סדרות ללימוד אנגלית – איך לעשות את זה נכון ובאיזה סדרות לבחור

לא פעם אני נתקל באנשים שטוענים שהם הצליחו ללמוד אנגלית ברמה של שפת אם רק בעזרת צפייה חוזרת ונשנית בסדרות וסרטים בטלוויזיה באנגלית. הם טוענים, שחוץ מסדרות ללימוד אנגלית לא צריך שום דבר כדי להגיע לרמה גבוהה באנגלית.

אבל, בתור אחד שהיה רואה המון סרטים וסדרות בשפה האנגלית בתור נער, אני חייב להודות שלא הרגשתי שיפור ולא הרגשתי שזה עזר לי לשפר את השפה האנגלית שלי.

ובכל זאת, תמיד סקרן אותי איך זה שיש אנשים שכן מצליחים לשפר את האנגלית שלהם לטענתם רק מסרטים ומסדרות. לכן אחרי המון מחקר בנושא, הגעתי למסקנה שאם עושים את זה נכון, אז אכן אפשר לשפר מהותית את השפה האנגלית שלכם ככה.

אבל, אם אתם בונים רק על סדרות ללימוד אנגלית, וחושבים שזה יספיק בשביל להגיע לרמה גבוהה בשפה האנגלית בתוך זמן יחסית קצר ולא עשרות שנים, צר לי לאכזב אתכם אך מצפה לכם דרך ארוכה ורצופת אכזבות מכמה סיבות עיקריות שנתייחס אליהן בהמשך הפוסט.

בנוסף, ללמוד אנגלית מסדרות ממש לא מתאים לכולם ולכן לפני שתרוצו לקרוא את רשימת הסדרות ללימוד אנגלית שהכנתי והטכניקות איך ללמוד מהן נכון שכתבתי בהמשך, אני מציע לכם קודם כל להחליט האם בכלל זה מתאים לכם.

למי מתאים ללמוד אנגלית בעזרת סדרות:

למי שכבר ישר אוצר מילים בסיסי עד בינוני בשפה האנגלית

העיקרון בלימוד מילים חדשות מסדרות מתבסס על זה שאתם כבר יודעים מספיק מילים באנגלית, וככה תוכלו להיחשף פעם אחר פעם למילים או לביטויים חדשים ולראות איך משתמשים בהם במצבים שונים כדי להפנים אותם טוב יותר.

אבל אם אוצר המילים שלכם באנגלית מאוד דל, אז ללמוד אנגלית בעזרת סדרות כנראה עדיין לא מתאים לכם פשוט כי לא תצליחו לעקוב אחרי מה שקורה בסדרה ולא תצליחו באמת ללמוד ככה שום מילים חדשות כמו שצריך.

למי שרוצה לשפר את יכולות הקשב שלו בשפה האנגלית

אם אוצר המילים שלכם לא רע, אבל קשה לכם להבין אנשים שמדברים אנגלית במבטא בריטי או אמריקאי פשוט כי אתם לא מצליחים לתפוס את מה שהם אומרים, צפייה בסדרות תעזור לכם בתנאי שעושים את זה נכון.

כשאתם צופים באותה הסדרה באנגלית שוב ושוב, ובאותו הזמן באמת מנסים להקשיב למה שהשחקנים אומרים ולא קוראים מהכתוביות, אתם תרגילו את המוח שלכם לתפוס את המידע והמילים שנאמרו באנגלית.

בהתחלה, כל המילים נשמעות אותו הדבר כאילו הן מחוברות למילה ענקית אחת. אבל אם תצפו בסדרות שברמה שלכם מבחינת האנגלית ואם תעשו את זה נכון כמו שאסביר בהמשך, כישורי הקשב שלכם בשפה האנגלית ישתפרו.

למי שרוצה לשפר את ההגייה שלו באנגלית

מי שמתקשה בהגייה של מילים מסוימות באנגלית או פשוט רוצה לשפר את המבטא שלו באנגלית, יכול גם כן להיעזר בסדרות כדי לעשות את זה.

מאחר ובסדרות אתם תחשפו למילים בצורת ההגייה הנכונה שלהן שוב ושוב, בסוף אתם כבר תדעו איך להגות אותן נכון.

טיפ שיכול לעזור בתהליך הזה הוא גם לחזור בקול אחרי שורות או מילים ששחקנים אומרים ממש תוך כדי הסדרה. תחזרו על המילים כמה שיותר דומה לצורה שבה הן נהגו על ידי השחקנים וזה ישפר את ההגייה שלכם משמעותית.

אז החלטתם שאתם רוצים ללמוד אנגלית בעזרת סדרות? מצוין!  הנה רשימה של סדרות ללימוד אנגלית שתוכלו להתחיל מהן:

רשימת 10 סדרות מומלצות ללימוד אנגלית מחולקות לפי רמות

באופן כללי, כלל האצבע אומר שלרוב סדרות פעולה וסדרות מצוירות הן עם האנגלית הכי קלה, שכן שם הדיאלוגים פשוטים יחסית.

השלב הבא יהיה סדרות דרמה, ולבסוף הקשות ביותר יהיו סדרות קומדיה. לכן, אם לא תאהבו שום אפשרות שאכתוב כאן, לכו לפי הכלל הזה ותבחרו לעצמכם את הסדרות.

בנוסף, מומלץ לצפות בסדרות ולא בסרטים, שכן בסדרות יש יותר חזרות על כל מיני משפטים וביטויים, ואתם מתרגלים לאט לאט לצורת הדיבור של השחקנים, מה שישפר את ההבנה שלכם והקליטה של השפה לטווח הארוך.

סדרות ללימוד אנגלית למתחילים

Extra

מדובר בסדרת קומדיית מצבים שנוצרה במיוחד בשביל ללמוד אנגלית ולכן למרות שזאת קומדיה, האנגלית בה ברורה מאוד כי לזה הסדרה נוצרה. אני לא אשקר ואגיד שזאת לא סדרת המאה והיא לא באמת מאוד מעניינת.

אבל, אם אתם ברמת אנגלית של מתחילים, אין טעם להתחיל מסדרות אחרות שבהן רמת האנגלית תהיה לכם גבוהה מידי ולא באמת תצליחו ללמוד כלום.

בסדרה הזאת שבדקתי אותה בעצמי, מדברים יחסית לאט, ברור, ויש הרבה חזרות על כול מיני מילים. בגדול, כאן באמת עוזרים לכם להבין את השפה האנגלית טוב יותר ולמרות שהעלילה לא מרתקת, זה עדיין עדיף על ללמוד כל היום מספרים.

תוכלו למצוא את הסדרה ביוטיוב, דרך הקישור זה.

סרטים מצוירים באנגלית

סרטים מצוירים וסדרות מצוירות באנגלית הם גם מקור טוב ללימוד אנגלית למתחילים. תוכלו לבחור בסדרות מצוירות כמו אוואטר או בובספוג ובסרטים מצוירים של דיסני למשל.

תחפשו משהו שיעניין אתכם עד כמה שאפשר ושאתם מצליחים לעקוב אחרי רמת האנגלית שם.

ההמלצה שלי: אוואטר (כשף האוויר האחרון), כי האנגלית שם קלה יחסית והסדרה עצמה מעניינת, גם לא לילדים. תוכלו למצוא את הסדרה באתר סדרות באנגלית עם כתוביות בעברית, או בנטפליקס האמריקאי, איפה שתצטרכו להשתמש ב- VPN כדי לראות אותה.

The Umbrella Academy

מבין שלושת האפשרויות, זאת תהיה הקשה ביותר למתחילים. מדובר בסדרה שבה קבוצת אנשים מסוימים נולדים עם כוחות על והם מנסים למנוע את השמדת העולם שלנו.

הסדרה נחמדה לצפייה, והאנגלית שם בהחלט סבירה ומובנת. אמנם למתחילים מאוד זה עלול להיות קשה, אבל אם אתם בין מתחילים לבינוניים, תוכלו לנסות לצפות בה.

במידה והאנגלית עדיין תהיה לכם קשה מידי, תחזרו לסדרות הקודמות ותשפרו את אוצר המילים שלכם גם בדרכים אחרות כמו שהסברתי כאן.

בנוסף, בהמשך הפוסט נתייחס לעוד דרך מעולה ללמוד אנגלית בעזרת סדרות למתחילים שתקל עליכם מאוד בתהליך.

סדרות ללימוד אנגלית לרמה בינונית

דברים מוזרים

מדובר סדרת מתח, אימה ומסתורין מעולה שבלי קשר ללימוד אנגלית אני ממליץ לצפות בה. בסדרה, יש קבוצת ילדים שנחשפים לכל מיני איומים והסדרה מערבת גם פנטזיה.

האנגלית והדיאלוגים שם יחסית קלים, והשחקנים מדברים ברור. לכן, זאת סדרה מומלצת ללימוד אנגלית.

את הסדרה תוכלו למצוא בנטפליקס.

חברים

אין צורך לפרט על הסדרה, שאני בטוח שכולכם כבר מכירים. האנגלית בסדרה יחסית פשוטה, ומערבת הרבה מצבים שונים מהחיים שלנו כי היא מדברת על החיים של שישה חברים.

לכן, המילים שתלמדו שם יהיו שימושיות מאוד לחיי היומיום. בנוסף, הסדרה קלילה וכיף לצפות בה ועם הזמן נקשרים לדמויות ונהיה קל יותר להבין את מה שהם אומרים.

סדרות ללימוד אנגלית למתקדמים

ריק ומורטי

אמנם מדובר בסדרה מצוירת, אבל זאת ללא ספק סדרה שלא נועדה לילדים קטנים. הסדרה מדברת על מדע בדיוני, על שאלות פילוסופיות מהחיים, ומערבת גם הרבה פאן קומי.

הסדרה הזו לא בנויה לכולם, והאנגלית בה לא תמיד מאוד פשוטה. אבל אם אתם כבר מבינים אנגלית טוב ורוצים להרחיב את אוצר המילים שלכם, ללמוד דברים שקשורים למדע באנגלית, ללמוד סלנגים שונים באנגלית, זה מקום טוב להתחיל ממנו.

משחקי הכס

על משחקי הכס כנראה כבר שמעתם ואין יותר מידי מה להרחיב. אבל, רק חשוב שתדעו שלדעתי לפחות, האנגלית שם לא פשוטה ולא מתאימה למי שברמה מתחילה או בינונית.

אבל, מי שברמה מתקדמת יותר, יוכל להנות ללא ספק מסדרה מצוינת, ומשיפור האנגלית שלו ולמידה של מילים וביטויים חדשים. 

חליפות

סדרה מצוינת שמספרת את סיפורו של סטודנט גאון שנשר מהאוניברסיטה והגיע בטעות לעבוד אצל אחד מעורכי הדין הכי מצליחים בעולם.

האנגלית בסדרה לא פשוטה, ויכול להיות שתתקשו להבין את כל מה שאומרים שם בהתחלה בעיקר כי יש הרבה מונחים משפטיים ועסקיים שחוזרים על עצמם.

אבל זו סדרה מעולה למי שרוצה לשפר את האנגלית העסקית שלו, ופשוט רוצה להרחיב את אוצר המילים שלו לשפה מקצועית וגבוהה יותר.

כל סדרה אחרת שאתם רואים לנכון

אם רמת האנגלית שלכם כבר גבוהה, אתם תוכלו ללמוד מכל סדרה אחרת שתבחרו בשפה האנגלית. מה חשוב זה רק לעשות את זה נכון כדי שבאמת תפיקו מזה תוצאות ולא תבזבזו זמן יקר סתם ומיד אסביר איך כדאי לעשות את זה.

יתרונות בלימוד אנגלית בעזרת סדרות וסרטים

בשביל להבין איך ללמוד אנגלית בעזרת סרטים וסדרות בצורה נכונה ולא סתם לבזבז את הזמן שלכם כשאתם עושים את זה, חשוב מאוד קודם כל להבין מה יתרונות בלימוד אנגלית בעזרת סדרות.

זה ישפר את השמיעה שלכם וההבנה של השפה האנגלית

כמו שכבר אמרתי קודם, אם תתמקדו בלהקשיב למה שהשחקנים אומרים באנגלית, לאט ובהדרגה אתם תשפרו את יכולות הקליטה וההבנה שלכם של השפה האנגלית.

זה ייתן לכם ביטחון, יקל עליכם בשיחות עם אנשים אחרים ויזרז את תהליך הלמידה שלכם של השפה האנגלית.

בעזרת סדרות תוכלו ללמוד ביטויים שלמים

כשאתם לומדים אוצר מילים באנגלית, לרוב אתם לומדים מילה נפרדת. אבל בעזרת סדרות, תוכלו ללמוד ביטויים שלמים וכל מיני סלנגים ששגורים בשפה האנגלית בדיוק כמו סלנגים וביטויים שיש בשפה העברית.

לימוד של ביטויים כאלה חשוב לא פחות מאשר לימוד של מילים בודדות.

למידה של פירושים שונים לאותה מילה

באנגלית, להמון מילים יש כמה פירושים ולא תמיד קל לזכור את כולם. אבל ככל שתראו יותר סדרות באנגלית, ככה תשפרו את הלמידה שלכם כי תחשפו לפירושים ושימושים שונים לאותה המילה.

למידה של קונוטציה של מילה

כשאתם לומדים מילה ואת הפירוש שלה, אתם מבינים את המילה בצורה השטחית שלה, בלי הקונוטציה שלה ואופן השימוש הנכון בה.

למשל, למילים angry ו- furious יש פירוש כמעט זהה, אבל הקונוטציה של המילים טיפה שונה ובעצם היא בערך כמו המילים כועס וזועם.

במילה angry נשתמש גם כשאנחנו כועסים מעט, אבל במילה furious נשתמש לרוב כשאנחנו רותחים מזעם. לכן, ככל שתראו יותר סדרות, אתם תבינו באיזה מילים להשתמש בזמן ובהקשר הנכון.

ויזואליות

בעזרת סדרות תוכלו ללמוד מילים ויזואלית, כי חלק מהדברים שיגידו, יתארו חפצים ומצבים שתוכלו לראות בעזרת העיניים שלכם.

חיזוק של מילים שאתם כבר יודעים

אפילו שלא קל ללמוד המון מילים חדשות בעזרת סדרות, תוכלו לחזק מילים שאתם כבר מכירים, כי תחשפו אליהן שוב ושוב והן יחלחלו טוב יותר לזיכרון שלכם.

זה כיף

כולם אוהבים לצפות בסדרות ושיטת הלימוד הזאת הרבה יותר מהנה לרוב האנשים. וכשאנחנו נהנים ממה שאנחנו עושים, דברים באים הרבה יותר בקלות.

רק זכרו באמת ליישם את כל הדברים שאכתוב מיד, כדי באמת להפיק תועלת מהלמידה הזו ולא סתם לצפות בסדרות בלי למידה מועילה.

איך ללמוד אנגלית עם סדרות בצורה נכונה

אחרי שעברנו על היתרונות בלימוד אנגלים עם סדרות, אתן לכם כמה טיפים וכלים שיעזרו לכם מאוד בתהליך הזה.

תיעזרו בכתוביות בצורה חכמה

אם אתם מתחילים, אתם תיאלצו כנראה להיעזר בכתוביות בעברית, כי יהיה לכם קשה מאוד להסתדר בלעדיהם. לכן מה שאני מציע לעשות, זה לראות בפעם הראשונה את הסדרה או קובץ של כמה פרקים מהסדרה עם כתוביות בעברית, ואז שוב פעם עם כתוביות באנגלית.

בצורה הזאת, כבר תבינו בערך על מה מדובר ויהיה לכם הרבה יותר קל להבין מילים חדשות מההקשר.

אם אתם ברמה בינונית או גבוהה, תוכלו לראות פעם אחת את הסדרה עם כתוביות באנגלית, ובפעם השנייה ללא כתוביות בכלל.

בסופו של דבר, חשוב לדעת להיפרד מהכתוביות, אבל אם בעזרתן אתם מצליחים לתפוס יותר מילים ולהבין טוב יותר על מה מדובר, בהחלט אפשר להשתמש בהן.

תיעזרו בתוסף המדהים הזה לנטפליקס

היום, כמעט כולנו רואים סדרות בנטפליקס. לכן, אני ממש מציע לכם להיעזר בתוסף מיוחד שיצרו בשביל נטפליקס שאפשר להוסיף אותו לדפדפן של כרום.

התוסף בעצם נועד לעזור לכם ללמוד אנגלית או כל שפה אחרת ובעזרתו אפשר לשים כתוביות באנגלית ובעברית באותו הזמן. בנוסף, אם תצביעו עם סמן העכבר על מילה בכתוביות באנגלית בכל שלב, תקבלו ישר תרגום שלה בעברית והפרק יעצור עד שתורידו את סמן העכבר מהמילה.

זאת דרך מצוינת ללמוד מילים חדשות בלי לפגוע יותר מידי בחווית הצפייה שלכם בפרק ולכן זה כלי עוצמתי שמשום מה עדיין אין לו מספיק מודעות.

את התוסף עצמו אפשר להוריד לדפדפן כרום כאן, ומדריך על אופן השימוש בתוסף הזה תוכלו למצוא כאן.

למתחילים: תיעזרו בערוץ הזה ללימוד אנגלית עם סדרות

אחת הדרכים העוצמתיות ביותר שמצאתי למתחילים ללמוד אנגלית עם סדרות, היא בעזרת הערוץ הזה. מדובר בערוץ יוטיב שכל מהותו היא לקחת חלקים מסרטים וסדרות שאותם הם משדרים לכם עם כתוביות ולאחר מכן הם עוברים אתכם על כל המילים הקשות שם.

בצורה הזאת, תוכלו להחשף לאנגלית ברמות שונות מסדרות שונות ותוכלו באמת להבין על מה מדובר כי בסוף מתרגמים אתכם הכל. זאת דרך מצוינת ללמוד אנגלית בצורה מהנה, אבל גם אפקטיבית.

תוודאו שאתם מקשיבים ולא קוראים רק מהכתוביות

חשוב מאוד שתהיו קשובים למילים והמשפטים שיוצאות מהפה של השחקנים. כי אם תתמקדו רק בלקרוא מהכתוביות, אתם לא באמת תקשיבו למילים ולא תתרגלו לצלילים שלהן.

לכן, בשלב מסוים, כשהאנגלית ברמה מספיק טובה, כדאי להיפרד מהכתוביות, או לפחות לעבור לכתוביות באנגלית.

תחליטו אם אתם מתמקדים בשיפור אוצר המילים או שיפור השמיעה שלכם ותפעלו בהתאם

אם אתם מתמקדים בשיפור השמיעה שלכם באנגלית, תעצרו את הפרק כמה שפחות ותתרגלו להבין דברים מההקשר. זה יעזור לכם להשתפר בשיחות עם זרים.

אבל, אם מטרתכם היא ללמוד כמה שיותר מילים חדשות, אל תפחדו לעצור כמה שצריך. תוכלו לעצור בעזרת התוסף לנטפליקס שהסברתי עליו קודם. ובלי קשר, תדאגו לרשום כל מילה חדשה שנתקלתם בה בקובץ או במחברת. כאן אני מסביר איך כדאי לנהל רשימה כזו.

תוודאו שהסדרה ברמה שלכם

תוודאו שאתם מבינים את רוב מה שאומרים בסדרה. מאחר ואם לא תבינו את הרוב, הלמידה לא תהיה אפקטיבית ואתם לא תצליחו ללמוד שום דבר.

לכן אל תרגישו רע אם קשה לכם עם הסדרה הנוכחית ותחפשו משהו שמתאים לכם יותר, אחרת סתם תתבאסו.

למה סדרות ללימוד אנגלית לבד זה לא מספיק

עם כל מה שנאמר כאן על לימוד אנגלית בעזרת סדרות, חשוב לי שתדעו שלימוד השפה האנגלית רק באמצעות סדרות כנראה לא יהיה מספיק בשבילכם מכמה סיבות.

קשה ללמוד אוצר מילים רק מסדרות

יש כמה מחקרים בנושא וכמה כתבות שמסבירות את זה, אבל בגדול קשה ללמוד המון מילים חדשות באנגלית רק מסדרות.

יש לזה כמה סיבות, כמו העובדה שלא תמיד יש מספיק חזרה על מילים חדשות שאתם נחשפים אליהן והעובדה שצריך להכיר את הרוב המוחלט של המילים בסדרה שאתם רואים כדי להצליח ללמוד מילים וכדי שהן ייכנסו לזיכרון שלכם.

לכן, כדאי מאוד להשתמש גם בשיטות נוספות בשביל ללמוד מילים חדשות באנגלית.

אתם לא מתרגלים דיבור

אמנם יש הרבה יתרונות ללימוד אנגלית בעזרת סדרות, אבל לימוד דיבור איכותי הוא לא אחד מהם. כמובן שאתם יכולים וצריכים לחזור בקול על משפטים שהשחקנים אומרים וזה כן יתרום במידה כלשהי ליכולות הדיבור שלכם באנגלית, אבל זה לא יהיה מספיק.

בפוסט הזה(בקרוב) כתבתי על עוד הרבה שיטות איך אפשר לשפר את הדיבור בשפה האנגלית.

בסדרות זאת רק אנגלית מדוברת ולא רשמית

לרוב, בסדרות באנגלית, הרמה של האנגלית היא רמה של אנגלית מדוברת ולא רמה גבוהה ורשמית. לכן, כדאי בכל זאת לשלב גם קריאת ספרים באנגלית, מאמרים, ודברים אחרים כדי להעלות את הרמה שלכם עד כמה שאפשר.

נסכם

לימוד אנגלית עם סדרות זה בהחלט כלי שימושי שיכול לעזור לרוב האנשים, בתנאי שעושים את זה נכון. לכן זכרו ליישם את כל מה שכתבתי כאן וזכרו לבחור בסדרות ללימוד אנגלית שמתאימות לרמה שלכם.

בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *