה שיותר בולטות. תדביקו כמה שיותר פתקיות כאלה ברחבי הבית ליד כמה שיותר מילים. לא צריך להדביק הרבה בבת אחת, ואפשר וכדאי לעשות את זה הדרגתי.

אתם תראו שלאט לאט, בכל פעם שתרצו להשתמש במשהו בבית, המילה של הדבר הזה באנגלית תופיע לכם מול הפרצוף. זה יגרום לזה שעם הזמן תלמדו ככה הרבה מילים חדשות באנגלית שהן גם מילים שימושיות בשבילכם ביומיום.

ניצול זמן פנוי ושימוש באפליקציות ללימוד מילים באנגלית

עוד דרך נפלאה ללמוד מילים באנגלית היא לנצל חלונות זמן פנוי שיש לכם במהלך היום, כמו הפסקת הצהריים, נסיעה באוטובוס, או אפילו כשאתם בשירותים ולהיעזר בפלאפון ללימוד אנגלית.

יש היום לא מעט אפליקציות שעוזרות לכם בלימוד מילים חדשות באנגלית. ובעזרת האפליקציות האלה תוכלו ללמוד מילים בצורה מהנה, ותוכלו לתרגל את מה שלמדתם.

לכן פשוט הפכו את זה להרגל, שבכל פעם שיש לכם רגע פנוי, אתם תיכנסו לאפליקציה שתבחרו ותעבדו איתה. אם תתמידו, אתם בהחלט תראו תוצאות ושיפור.

לא אפרט כאן כרגע על כל האפליקציות שיש מכיוון שהמבחר גדול ובקרוב אכתוב פוסט מפורט על האפשרויות שמועדפות עלי. ברגע שזה יקרה, אוסיף גם כאן קישור לפוסט.

אבל בנתיים, תוכלו לחפש באינרטרנט אפשרויות שונות ולראות מה הכי מתאים לכם. המבחר די רחב ובטוח תוכלו למצוא משהו שיעזור לכם.

קריאת ספרים ופוסטים באנגלית בצורה חכמה

אני בטוח שכבר אמרו לכם בעבר שלקרוא ספרים באנגלית יכול לשפר את אוצר המילים שלכם באנגלית אבל מהניסיון שלי לפחות, אם לא עושים את זה נכון זה לא באמת עוזר.

למה?

כי לקרוא ספרים או מידע באינטרנט בשפה זרה זה לא קל, וגם אם יש מילה שאתם לא יודעים שתרגמתם, אתם תשכחו אותה מהר מאוד כי לפעמים ייקח זמן עד שתתקלו בה שוב.

אז איך כן לעשות את זה נכון?

תוודאו שהתוכן שאתם קוראים הוא ברמה שלכם

קודם כל, חשוב מאוד לוודא שיש לכם אוצר מילים בסיסי שבעזרתו אתם יכולים להבין לפחות את רוב מה שאתם קוראים. אם זה לא המצב, ואתם צריכים לתרגם כל מילה שנייה בטקסט, אתם צריכים למצוא משהו ברמה יותר נמוכה.

המטרה היא אמנם ללמוד מילים חדשות, אבל זה חייב להיעשות באמצעות קריאה זורמת, כשאתם לומדים את המילה החדשה בטקסט בזכות העובדה שהיא משולבת במשפט, מה שיעזור לכם להבין אותה טוב יותר.

אבל אם לא הבנתם את כל המשפט ותרגמתם את רוב המילים שבתוכו, זה בדיוק כמו לתרגם מילים מרשימה וזה גם מוציא על הדרך את כל הכיף מהקריאה.

תוודאו שזה מעניין אתכם

הדבר השני הוא, שאתם חייבים לוודא שמה שאתם קוראים זה נושא שבאמת מעניין אתכם או שהוא מאוד רלוונטי עבורכם.

למשל, אם אתם פשוט מתים על השקעות או עובדים בהשקעות, לכו תקראו את הביוגרפיה של וורן באפט או ספר טוב על השקעות. ואם מאידך אתם מתים על ספרי בילוש, אז תקראו ספרי בילוש ולא משהו אחר.

חשוב מאוד לקרוא דברים שמעניינים אתכם כדי שתצליחו להתמיד בזה לאורך זמן, כי התוצאות מגיעות רק אם מתמידים בזה!

תוסיפו לרשימת מעקב מילים חדשות שמצאתם בספר

זה כנראה אחד מהדברים הכי חשובים שצריך לעשות כשקוראים ספרים חדשים. אני ועוד אנשים שאני מכיר מצאנו שרק לקרוא ספרים חדשים ולתרגם מילים שאנחנו לא מכירים זה נחמד, אבל יש דרך אפילו יותר טובה לייעל את זה.

כשאתם מוצאים מילה שאתם לא מכירים, תוסיפו אותה לתוך רשימת מעקב מיוחדת שתכינו למילים חדשות באנגלית. עדיף אפילו להוסיף את המשפט כולו שבו המילה הופיעה וממש בהמשך אסביר למה עדיף להוסיף משפט שלם ואיך הכי כדאי לנהל רשימת מעקב שכזו ולחזור על כל המילים ששם.  

תנהלו רשימת מעקב למילים החדשות שתלמדו באנגלית

בשביל לייעל את תהליך הלמידה שלכם, אפשר ואפילו כדאי לנהל רשימת מעקב של כל המילים החדשות שאותן תלמדו.

חשוב מאוד לדעת איך לנהל רשימת מעקב בצורה נכונה, כי אם סתם תעשו רשימת מילים באנגלית עם הפירוש שלהן בעברית זה יהיה הרבה פחות יעיל.

מה שכדאי לעשות, זה להקדיש עמודה למילה באנגלית, עמודה למשפט באנגלית(או בעברית אם קשה לכם מאוד) שבו המילה משולבת, עמודה שבה תכתבו איך הוגים את המילה נכון באותיות בעברית או באנגלית ועמודה עם פירוש המילה באנגלית או בעברית.

בנוסף, חשוב מאוד לזכור להתייחס לכמה פירושים שונים שיכולים להיות למילה אחת, ומומלץ אפילו לרשום כמה משפטים שונים כדי להמחיש את הפירושים השונים.

למשל:

הנה דוגמא לרשימה כזו:

המילהמשפט לדוגמא עם המילהאיך הוגים אותה נכוןפירוש המילה
ObserveChildren learn by observing their parents and othersאובסרבהתבונן, צפה
Preposterous The idea that aliens are watching us is preposterousפרפוסטצ’ורסמגוחך, אבסורדי
HilariousSome people don’t like his comedy, but I think he’s hilariousHeleriosמצחיק, קורע מצחוק

הסיבה שאנחנו משלבים גם משפט עם המילה זה שככה הרבה יותר קל למוח שלנו “לעבד” את המשמעות של המילה ולהבין אותה לעומק.

כשאנחנו רואים דוגמא פרקטית עם המילה, והמוח עושה איתה פעולה כלשהי, יותר קל לו להעביר את המילה לזיכרון שלנו לטווח הרחוק.

תרגול שיטתי וחכם עם הרשימה שתבנו

אחרי שתצרו רשימה כזו שיהיו בה לפחות 10 מילים, הגיע הזמן להתחיל לתרגל ולעבור על המילים הללו בצורה חכמה.

קודם כל, אופי התרגול צריך להיות כזה:

  • תקפלו את הדף או תסתירו בקובץ את התרגום לעברית.
  • תקראו את המילה באנגלית, ואם תזכרו אותה, תעברו למילה הבאה.
  • אם לא תזכרו אותה, תקראו את המשפט שכתבתם איתה ותראו אם אחרי זה אתם זוכרים.
  • אם לא, רק אז קראו את התרגום בעברית.

השלב בא זה להבין באיזה תדירות צריך לתרגל:

אם פשוט תעברו על כל המילים בכל יום, בסופו של דבר אתם תקרסו כי הרשימה תגדל בהדרגה. ולעבור על 300 מילים בכל יום ולוודא שאתם זוכרים את כולן זה ממש לא פשוט.

בנוסף, המטרה היא לגרום למילים הללו לעבור מהזיכרון שלכם לטווח קצר, לזיכרון שלכם לטווח הרחוק.

לכן, אחרי הרבה מחקרים שאנשים ביצעו בתחום, מצאו שהדבר שהכי עוזר בשביל זה, זה לעשות הפסקות יזומות ולא לתרגל את כל המילים בכל יום.

כלומר, מה שתוכלו לעשות זה לקרוא את המילים ביום הראשון, ביום השני למחרת, לאחר מכן לקחת הפסקה של ארבעה או חמישה ימים ולנסות שוב, ולאחר מכן הפסקה של שבועיים וכן האלה.

בכל פעם, בדקו איזה מילים אתם זכרתם כבר ואיזה לא, ותוציאו החוצה מהרשימה את המילים שכבר הצלחתם לזכור 4 או 5 פעמים ברצף. ככה, לאט לאט תוסיפו מילים חדשות ותוציאו מילים ישנות.

את המילים הישנות שכבר הוצאתם, אפשר להוציא החוצה לרשימה נפרדת וניתן לחזור עליהן שוב אחרי כמה חודשים טובים ולראות איזה מהן אתם זוכרים. אם יש מילים שלא תזכרו, תוסיפו אותן חזרה לרשימה שלכם עד ששוב תזכרו אותן.

אתם תראו שבשיטה הזאת, יותר ויותר מילים יחלחלו לכם לתוך הזיכרון והשליטה שלכם באוצר המילים בשפה האנגלית תשתפר משמעותית.

קריאת מילים באנגלית של שירים שאתם אוהבים

אם אתם מאלה ששומעים רק עומר אדם כל היום אז הטיפ הזה הוא כנראה לא בשבילכם. אבל בינינו, כמעט לכל אחד יש כמה שירים באנגלית שהוא אוהב.

ולי אישית, קריאה של מילים באנגלית משירים שאני אוהב היה משהו שמאוד עזר לי. אני קראתי את המילים לשירים הללו באמת כי עניין אותי לדעת מה המשמעות שעומדת מאחורי מה שאני שומע. ככה שלא הרגשתי שזה מעיק עלי וגם הלמידה שלי של מילים חדשות הייתה הרבה יותר טבעית ולא מאולצת.

ולכן אם קשה לכם לקרוא ספרים, נסו לקרוא במקום מילים של שירים שאתם אוהבים. לחלק מהאנשים זה יהיה קל יותר, וגם שם אתם תראו שאתם נחשפים להרבה מילים חדשות.

את המילים החדשות שתכירו, אני ממליץ לשמור ברשימת מעקב מסודרת ולחזור עליה בשיטה השיטתית שהסברתי בסעיף הקודם.

שמות של סרטים שאתם אוהבים

עוד משהו נחמד שעזר לי ללמוד מילים חדשות באנגלית בצורה קלה זה לברר מה השמות של הסרטים שאני אוהב באנגלית.

כשיש משהו שאנחנו אוהבים וסקרנים לגביו, המידע עליו נכנס לנו לראש הרבה יותר בקלות. ככה למשל, הסרט האהוב עלי הוא “התחלה” והשם שלו באנגלית הוא “Inception”, שזאת מילה שלא הכרתי עד שלא גיליתי את זה.

“Inception”  כמובן אומר באנגלית התחלה, וזאת מילה שאני מכיר היום רק בזכות הסרט הזה ומאז היא פשוט לא יוצאת לי מהראש. ולכן כדאי גם לכם לבדוק על סרטים שאתם אוהבים ואני בטוח שככה תלמדו כמה מילים חדשות יחסית בקלות.

תלמדו ותוסיפו לרשימה שלכם מילים שימושיות

מעבר לעובדה שחשוב לדעת איך ללמוד מילים באנגלית נכון, חשוב מאוד גם לדעת איזה מילים שווה ללמוד.

אם תלמדו מילים באנגלית שאף אחד לא משתמש בהן ביומיום, כמו למשל Octothorpe, שזה בעצם סולמית (#), סביר להניח שלא תפיקו מזה הרבה ובגלל שלא תשתמשו במילה עצמה הרבה (או בכלל) יהיה לכם גם קשה יותר לזכור אותה.

לכן, אני מציע להתחיל מלימוד מילים באנגלית שאתם משתמשים בהן בחיים שלכם ונחשפים אליהן הרבה. פשוט תהיו קשובים לסביבה שלכם ותוסיפו כל מילה שאתם לא מכירים שאתם שומעים במהלך היום.

בנוסף, תוכלו להיעזר ברשימת המילים הנפוצות ביותר בשפה האנגלית ולהוסיף משם מילים חדשות שאתם לא מכירים לרשימה שלכם בהדרגה.

טיפים נוספים איך ללמוד מילים באנגלית

מעבר לטיפים שהזכרתי עד כה, שעזרו לי מאוד ללמוד מילים חדשות באנגלית ולזכור אותן, יש עוד כמה טיפים שיכולים לעזור לכם עם מילים קשות במיוחד שאתם לא מצליחים לזכור.

אסוציאציות

לפעמים, שימוש באסוציאציות מאוד עוזר לנו לזכור מילים מסוימות שפשוט לא מצליחות להיכנס לנו לראש.

אתן דוגמא למילה שאני לא הצלחתי לזכור לפני הרבה שנים:

המילה היא Obese, שפירושה הוא “שמן מאוד”. בסוף זכרתי אותה עם האסוציאציה “עוד ביס” שזה משהו שדומה למילה “אוביס” ומשהו שאנשים שמנים יבקשו. (כמובן, שכולם יכולים לבקש עוד ביס כן? זה רק לשם ההדגמה וזה עזר לי לזכור את המילה).

עוד דוגמא נפוצה יותר היא המילה Abandon, שפירושה הוא “לנטוש” ואפשר להגיד ש “אבנדון” מזכיר אבדון, ואז זה מתחבר למילה “לנטוש”, כי אנחנו נוטשים מישהו לאבדון.

כשתחשבו על כל מיני רעיונות יצירתיים לאסוציאציות למילים שאתם תקועים איתן, אתם תראו שיהיה לכם קל יותר לזכור אותן. 

פירוק מילה לשתי מילים או יותר

עוד דרך לזכור מילים קשות במיוחד היא לנסות למצוא דרך לפרק מילה אחת לשתי מילים קטנות ופשוטות יותר.

למשל, את המילה Community, (קהילה) אפשר לפרק למילה   Come ו- Unity, שזה בעצם “בוא” ו – “איחוד” שביחד זה מאוד מזכיר קהילה. כי בשביל שתהיה קהילה, אנשים צריכים לבוא לאותו המקום ולהתאחד.

ככה, ניתן לעשות עם הרבה מילים באנגלית ולהקל טיפה על עצמכם עם מילים שפשוט לא נכנסות לכם לראש.

מילים שמזכירות מילים בעברית בלי שאפילו שמנו לב

יש באנגלית גם הרבה מילים שמזכירות כל מיני מילים בעברית. לעיתים במקרה ולעיתים לא. דוגמא למילה כזאת זו המילה Earth, שפירושה הוא “כדור הארץ” או “אדמה” והיא מאוד מזכירה את המילה “ארץ” בעברית.

כשאתם מקשרים אותה למילה ארץ, קל מאוד כבר לקשר אותה משם למילה “כדור- הארץ”.

אם תחפשו, אתם תגלו שיש הרבה יותר מילים כאלה ממה שאתם חושבים וזה יכול לעזור לכם לזכור מילים חדשות או מילים שהתקשיתם איתן באנגלית.

שימוש בכל החושים

כשאתם לומדים מילים חדשות ובייחוד מילים שאתם לא מצליחים לזכור, אפשר להשתמש בדמיון שלנו ובחושים אחרים שלנו בשביל לזכור את המילה טוב יותר.

למשל, אם אתם לומדים מילה כמו לוליין, אפשר להיזכר או לדמיין מופע שהייתם בו בקרקס והתלהבתם בו ממש מהלוליין ותדמיינו שכולם הריעו במופע באנגלית כמה שהלוליין היה טוב. או שאם אתם לומדים על מאכל חדש, תדמיינו את עצמכם אוכלים אותו וממש נהנים מהטעם שלו. זה לא תמיד עוזר, אבל יכול לעזור לחלק מהאנשים.

לסיכום – לימוד מילים באנגלית זה כמו אפקט כדור השלג

חשוב לי לסכם ולהגיד שלימוד מילים באנגלית זה קצת כמו אפקט כדור השלג. בהתחלה הכדור קטן ומתגלגל לאט במורד הגבעה, אבל ככל שהוא צובר יותר שלג, הוא מתחיל להתגלגל מהר יותר

לימוד מילים באנגלית לא שונה מזה כי בהתחלה זה מרגיש כמו תהליך איטי והדרגתי, שלא רואים בו שום תוצאות. אבל אם לא תתייאשו ותמשיכו להתמיד, אתם תראו פתאום משום מקום שאתם כבר יודעים המון מילים חדשות ושקצב לימוד המילים שלכם באנגלית השתפר משמעותית.

הסיבה לזה היא כמובן ברורה. ככל שאתם שולטים ביותר מילים בשפה האנגלית, ככה קל לכם יותר לקרוא טקסטים שלמים באנגלית, ולשלב מילים חדשות בתוך משפטים שלמים בשפה האנגלית, מה שמקל על תהליך הלמידה שלכם וזיכרון המילים החדשות שתלמדו.

חשוב לי גם להגיד שלימוד מילים באנגלית זה לא כל מה שצריך לעשות בשביל לשפר את השפה האנגלית וזה רק אספקט אחד מיני רבים שצריך להתמקד בו.

במאמר הזה(בקרוב) אני מסביר מה עוד חשוב לעשות כדי ללמוד את השפה האנגלית, אז אם אהבתם את הפוסט הזה, אני מציע לכם מאוד להמשיך גם לכאן.(בקרוב)  

אני מאחל לכל קוראי הפוסט הזה הצלחה רבה בלימוד מילים באנגלית, ואני מקווה שאחרי הפוסט הזה הבנתם איך ללמוד מילים באנגלית בדרך יעילה וטובה יותר.

2 מחשבות על “לימוד מילים באנגלית: איך ללמוד מילים באנגלית ובאמת לזכור אותן”

    1. יש באתר שני פוסטים על אפליקציות ללימוד אנגלית, שחלק מהן שמות דגש גם על אוצר מילים. אבל אין בעיה, תפורסם בעתיד גם רשימה של אפליקציות שמוכוונות יותר ללימוד מילים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *