שילוב עבודה ולימודים: כדאי או לא כדאי? ואיך לשלב ביניהם נכון?

יוקר המחייה שלנו היום והעובדה שסטודנטים כל כך רוצים לחיות באופן עצמאי עם כמה שפחות עזרה מההורים, מעלים כולם ביחד את השאלה, איך לשלב בין עבודה ולימודים.

התשובה לשאלה הזאת היא כמובן לא פשוטה. ומעבר לזה, שילוב עבודה ולימודים לא מתאימים בכלל לכולם. ולכן, בפוסט הזה נבין מה היתרונות בשילוב עבודה ולימודים, למי זה מתאים, ואיך לשלב עבודה ולימודים בצורה הכי טובה שאפשר.

כל הכתוב כאן כמובן מגיע מניסיון שלי כסטודנט ששילב צבא ולימודים וגם עבודה ולימודים וגם מאנשים אחרים שאני מכיר שממשיכים בתואר שלהם ועובדים תוך כדי כל הזמן.

שילוב עבודה ולימודים: כדאי או לא כדאי?

לפני שנענה על השאלה איך לשלב עבודה ולימודים, בואו נבין רק למי זה כדאי ולא כדאי, ומה היתרונות שיש כל אחת מהאפשרויות.  

למה כן כדאי לשלב עבודה ולימודים

יש כמה יתרונות מובהקים בשילוב עבודה ולימודים, ולכן אם אתם מתלבטים או מפחדים משילוב עבודה ולימודים, חשוב שתכירו אותם כדי לקבל קצת מוטיבציה.  

קשרים

אם תחליטו לעבוד בעבודה שרלוונטית למקצוע שלכם, כמו למשל לתכנת למי שעושה תואר במדעי המחשב, או לעבוד בחברת השקעות למי שעושה תואר בכלכלה, כל אלה יכולים ליצור לכם קשרים רציניים בתעשייה.

וקשרים הרבה פעמים, חשובים לא פחות מהציונים שלכם, הידע שלכם או הניסיון שלכם. מאחר ובעזרת מילה טובה מהאדם הנכון, תוכלו לקבל עדיפות בתהליך הסינון שלכם לעבודה מעולה על פני מועמדים אחרים שאולי אפילו על הדף עם נתונים יבשים טובים משלכם.

זכרו שאנחנו חיים בעולם שבו לא מסתכלים רק על ציונים ונתונים יבשים. ולכן תמיד זכרו שאם תצליחו להתחבב על ידי האנשים הנכונים אפילו כסטודנטים ותראו שאתם עובדים רציניים, חרוצים ואמינים, זה יכול להיות לכם שווה יותר מכמה נקודות בממוצע בסוף התואר.

ניסיון תעסוקה

אמנם זה ייתרון ברור שכולם מבינים שהם יקבלו אותו מהעבודה, אבל עדיין חשוב לי להדגיש אותו. בחלק מהתעשיות כמו למשל תעשיית ההייטק, ניסיון מעשי נחשב לפעמים ליותר חשוב אפילו מאשר ציונים גבוהים.

כי בסופו של דבר, אם התנסיתם בפרויקטים דומים לעבודה שאליה אתם רוצים להתקבל, והוכחתם שהייתם עובדים מועילים בפרויקט דומה בעבר, זה סימן שניתן לסמוך עליכם.

ובעוד שציונים זה גם מדד טוב וחשוב, עם התחרות הגדולה שיש היום, במשרות הטובות באמת דורשים גם ניסיון. ולכן לעבוד בתור סטודנטים ולצבור את הניסיון הזה כבר במהלך התואר, יכול לתת לכם נקודת פתיחה ומשרה טובה יותר עם סיום התואר.

יכול לעזור ללימודים

חלק מהעבודות, שקשורות לתואר שלכם ולא עבודות כמו מלצר או ברמן כמובן, יכולות למעשה לתרום לכם גם לתואר עצמו.

ובכל הקורסים המעשיים שלכם, הרבה פעמים מה שתלמדו בעבודה בעצם יחפוף איתם.

כמובן, שבקורסים יותר תיאורטיים ובסיסיים זה לא יהיה המצב, אבל לא פעם סטודנטים דווקא שמחים לגלות שהעבודה שלהם היא בעצם סוג של תרגול ויישום הקורסים שהם לומדים.

ולכן אם יתמזל מזלכם ותהיה קצת חפיפה בין העבודה שלכם לחלק מהקורסים, אתם גם תצברו ניסיון תעסוקי, ובאותו הזמן הניסיון הזה יעזור לכם להוציא ציון טוב יותר באותו הקורס.

אתם תוכלו לחיות כמו בני אדם(או לפחות קרוב לזה)

יוקר המחייה בארץ הוא לא זול בכלל. בייחוד אם אתם סטודנטים בתל אביב או במקום אחר באזור המרכז. לא כולם יכולים או אוהבים להסתמך על ההורים שלהם שיממנו אותם במהלך התואר.

ואפילו אם בכל זאת תמשיכו להסתמך על ההורים, עבודה בזמן התואר יכולה לאפשר לכם להשתחרר טיפה יותר ולא לספור כל שקל שאתם מוציאים או מכניסים.

כמובן שאין צורך לחיות בחלומות ולחשוב שתצליחו להרוויח המון בתור סטודנטים ולשמור על ממוצע ציונים גבוה באותו הזמן. אבל בהחלט ניתן להרוויח מספיק למחיה בסיסית אם אתם גרים עם כמה שותפים.

ואם אתם גם נעזרים בהורים בזמן התואר, יש כמה שאפילו מצליחים לחסוך קצת כסף. ולכן בעיני הרבה סטודנטים, רק ההרגשה שהם יכולים כבר להיות עצמאיים ושהם לא צריכים להיות תלויים באף אחד, או העובדה שהם יכולים לחסוך גם קצת כסף בזמן התואר שווה את ההקרבה של עבודה בזמן התואר.

למה לא כדאי לשלב עבודה ולימודים

אחרי שעברנו על כמה סיבות למה כן כדאי לשלב עבודה ולימודים, בואו נתייחס גם לכמה סיבות למה לא כדאי לעשות את זה.

לחץ קיצוני

לא מספיק שתואר ראשון זה אתגר גדול בפני עצמו שכרוך בהרבה לחץ, תוסיפו על זה גם עבודה וזה יכול להיות פשוט מתכון לאסון.

לכן, אתם חייבים לזכור שכמויות הסטרס שאתם הולכים לספוג הולכות להיות עצומות. לחץ מסוג כזה, ממש לא מתאים לכולם ואף עלול להזיק בכם ולפגוע בבריאות שלכם.

לכן, חשבו פעמיים האם זה מתאים לכם והאם לדעתם תוכלו להתמודד עם סוג כזה של עומס בלי לפגוע בעצמכם.

זכרו שאתם תצטרכו לעמוד ביעדים של העבודה והפרויקטים שתקבלו, ובאותו הזמן גם להיות בפוקוס על החומר של התואר ולהגיע מוכנים לכל המבחנים. זאת משימה קשה, שלא תמיד מתאימה לכולם.

אין זמן לחיות מעבר לתואר ולעבודה

זה קצת אירוני, אבל הרבה אנשים הולכים לעבוד בזמן התואר כדי שיהיה להם גם קצת כסף בצד בשביל לבלות עם חברים ולחיות.

אבל הבעיה היא, שנוצר לרוב מצב שבו אין לכם באמת זמן לחיות. כי מאחר ואם תעבדו גם באמצע השבוע ביחד עם הלימודים, אתם תראו שסופי השבוע שלכם ילכו גם הם על לימודים והשלמת חומר שלא למדתם כמו שצריך במהלך השבוע.

הרוטינה הזאת, שכוללת רק עבודה ולימודים ולא שום דבר אחר מוציאה מהרבה אנשים את כל האנרגיה שלהם ופשוט מרוקנת את המוטיבציה שלהם.

כמובן שזה לא המקרה של כולם, ויש אנשים שמצליחים לזגזג בין הכול וגם למצוא זמן לעצמם או שלחלופין הם כל כך נהנים בעבודה שהם לא מרגישים צורך לעשות דברים אחרים.

אבל פשוט, זכרו שזה לא בא בקלות אצל כולם ובהרבה מקרים קורה מצב ששילוב בין עבודה ללימודים לא משאיר לכם זמן לשום דבר אחר, וזה עלול לשחוק אתכם ואת כל הקשרים שלכם עם האנשים שאתם אוהבים.

עבודה פוגעת בציונים

ברוב המוחלט של המקרים, למעט אנשים מאוד מבריקים או קורסים שקשורים לעבודה, כשתתחילו לעבוד אתם תרגישו שזה פוגע בציונים שלכם.

אמנם אפשר להימנע מזה אם עושים הכול נכון, אבל ברוב המקרים זה לא מצליח במאה אחוז ואתם תרגישו השפעה כזאת או אחרת.

ובעיקרון, כל עוד אתם עדיין שומרים על ממוצע ציונים יחסית גבוה גם אם טיפה יותר נמוך ממה שאתם יכולים במקסימום, זה יכול להיות שווה את זה בגלל הניסיון שתקבלו.

אבל, מה שקורה הרבה פעמים זה שאנשים מתחילים לייחס יותר מידי חשיבות לעבודה או שפשוט לא מצליחים לאזן בין השניים ואז ממוצע הציונים בתואר נופל מהותית.

ואם הציונים נופלים מהותית, זה כבר מצב לא טוב שיכול להשפיע על הקבלה שלכם בהמשך הקריירה למקומות עבודה טובים, גם אם כבר יש לכם ניסיון.

ואז, פעמים רבות קורה מצב שמבינים שהציונים נמוכים מידי ונאלצים לחזור על קורסים שוב ללא עבודה במקביל ולבזבז על זה זמן יקר סתם.   

תפקוד פוטנציאלי רע בעבודה

מנגד למה שהרגע אמרתי, לעיתים קורה מצב הפוך ובו מזניחים יותר מידי את העבודה על חשבון הלימודים, מה שגם עלול להוביל למספר בעיות.

הבעיה הראשונה היא, שזה יכול להוציא לכם שם רע במידה והמעסיק יהיה מאוכזב מכם ולכן לא תוכלו כל כך להסתמך על המלצות שלו בעתיד בקורות החיים שלכם.

שנית, זה גם יכול לפגוע בביטחון העצמי שלכם אם תרגישו שאתם לא עובדים טובים ולא מצליחים לעמוד במשימות וביעדים שנותנים לכם. וזה כמובן, כדור שלג מתדרדר שימשיך להתגלגל מטה כי ביטחון נמוך יפגע בביצועים שלכם עוד יותר.

ולכן, אתם חייבים לוודא שאתם מצליחים להסתדר בעבודה שלכם ובמידה ויש קשיים, צריך לדעת לעצור בזמן ולוותר על העבודה.

כנראה שעבודה תעכב את סיום הלימודים

הרבה אנשים חיים במעין חלום שהם יצליחו לעבוד ולסיים את התואר שלהם בדיוק אחרי 3 או 4 שנים, כמו שרשום בתוכנית של המוסד שבו הם לומדים.

אבל בפועל, רובם מגלים שבגלל שהם משלבים בין עבודה ללימודים, הם פשוט חייבים להוריד קצת מהעומס וחייבים למתוח טיפה את מערכת השעות שלהם.

ואז בפועל יוצא שבמקום לסיים את התואר אחרי שלוש או ארבע שנים, הם מסיימים אותו אחרי ארבע, חמש ולפעמים אפילו שש שנים.

בעיקרון, אין בזה שום דבר באמת נורא, אבל ככה אתם פשוט מפסידים זמן שבו הייתם יכולים כבר להרוויח משמעותית יותר כסף אם רק הייתם מתמקדים בתואר ולא משלבים אותו עם עבודה באותו הזמן.

וככה, אתם תתקעו בתור סטודנטים שצריכים להמשיך לשלם שכר לימוד ולהתקיים ממשכורות נמוכות הרבה יותר זמן.

למי מתאים לשלב עבודה ולימודים?

אחרי שדיברנו קצת על היתרונות והחסרונות שיש בשילוב עבודה ולימודים, בואו נדבר קצת על למי מתאים לשלב בין השניים:

 למי שממושמע ובעל מוטיבציה גדולה

אם אתם ממושמעים ואתם יודעים שלא קשה לכם לשבת על התחת וללמוד, אז אולי אפשר לשקול לשלב עבודה ולימודים.

אבל, אם כבר בבית הספר היה לכם קשה ללמוד, אז תעשו לעצמכם טובה ותתמקדו בתואר. כי אתם תראו שאם תנסו לשלב גם עבודה, אתם תזניחו את הלימודים מהר מאוד.

למי שחייב כסף

כמובן, שאם אין לכם ברירה ואתם לא יכולים להסתמך על ההורים, אז אתם צריכים לעבוד כמעט תמיד. החריגה היחידה שאני יכול לחשוה עליה היא לנסות לקבל אולי מלגה מהמוסד שאתם נמצאים בו.

אתם תופתעו מאוד לגלות שיש המון סוגי מלגות שונות היום, כמעט לכל מצב. ולכן, זאת אפשרות לגיטימית לחלוטין שפותרת להרבה אנשים את הקשיים הכלכליים בזמן הלימודים שלהם.

להיטקיסטים: אם אין לכם שום ניסיון

אם אתם בלי שום ניסיון עבודה בהייטק, אז שווה לכם מאוד לשקול לעבוד קצת בזמן התואר, לפחות בשנה האחרונה.

הסיבה לזה היא, שנכון להיום יש הרבה תחרות בשוק העבודה והרבה אנשים מקבלים ניסיון עבודה בצבא, או לפני הצבא בזכות כל מיני פרויקטים או מסגרות אחרות שהם לקחו בהן חלק.

ולכן, כדי לפצות על זה שלהם יש ניסיון, שווה לכם לשקול להתאמץ קצת יותר ולעבוד בזמן התואר גם כן.

למי פחות מתאים לשלב בין תואר לעבודה

אחרי שהבנו למי מתאים לשלב בין תואר לבין עבודה, בואו נדבר על למי זה פחות מתאים.

למי שיש לו כסף או שיש לו תמיכה

אם כבר יצא לכם לעבוד קצת לפני התואר ולחסוך כסף למחייה לכמה שנים או שיש לכם תמיכה כלכלית מההורים שלכם, אין שום סיבה שתרוצו לחפש עבודה ותנסו לשלב אותה עם לימודים.

במקום זה ברוב המקרים, כדאי שתתמקדו בלסיים את התואר כמה שיותר מהר כדי לצאת לשוק העבודה שבו תקבלו משכורות יפות יותר מאשר בתור סטודנטים.

יש כמובן מקרים ומקומות שבהם כדאי בכל זאת לשלב עבודה ולימודים בשביל הניסיון, אבל לא הרבה כאלה.

למי שקשה לשלב בין הרבה דברים ביחד

אם קשה לכם לשלב בין הרבה דברים ביחד ולשמור על השפיות שלכם באותו הזמן, אז פשוט תתרחקו מעבודה בזמן התואר בכל מחיר.

תנסו במקום זה למצוא חלופות אחרות, כמו מלגה, עבודה לתקופת זמן לפני התואר כדי לחסוך כסף, תמיכה כלכלית מההורים וכל דבר אחר.

מאחר ושילוב עבודה ולימודים זאת משימה מאוד סיזיפית שדורשת הרבה מאוד משמעת עצמית, סדר וארגון.

למי שיש כבר ניסיון עבודה מהצבא או ממקום אחר

אם במקרה כבר יש לכם ניסיון עבודה בתחום שאותו אתם הולכים ללמוד מהצבא או ממקום אחר, אז בוודאות אפילו לא הייתי שוקל לעבוד בזמן הלימודים.

החריגה היחידה היא כמובן אם אתם באמת צריכים את הכסף הזה כדי להתקיים. אבל, אם זה לא המצב ויש לכם תמיכה כלכלית וגם ניסיון עבודה, הייתי מתמקד אך ורק בתואר כדי למקסם את הציונים שלי וכדי לסיים עם זה כמה שיותר מהר.

איך לשלב בין עבודה ללימודים

אז אחרי שעברנו על היתרונות והחסרונות שבשילוב עבודה עם לימודים, בואו נדבר על איך לשלב בין השניים כדי לקבל את התוצאות הכי טובות שאפשר.

תלמדו להציב סדרי עדיפויות

הטיפ הראשון וכנראה החשוב ביותר שאתם צריכים לזכור, הוא ללמוד להציב נכון סדרי עדיפויות. כלומר, אתם צריכים לדעת איך להחליט מה חשוב יותר ממה ומתי.

למשל, אם יש לכם פרויקט גדול בעבודה וכרגע אתם בתחילת הסמסטר, כנראה שזה זמן טוב להקדיש יותר שעות לעבודה. אבל, אם אתם מתחילים להתקדם לעבר תקופת המבחנים, זה יהיה זמן טוב לדבר עם המעסיק שלכם ולבקש להוריד קצת מהעומס.

אותו הדבר גם נוגע לקורסים שאתם לוקחים דרך אגב. אם תלמדו לחלק את הזמן שלכם נכון ביניהם לבין העבודה שלכם, לפי רמת הקושי והעומס של כל אחד מהם, יהיה לכם מהותית קל יותר לשלב בין השניים.

ניהול זמן נכון

ניהול זמן נכון, זאת תורה שלמה בפני עצמה ולכן לא אעמיק על זה כאן יותר מידי. אבל חשוב שתזכרו שזה כלי הכרחי כדי להצליח לשלב בין עבודה ולימודים כמו שצריך.

ולמרות שלא אעמיק על זה עכשיו יותר מידי, הנה כמה דגשים שכדאי לפעול לפיהם כדי לשפר את סיכויי ההצלחה שלכם:

  • תהיו מודעים מה אתם עושים בכל רגע נתון כדי לא ליצור חלונות זמן שמתבזבזים על דברים מיותרים. (אפילו בזמן הנסיעות למשל, אפשר ללמוד)
  • זכרו שלקיחת הפסקות מתודיות מחושבות זה חשוב לא פחות מהעבודה עצמה. זה ייתן לכם כוח ויפקס אתכם.
  • שלבו גם ספורט, מדיטציה ותחביבים אחרים בלוח הזמנים שלכם שיתרמו ליעילות העבודה שלכם.
  • תעבדו עם תכנות לניהול זמן. זה עוזר בטירוף.
  • תחלקו משימות גדולות לתתי-משימות קטנות. בצורה הזאת לא תעמיסו על עצמכם יותר מידי אבל תוכלו להמשיך להתקדם בצורה מתונה ועקבית.

הפרדה מוחלטת

עוד טיפ שנראה שהוא עוזר להרבה סטודנטים זה לדעת לעשות הפרדה מוחלטת בין העבודה לבין הלמידה לתואר.

ככה שכשאתם עובדים בעבודה, אז אתם רק עובדים בעבודה. וכשאתם לומדים, אז אתם רקלומדים. אל תערבבו בין השניים ואל תקפצו מנושא לנושא.

כלומר, אם למשל אתם לומדים למבחן ומתרגלים שאלות, אל תקפצו באמצע התרגול לפרויקט שאתם צריכים להתקדם בו בעבודה.

נסו תמיד להתמקד ולחשוב על הדבר שאתם עושים ופותרים ברגע זה ולא על משימות אחרות. ערבוב בין הרבה משימות יפגע בריכוז שלכם וזה עלול לפגוע בפרודוקטיביות וביעילות שלכם.

משמעת עצמית

יהיו ימים ויהיו רגעים שאתם תרגישו כאילו אתם קורסים. ויהיו ימים שאתם תרגישו כאילו כבר אין לכם כוח להמשיך ללמוד או לעבוד.

המוח ינסה לשכנע אתכם בעזרת כל מיני טיעונים הגיוניים שאתם צריכים להרפות קצת, ולא להמשיך את מה שהתחלתם.

וברגעים האלה, המשמעת העצמית שלכם תיעמד למבחן, וזה יהיה הרגע שבו אתם תצטרכו להמשיך לדחוף חזק יותר ולהמשיך לעבוד וללמוד יותר מתמיד.

אם תעשו את זה, ותשמרו על משמעת עצמית גבוהה, הסיכויים שלכם להצליח לשלב בין עבודה ללימודים יעלו פי כמה.  

תאריכו קצת את התואר שלכם

אמנם רובנו רוצים לסיים את התואר שלנו כמה שיותר מהר, אבל אם תחליטו לשלב בין עבודה ללימודים, עדיף שכבר מראש תבנו לעצמכם תכנית למידה שבה בתואר שלכם יהיה ארוך יותר.

אמנם נכון, אתם תאלצו כנראה ללמוד בשנה יותר, אבל לפחות ככה תורידו מעט מהלחץ שלכם ותצליחו לשמור על ממוצע ציונים גבוה.

תמצאו עבודה שמתחשבים בה בסטודנט

ברוב משרות הסטודנטים היום, יש התחשבות בסטודנט ובתקופת המבחנים שלו. אבל לעיתים, עדיין סטודנטים נופלים על משרות שבהם מצפים מהסטודנט יותר ממה שהוא יכול לתת ומצפים שהוא ישים את העבודה במקום הראשון לפני התואר.

לדעתי, אם אתם נופלים על משרה כזאת, אפילו אם היא מאוד נוצצת, כדאי לנסות להתרחק ממנה מאחר ובמשרות כאלה שבהן לא מתחשבים בתקופות מבחנים ובסטודנט, יהיה לכם מאוד קשה לשלב אותן ביחד עם הלימודים.

תמצאו עבודה גמישה – מבחינת זמן ומקום

עוד טיפ חשוב שיכול להקל מאוד על שילוב בין עבודה ולימודים, זה לנסות למצוא עבודה גמישה מבחינת זמן ומקום.

כלומר, עבודה שבה תוכלו לבחור את המשמרות שלכם והשעות שבהן אתם עובדים כל שבוע מחדש. ואם אפשר, אז גם עבודה שבה תוכלו לעבוד לעיתים מהבית כדי לחסוך זמן על נסיעות.

לסטודנטים, עבודות שגמישות בשעות ובמקום, זה ייתרון עוצמתי כי זה אומר שתוכלו לקבוע את השעות שלכם בהתאם לעומס ולמבחנים שמצפים לכם באותו החודש.

אם למשל, תמצאו עבודה שבה אתם מחויבים לתת 40 שעות בחודש ואתם קובעים איך לחלק את השעות הללו, זה ייתרון עצום! כי אם פתאום בשבועיים הראשונים בחודש יש לכם כמה מבחנים ובשבועיים הבאים אין כלום, תוכלו לא לעבוד בכלל בתחילת החודש ולהעמיס יותר עבודה לקראת סוף החודש.

ולכן, תמיד תנסו למצוא עבודה כמה שיותר גמישה.

תמצאו עבודה שרלוונטית לתואר

מעבר לכך שכדאי שתתמקדו בחיפוש אחר עבודות גמישות, שוות גם לחפש עבודות שרלוונטיות עד כמה שאפשר למה שאתם לומדים.

לא רק שזה ייתן לכם ניסיון בשוק העבודה לאחר התואר, אלא שעבודות מהסוג הזה גם יכולות להיות רלוונטיות לחלק מהקורסים המעשיים בלימודים שלכם וזה עלול דווקא לשפר את הציונים שלכם.

ולכן, קחו את זה בחשבון ואל תחפשו רק עבודות כמו ברמן או מלצר במסעדה ליד הבית שלכם.

אל תתחילו לעבוד מהסמסטר הראשון

הסמסטר הראשון בלימודים, נחשב בהרבה תארים לקשה ביותר בגלל ההלם שאותו חוטפים הסטודנטים. הסיבה להלם היא בעיקר בגלל הרמה הגבוהה שבאקדמיה ביחס לרמה הבית ספרית.

פתאום הסטודנטים מבינים כמה הפער בלימודים באקדמיה גדול ביחס לבית הספר ולכן הם מבינים שהם צריכים להשקיע בלימודים הרבה יותר שעות ממה שהם חשבו.

בנוסף, לרוב קורסי הבסיס של השנה הראשונה בעיקר בתארי ההנדסה אבל לא רק, נחשבים לקורסים הקשים ביותר.

ולכן להוסיף על זה ישר עבודה, לפני שסיימתם לפחות עם קורסי הבסיס הקשים והתאקלמתם קצת למערכת האקדמית יכול להיות מהלך מסוכן.

אז חכו עם שילוב של עבודה ולימודים, לפחות עד סוף הסמסטר הראשון ועדיף גם עד סוף השנה הראשונה.  

תעבדו בתור הבוס של עצמכם

למי שרוצה להתחיל לעבוד מוקדם כבר בשנה הראשונה לתואר אבל לא רוצה להתחייב ליותר מידי שעות, פתרון טוב יכול להיות לעבוד בשביל עצמו.

הכוונה היא לעבוד במשהו שבו אתם קובעים את השעות שלכם ומתי בעצם אתם עובדים. דוגמא לעבודה מסוג כזה היא למשל מורה פרטי.

בתור מורה פרטי, אתם קובעים מול כמה תלמידים אתם רוצים לעבוד, ואתם קובעים באיזה שעות וימים תעבדו.

בשביל למצוא עבודה כמורים פרטיים, תוכלו לפרסם את עצמכם באתרים כמו לימוד נעים, בפייסבוק או לשאול חברים ומשפחה האם הם מכירים מישהו שצריך מורה פרטי בנושאים כמו מתמטיקה, פיזיקה וכל נושא אחר שלדעתם תצליחו ללמד.

זכרו גם שהייתרון שלכם הוא שאתם סטודנטים, ולכן תוכלו ללמד תלמידים ביסודי, בחטיבה ובתיכון במחירים יחסית טובים ביחס למורים מקצועיים בתחום.

תבנו הרגלי למידה טובים

על הרגלי למידה טובים ונכונים כבר כתבתי מספר פוסטים תחת הקטגוריה הזאת. אני מציע לקרוא לפחות חלק מהפוסטים שכתבתי שכן אלה מסבירים בכלל איך ללמוד נכון ולהוציא ציונים טובים בתואר ובבית הספר.

יישום הרגלי למידה טובים ונכונים, יעזרו לכם גם להצליח בלימודים ביחד עם עבודה טוב יותר. אני מציע להתחיל מהפוסט הזה, שמדבר על איך להצליח במבחנים באופן כללי ולהמשיך משם לפוסטים נוספים.

למי שרוצה לעבוד הרבה שעות – תלמדו באוניברסיטה הפתוחה

היום, בגלל שיוקר המחייה עולה יותר ויותר וסטודנטים רוצים לממן את עצמם מגיל צעיר כמה שיותר מהר, לעבוד במשרת סטודנט טיפוסית זה פשוט לא מספיק וחייבים יותר מזה.

אבל, מאחר ולא באמת ניתן לשלב לימודים עם תואר רגיל בעבודה רצינית, הפתרון שהיום יותר ויותר סטודנטים פונים אליו הוא לימודים דרך האוניברסיטה הפתוחה.

אני בעצמי התחלתי את התואר שלי שם בזמן הצבא ועשיתי אפיק מעבר לטכניון ואחד היתרונות המהותיים שלהם זאת העובדה שהם כל כך גמישים ושדרכם אפשר אפילו לעבוד במשרה מלאה ולעשות את התואר בקצב שלכם ואפילו רק בהרצאות בשעות הערב.

הסניפים שלהם גם פרוסים ברחבי הארץ ולכן ניתן לעבוד כמעט בכל מקום ובאותו הזמן ללמוד. הגמישות הזאת בתואר, חיונית מאוד למי שרוצה לעבוד הרבה שעות והיום, תואר באוניברסיטה הפתוחה נחשב ללא רע בכלל.

כמובן שחשוב שתדעו שתואר עם משרה מלאה ייקח לכם יותר זמן מתואר רגיל, אבל כל עוד אתם כבר מקבלים משכורת לא רעה ועל הדרך צוברים הרבה ניסיון עבודה, זאת אלטרנטיבה לא רעה בכלל!

למי שרוצה לעבוד אבל מתקשה: תעבדו רק בחופשים

עוד פתרון נחמד שהרבה סטודנטים עושים, זה שהם מתמקדים בעבודה בעיקר בחופשים בין הסמסטרים. בדרך הזאת, הם עובדים אינטנסיבי מאוד בזמן שאין להם לימודים, וחוסכים קצת כסף למחיה לסמסטר עצמו.

ולכן, אם קשה לכם מידי לשלב בין עבודה ללימודים, נסו להגיע להסדר עם מעסיק שבו תבואו לעבוד רק בחופשות סמסטר ואם זה לא מתאפשר, אז שתעבדו רק קצת בזמן הלימודים והרבה בחופשים.

אני מקווה שנהניתם מקריאת הפוסט, שעניתי לכם על השאלה איך לשלב בין עבודה ללימודים ושתצליחו לשלב בין השניים כמו שצריך.

2 מחשבות על “שילוב עבודה ולימודים: כדאי או לא כדאי? ואיך לשלב ביניהם נכון?”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *