איך להצליח במבחן: המדריך המלא שכל סטודנט או תלמיד צריכים לקרוא

המון אנשים מתקשים נורא בלימודים שלהם בבית הספר או באקדמיה ופשוט נאבקים כל יום מחדש עם השאלה איך להצליח במבחן ואיך לסיים את הלימודים שלהם בהצלחה.

ובתור מישהו שהיה תלמיד טוב בבית הספר, ושעכשיו לומד בטכניון תואר במדעי המחשב אחרי שהצליח להשלים בהצלחה אפיק מעבר (שזה אומר להצליח להוציא ממוצע ציונים גבוה בכמה קורסי בסיס שנחשבים לקשים), החלטתי לכתוב פוסט שנועד לענות על השאלה איך להצליח במבחן.

חשוב לי מאוד לציין, שאני לא חכם בשום צורה חריגה מאנשים אחרים, ושאני חושב שהסיבה היחידה שהיו לי ציונים טובים בבית ספר ועד כה גם באקדמיה היא בגלל הרגלי למידה טובים.

ולכן, בפוסט הזה אחלוק אתכם את כל מה שעבד בשבילי ושאני מאמין שאם תיישמו אותו, גם אתם תצליחו לשפר את הציונים שלכם ולהצליח במבחן הבא שלכם כמעט בוודאות.

למידה עקבית זה המפתח

לפני הכול, חשוב לי מאוד לומר לכם שזה הטיפ הכי משמעותי שאני יכול לתת לכם מאחר ואין באמת נוסחת קסם איך להצליח במבחן ואין דבר חשוב יותר בעיני מלמידה עקבית במשך כל השנה או הסמסטר.

כי מי שיילמד עקבי, יעקוב אחרי החומר, יעשה את כל שיעורי הבית או המטלות שלו ויוודא שבכל רגע נתון הוא מבין הכול, במוקדם או במאוחר יצליח.

ולכן הנה הדגשים העיקריים שעליכם ליישם בשביל לוודא שהלמידה שלכם עקבית:

 • תהיו קשובים בשיעורים ובהרצאות ותוודאו שאתם לא מפספסים כלום.
 • כל דבר שאתם לא מבינים, תשאלו. ואם עדיין לא הבנתם, תרשמו את זה בצד ותשאלו אחרי זה שוב עד שתבינו.
 • תעשו את כל המטלות ושיעורי הבית להגשה ואם זה לא מתאפשר, אז לפחות תוודאו שאתם מבינים אותם ויודעים איך לפתור אותם.
 • אם גם אחרי שיעורי הבית החומר לא יושב טוב, זאת לא בושה לתרגל לבד עוד שאלות גם אם אין מבחן בקרוב.

אם תפעלו לפי כל הדגשים האלה, אתם כבר תעלו משמעותית את סיכויי ההצלחה במבחן הבא שלכם ובלימודים בכלל. אבל מעבר לטיפים האלה, יש עוד המון דגשים שכדאי לשים אליהם לב.

הסיבה היא, שהיום לא מספיק רק לדעת טוב את החומר והמציאות היום היא שהבחינות נועדו להפיל אותנו(במיוחד בתואר אבל לא רק). ולכן הרבה פעמים השאלות יהיו מאוד מבלבלות, או ייגעו בפינות הכי חשוכות של החומר.

ועל כן, הנה עוד כמה דברים שיעזרו לכם להצליח במבחן הבא שלכם:   

סדר וארגון

אחד הפקטורים הכי קריטיים בעיני שחשובים לא פחות משליטה בחומר ותרגול החומר, הוא הסדר והארגון שלכם בזמן הלימודים.

ואם להיות כנה לחלוטין, זה היה משהו שאני בעצמי חטאתי בו המון שנים בזמן בית הספר, עד שהבנתי שאין לי ברירה ושאני חייב להיות מסודר יותר אם אני רוצה להמשיך לקבל ציונים טובים.

הכוונה שלי בסדר וארגון היא קודם כל כתיבה מסודרת. כלומר, כשאתם עונים על שאלות, חשוב מאוד שתכתבו ברור ומרווח עד כמה שאתם יכולים. גם בבחינה עצמה, וגם בתרגולים בבית.

מאחר ואם לא תשקיעו בכתיבה מסודרת מספיק, אני יכול להבטיח לכם שבאיזשהו שלב הטעויות יגיעו. בין אם בתקופת בלמידה שלכם בבית הספר, או בין אם באקדמיה בעתיד.

נוסף על כך, כשאחנו מדברים על סדר וארגון אז חשוב שתלמדו לפעול לפי לוח זמנים מסודר ושתהיה לכם תכנית עבודה ולמידה מסודרת. אבל עוד על זה בהמשך.

ניהול זמן – לפני ובזמן הבחינה

בואו נדבר על עוד משהו שאין לי מספיק מילים לתאר לכם עד כמה הוא חשוב, וזה ניהול זמן.

מבחינתי, ניהול זמן מתחלק לשתי קטגוריות בכל הקשור ללימודים ולהצלחה במבחנים. ניהול זמן לפני המבחן, וניהול זמן בזמן המבחן.

בואו נתחיל מניהול זמן לפני המבחן

בגלל שלרוב אנחנו לא לומדים רק למקצוע אחד, אלא לכמה מקצועות במקביל, חשוב מאוד לדעת איך לנהל את הזמן שלנו נכון כדי להצליח ללמוד לכל המקצועות שלנו על הצד הטוב ביותר.

יש המון דגשים חשובים כשזה נוגע לניהול זמן ולא ניכנס כאן לכולם כי אפשר לכתוב רק על זה פוסט שלם, אבל הנקודה החשובה ביותר בעיני היא ללמוד לנהל סדרי עדיפויות.

הרי לכולם יש מקצועות שיותר קל להם ללמוד אליהם ומקצועות שיותר קשה להם להבין אותם. לכן, לעיתים כדאי לוותר על שיעורי הבית או המטלות להגשה במקצוע אחד שאתם יודעים שאתם חזקים בו כדי להשקיע את הזמן הזה במקצוע אחר.  

אני אישית, הייתי אפילו קיצוני יותר מזה והיו מקרים שלא הייתי מגיע לשיעורים בבית הספר באופן מכוון למקצועות מסוימים כי ידעתי שאני אוכל לנצל את הזמן הזה טוב יותר לבד ולחזק בו מקצועות אחרים שבהם אני יותר חלש.

טיפ נוסף חשוב שאני יכול לתת זה לא לדחות דברים ולגשת למטלות הבית שלכם ברגע שאתם מקבלים אותן. בבית הספר אולי עוד אפשר לדחות שיעורי בית ליום האחרון ולהסתדר, אבל באקדמיה זה פשוט לא יעבוד. ולכן, אני מציע לכם להתרגל לגשת לשיעורי הבית שלכם כבר ביום שבו אתם מקבלים אותם.

הטיפ האחרון שאתן לכם בנושא הוא לבנות לעצמכם לוח זמנים או לפחות סוג של תכנית עבודה כשבוע או שבועיים לפני המבחן. בתוכנית הזאת, כדאי לכתוב על איזה נושאים בדיוק אתם תעברו בכל יום ואיזה שאלות או מבחנים אתם תפתרו.

כשיהיה לכם לוח זמנים להיצמד אליו ותוכנית עבודה מסודרת לפעול לפיה, יהיה לכם הרבה יותר קל ללמוד ואתם לא תרגישו אבודים בזמן הלמידה שלכם.

ניהול זמן במבחן עצמו

מעבר לניהול זמן נכון בזמן ההכנה והלמידה למבחן, חשוב מאוד שתדעו גם לנהל את הזמן במבחן עצמו.

כתבתי כבר על ניהול זמן נכון במבחן לעומק בפוסט הזה(בערך באמצע הפוסט), ולכן אני ממליץ לקרוא אותו בשביל לקבל תמונה מלאה יותר איך לעשות את זה. אבל, בנוסף למה שכתוב שם, אציין רק שחשוב שתלמדו לסנן שאלות ולבחור אותן נכון.

הכוונה היא, שלא תרוצו ישר לפתור את כל השאלות לפי הסדר, ותקדישו קודם כל זמן לקריאה מדוקדקת של כל השאלות ובחירה חכמה שלהן.

אחרי שתקראו את השאלות, תריצו בראש היטב פתרון הגיוני לכל סעיף בכל שאלה ותראו לאיזה מהשאלות יש לכם בראש את התשובות הכי טובות ומדויקות.

רק לאחר מכן, תיגשו קודם כל לשאלות שנראות לכם הכי קלות ותמשיכו משם בהדרגה לשאלות קשות יותר. אפילו שזה אולי תהליך שיכול לקחת לפעמים בין עשר דקות לרבע שעה, בטווח הרחוק הוא יכול לחסוך לכם הרבה יותר זמן מזה.

תרגול מבחנים ושאלות נכון וחכם הוא המלך

לא משנה מה כולם יגידו, השיטה הכי טובה להצליח במבחן היא פשוט לתרגל הרבה מבחנים ושאלות מראש. אבל, מעבר לעובדה שהתרגול צריך להיות ארוך ואינטנסיבי, חשוב גם שהוא יהיה ממוקד ונכון.

בשביל תרגול ממוקד ונכון, כדאי שתתמקדו בנושאים שאתם פחות טובים בהם ושתעבדו עם לוח זמנים מסודר. מעבר לכך יש עוד כמה דגשים חשובים ששווה ליישם, אבל כתבתי כבר על תרגול שיטתי נכון בפירוט כבר בפוסט הזה.  

אתם חייבים ללמוד לתת לעצמכם משוב

בני אדם, לומדים הכי טוב כשהם מקבלים משוב וכשהם מקבלים דגשים ונקודות שהם צריכים לשפר. ולכן, האפקטיביות של התרגול שלכם תעלה פי כמה אם תתנו לעצמכם או שתקבלו מגורם אחר משוב על העבודה שלכם.

אני אישית תמיד נהגתי לתת לעצמי משוב וביקורת אחרי כל מבחן שפתרתי בבית בנושאים שהיו לי קשים.

ואלה הם הדגשים והשאלות העיקריות שתמיד שאלתי את עצמי:

 • האם ניהלתי בבחינה את הזמן שלי נכון והספקתי הכול? ואם לא, אז מה הפריע לי?
 • איפה טעיתי בעיקר? האם בשאלות הפתוחות? בשאלות האמריקאיות? האם רוב הטעויות היו בנושא מסוים? האם אלה טעויות עמוקות של הבנה או טעויות ריכוז?
 • האם הטעויות שלי חוזרות על עצמן ודומות לטעויות במבחנים קודמים שפתרתי?
 • מה עלי לעשות כדי להימנע מהטעויות שהיו לי עכשיו? האם לתת דגש על הנושא הזה? האם לשים לב למשהו ספציפי יותר במבחנים הבאים?

נוסף על כך, טעויות שהיו חוזרות על עצמן, הייתי רושם לעצמי. ואם יש דגשים חשובים או מסקנות חשובות שהגעתי אליהן מהמשוב שלי, גם אותן הייתי תמיד רושם וקורא אותן לפני הבחינה הבאה שלי כדי לזכור אותם.

בדרך הזאת, זכרתי מה היה מפיל אותי בשאלות ובמבחנים שכבר תרגלתי וזכרתי ממה כדאי לי להימנע ולמה כדאי לשים לב במבחן הבא.

תעבדו על הבנת הנקרא שלכם

אם לא תבינו נכון את השאלה ואת מה שרוצים ממכם, לא תוכלו כמובן לתת תשובה נכונה ומדויקת. ולכן, אם אתם יודעים שיש לכם בעיה עם החלק הזה ושאתם נופלים בהרבה מבחנים פשוט כי אתם לא מבינים נכון את השאלה, אתם חייבים לעבוד על הבנת הנקרא שלכם.

הדרכים הכי טובות לעשות את זה הן:

 • קריאת ספרים וטקסטים אחרים בעברית.
 • שמירה על ריכוז גבוה, וקריאת הטקסט והשאלה כמה פעמים לפני שניגשים לפתרון.
 • צומת לב למילות מפתח כאלה ואחרות בשאלה כדי לדעת מה בדיוק רוצים ממכם כמו שאני מסביר כאן.
 • המון תרגול של מבחנים בנושא שלכם וגם תרגול של שאלות כלליות בהבנת הנקרא יכול לעזור. (למשל, שאלות של פסיכומטרי על טקסטים).

אל תיקשרו רגשית לשאלות

קרה לי וכך גם לאנשים אחרים שאני מכיר לא פעם שהם נתקעו על שאלה ספציפית אחת במבחן, ובמקום לעזוב אותה ולהמשיך הלאה, הם המשיכו לנסות לחשוב איך לפתור אותה.

הבעיה בזה היא, כמובן שזה יגיע על חשבון שאלות אחרות וזה עלול לפגוע גם בשאר הבחינה שלכם. ולכן, חשוב מאוד שלא תיקשרו רגשית לשום שאלה ותיצמדו לזמנים שהקדשתם לעצמכם מראש לכל שאלה כמו שכבר הסברתי בעבר.

נוסף על כך, אל תתנו לתחושת הפספוס להשפיע עליכם ולהרוס לכם את שאר הבחינה. הכוונה היא, שגם אם לא הלך לכם בשאלה הראשונה במבחן ואתם לא יודעים איך לפתור אותה, אל תתנו ללחץ או לעצב להשפיע גם על שאר השאלות שלכם.

זה משהו שקל יותר להגיד מלעשות, אבל זה אפשרי. פשוט תיקחו אוויר, ותנסו להמשיך לשאלה אחרת שנראית לכם יותר קלה מהשאלה שהתקשיתם בה עכשיו. וכשתתחילו לפתור אותה, מצב הרוח שלכם כבר ישתפר ואיתו גם הביטחון והריכוז שלכם.

לבסוף, אחרי שתפתרו גם את שאר השאלות, תוכלו לחזור לשאלה הזאת.

תילחמו על כל נקודה ועד הרגע האחרון

עוד בעיה שמונעת מהרבה תלמידים וסטודנטים להצליח בבחינה או לפחות להעלות את הציון שלהם זה שהם לא נלחמים עד הסוף על כל נקודה שהם יכולים.

הכוונה היא, שברגע שהם לא פתחו טוב את הבחינה, או ברגע שהם רואים שלא נשאר להם כל כך הרבה זמן לסיים את הבחינה, הם כבר נכנסים למעין מצב שבו הם מוותרים על הבחינה מראש.

בעיני, זאת טעות ענקית ושווה מאוד להילחם על הבחינה עד הרגע האחרון. מאחר ולעיתים ההברקה והרעיון איך לפתור את השאלה יכולה להגיע דווקא לקראת סוף הבחינה ואתם עלולים לגלות שהכתיבה של הפתרון עצמו היא קצרה מאוד.

יתר על כן, גם אם אתם רואים שלא נשאר לכם הרבה זמן ושאתם לא תספיקו לפתור שאלה מסוימת על אף שאתם יודעים איך, תכתבו לפחות פתרון מקוצר לשאלה.

אמנם ברור שזה לא ייתן לכם את כל הנקודות. אבל, אם תצליחו לשכנע את הבוחן שאתם יודעים משהו ושיש לכם כיוון כללי טוב ואפילו תכתבו על טופס הבחינה עצמה שפשוט לא הספקתם לפתור הכול, יש סיכוי שעדיין תצליחו לחלץ על זה כמה נקודות.   

כשאתם לומדים – תלמדו!

בעידן הדיגיטלי, להתרכז במשהו יותר מדקה שלמה זה כמעט ובלתי אפשרי. אבל, בשביל להיכנס לרמה עמוקה של ריכוז גבוה, אתם חייבים להתמקד במה שאתם עושים או לומדים לפחות חצי שעה ברציפות.

יתר על כן, אם אתם לומדים וסביבכם יש הסחות דעת בכל רגע נתון, יוצא שגם אם אתם חושבים שלמדתם שעתיים, מתוך זה קיבלתם למידה איכותית של אולי חצי שעה בלבד.

במצב כזה, לא רק שאתם סתם מבזבזים לעצמכם זמן יקר, אלא שאתם גם מתבאסים אחר כך על הציונים במבחנים שלכם ולא מבינים מה נעשה לא בסדר. כי הרי אתם מרגישים כאילו למדתם מלא, כשבפועל, זה לא המצב.

ולכן, הנה כמה קווים מנחים שכדאי לפעול לפיהם כדי לא לבזבז לעצמכם זמן יקר וכדי להימנע מהסחות דעת:

 • כשאתם לומדים, שימו את הפלאפון על שקט (או על מצב “לא להפריע” שאז אתם זמינים רק לאנשים מסוימים).
 • אם יש אפשרות, אז תכבו את האינטרנט במחשב או לפחת תחסמו אפליקציות בעייתיות כמו פייסבוק ואינסטגרם שסתם מסיחות את הדעת.
 • תוודאו שאתם בסביבת עבודה שקטה ונטולת כל הפרעות.
 • תוודאו שנוח לכם במקום שבו אתם לומדים מבחינת כיסא, מקום בשולחן, מיזוג וכדומה.
 • להרבה אנשים, קשה ללמוד בחדר שבו הם ישנים ולהתרכז בו ולכן אם קשה לכם להתרכז בחדר, תנסו ללמוד בחדר אחר בבית או בספרייה.
 • גם הפסקות קצרות ומטודיות מדי פעם זה חשוב. זה עוזר לשמור על ריכוז גבוה. תוכלו לנסות לעשות את זה לפי שיטת פומדורו.

 תלמדו ללמוד לבחינה ולא ללמוד כדי להבין את החומר

אמנם עצוב שזה המצב היום, אבל ידיעת החומר לא מבטיחה לכם בהכרח הצלחה בבחינה. ולכן, חשוב מאוד שתלמדו איך ללמוד ספציפית לבחינות מעבר ללמידת החומר עצמו.

בשביל ללמוד ספציפית לבחינות, חשוב לשים דגש על סוג השאלות שנשאלו במבחנים בשנים הקודמות וחשוב לשים לב למה שחוזר על עצמו.

כלומר, חשוב ללמוד גם קצת טכני לבחינה וחשוב לשים דגש על כל הפרטים הקטנים וכל הנושאים המכשילים והמבלבלים שאוהבים לשאול בבחינות.

אם תדעו את כל אלה, הסיכויים שלכם להצליח במבחנים יעלו פי כמה.

תמיד תשימו לב לכל הנתונים – הם כמעט ואף פעם לא שם סתם

בשאלות במקצועות ריאליים, כמו מתמטיקה או פיזיקה, חשוב מאוד לשים לב לכל הנתונים בשאלה. הרבה פעמים, יהיו נתונים קטנים שיתפספסו לנו כשנקרא את השאלה או שירגישו שהם מובנים מאליו.

אבל בהרבה מקרים, דווקא אותם נתונים הם אלה שישפיעו על התשובה שלנו בצורה המשמעותית ביותר. לכן, תמיד קראו את השאלה היטב כמה פעמים ורשמו לכם בצד את כל הנתונים שהצלחתם לאסוף לפני שאתם ניגשים לפתרון.

ואם אתם נתקעים על שאלה ולא מצליחים לפתור אותה, סיכוי טוב שפספסתם נתון כזה או אחר. ולכן, זה הזמן לחזור להתחלה ולקרוא את השאלה מחדש.

שינה טובה זה באמת חיוני

זה כנראה טיפ קצת נדוש שרובכם כבר מכירים, אבל שינה טובה היא באמת משתנה קריטי להצלחה שלכם במבחנים.

אם לא תשנו טוב, לפחות יום יומיים לפני הבחינה, אתם תבואו משמעותית פחות מרוכזים למבחן עצמו וזה יפגע בביצועים שלכם וביכולות הריכוז שלכם.

ויכולות ריכוז פחות טובות, זה אומר כמעט תמיד תוצאות פחות טובות והרבה יותר מקום לטעויות.

גם איכות השינה שלכם חשובה לא פחות מכמות שעות השינה שלכם. אם השינה שלכם הייתה לא איכותית בלילה שלפני הבחינה, אתם ללא ספק תקומו עייפים יותר ותהיו הרבה פחות מפוקסים.

לכן, כדאי לקרוא עוד קצת על שינה וכדאי לדעת כמה שעות מומלץ לכם לישון ואיך ניתן לשפר את איכות השינה שלכם. תוכלו להיכנס למאמר הבא בשביל לקרוא על זה עוד קצת.

תזונה טובה

כמו שינה טובה, גם תזונה טובה היא חלק הכרחי בדרך שלכם להצליח במבחן הבא שמצפה לכם. אם תאכלו נכון, כמה שיותר מזונות שטובים למוח שלכם ולא תעמיסו על עצמכם ארוחות גדולות מידי לפני המבחן עצמו, הסיכויים שלכם להצליח במבחן יעלו.

בשביל לקרוא עוד על תזונה טובה ובריאה למוח שלכם ועל תזונה מומלצת למבחנים, תוכלו להיכנס למאמר הבא.

תתחילו מגדול ותרדו לקטן

כשאתם לומדים חומר לבחינה, כדאי להתחיל מדברים כלליים וגדולים ולרדת משם לפרטים קטנים יותר. זה נוגע בעיקר ללמידה הומאנית ולמבחנים שבהם צריך לזכור כמויות גדולות של חומר אבל לא רק.

אז פשוט תתחילו תמיד מהדברים הכלליים יותר ולאט לאט בהדרגה, בחזרות הבאות תתחילו לרדת לפרטים הקטנים כדי לסגור כמה שיותר פינות ונקודות מכשילות לפני הבחינה.

תלמדו להתמודד עם לחץ וחרדת בחינות

אי אפשר לדבר על השאלה איך להצליח במבחן בלי להתייחס לחרדות וללחץ בבחינות, מאחר ואלה חשובים לא פחות מכל שאר הדברים שהזכרנו עד כה.

לכן, אם אתם יודעים שאתם נוטים להילחץ בזמן הבחינה שלכם או שאתם נוטים ממש להיכנס לחרדה, אתם חייבים ללמוד להתמודד עם זה.

הנה מאמר לא רע שמסביר את הנושא לעומק והנה עוד כתבה שמדברת על 10 דרכים איך להתמודד עם חרדות בבחינה. אז אם אתם יודעים שזאת בעיה רצינית אצלכם, מומלץ לקרוא אותן.

אבל באופן כללי, הנה כמה טיפים איך להתמודד עם לחץ וחרדות לפני הבחינה:

 • מדיטציה – מדיטציה לפני הבחינה ומדיטציה באופן כללי גם יכולה להעלות את הריכוז שלכם, וגם להוריד חרדות באופן כללי.
 • אל תשכחו לנשום – כבר הוכח שנשימות עמוקות כשאנחנו לחוצים יכולות להרגיע אותנו ולהוריד לחצים.
 • תחשבו על הגרוע מכל – תמיד זכרו שזה בסך הכול מבחן. וגם אם לא הלך, זה לא אירוע משנה חיים ותמיד אפשר לגשת למבחן שוב.
 • תקבלו את הלחץ ותתמקדו במקום זה בשאלות – להיות לחוצים זה טבעי והגיוני מאוד. לכן, במקום להתמקד בלחץ ולחשוב כמה זה נוראי, תקבלו אותו ותתמקדו בשאלות של הבחינה.
 • תעשו סימולציות על זמן בבית – כבר דיברתי קודם על סימולציות על זמן וכמה זה חשוב כדי להתרגל לנהל את לוח הזמנים שלכם. אז גם בשביל להתרגל ללחץ שיש בזמן המבחן סימולציות על זמן זה כלי שימושי.

למידה עם חבר או חברה יכולה לעזור בטירוף

לפעמים, אין לנו מספיק כוחות ומשמעת עצמית ללמוד לבד מספיק שעות. אבל, כשאנחנו קובעים ללמוד ביחד עם חבר או חברה, אנחנו בעצם מתחייבים להם שאנחנו נלמד.

ולכן, זאת יכולה להיות שיטה מעולה לקבל עוד מוטיבציה להמשיך ללמוד. נוסף על כך, לפעמים לא נצליח להבין טוב את החומר לבד ולכן פרספקטיבה של אדם אחר יכולה לעזור לנו מאוד.

ולבסוף, גם אם אנחנו מבינים טוב את החומר אבל הפרטנר שלנו פחות, כשאנחנו מסבירים לו את החומר אנחנו גם כן מתרגלים אותו שוב. וככה, הוא נכנס לנו לראש אפילו טוב יותר.

רק שימו לב שאתם עם פרטנר רציני ושאתם באמת לומדים ולא סתם שורפים אתו או איתה ביחד את הזמן!

אל תתביישו להציק למרצה או למורה – זה יכול להציל אתכם

באחד מהקורסים שלי במדעי המחשב, כשהתכוננתי למבחן הייתה שאלה ישנה שמצאתי שלא הצלחתי לפתור במשך כמה ימים.

פניתי למנחה שלי במייל לגבי השאלה פעמיים אבל לא קיבלתי מענה. התלבטתי האם לכתוב לה הודעה בפעם השלישית ולבסוף החלטתי שכן כי השאלה הזאת ממש הציקה לי.

לבסוף, בפעם השלישית שרשמתי לה היא ענתה לי וזה היה יום לפני הבחינה. היא אמרה כנראה פספסה את המיילים ושטוב שכתבתי לה שוב פעם.

מה שהיה מדהים זה שבמבחן הייתה שאלה מאוד דומה לשאלה שמצאתי ושנתקעתי עליה. ובמידה ולא הייתי מתעקש לקבל תשובה לשאלה שלי, אין שום סיכוי שהייתי מצליח בבחינה שבסוף הוצאתי בה 100!

לכן, זכרו תמיד לא להתבייש להציק למורים ולמרצים שלכם ולשאול אותם כל דבר שלא יושב לכם טוב בראש. בסופו של יום הם שם בדיוק בשביל זה.

תלמדו לזהות דפוסים חוזרים בשאלות

כמעט בכל מבחן, מתבססים מעט על מבחנים קודמים וכמעט לכל מרצה או מורה, יש סוגי שאלות שהוא מעדיף. ולכן, לדעת לזהות דפוסים חוזרים בשאלות יכול לעזור לכם מאוד לנבות קצת טוב יותר מה יצפה לכם במבחן.

בצורה הזאת, תוכלו ללמוד באופן ממוקד יותר על הדברים שסביר להניח שיחזרו על עצמם יותר, ותוכלו להצליח להבין מה הפתרון בשאלה ולמה מצפים ממכם טוב יותר.

לא מצליחים להתרכז? תנסו שיטות למידה אחרות

יש היום אינספור שיטות למידה שונות שנועדו להעלות את רמת הפרודוקטיביות שלכם ואת התוצאות שלכם בבחינות. לא כל שיטה מתאימה לכל אחד, והסוד הוא פשוט לנסות כמה שיטות למידה שונות וליישם כמה שיותר עקרונות שונים עד שתמצאו מה מתאים לכם.

אבל אם אתם שמים לב שכרגע הדברים לא כל כך עובדים בשבילכם, אז אולי הגיע הזמן לנסות שיטת למידה חדשה.

הנה כמה רעיונות ושיטות לימוד שתוכלו לנסות על עצמכם

 • שיטת פומדורו – שיטה שבה אתם עושים הפסקה מכוונת של חמש דקות אחרי סשן למידה של 25 דקות. זאת שיטה מעולה שעוזרת לי אישית מאוד. והנה קישור לסרטון שאיתו אפשר ללמוד לפי השיטה.
 • למידה עם מוזיקה מיוחדת ברקע שנועדה להעלות את הריכוז שלכם(גם זה עובד לי מעולה). הנה קישור למוזיקה כזאת לדוגמא.
 • למידה מהקלטות וסרטונים במידה וקשה לכם ללמוד ולקרוא מספרים וסיכומים.
 • למידה אקטיבית – תסכמו בעצמכם בכתב ואולי ככה החומר ייכנס לכם טוב יותר לראש.
 • דמיון בזמן הלמידה – יש אנשים, שכשהם הם מדמיינים את עצמם בתוך סיטואציה או כשהם מדמיינים בכללי את מה שהם לומדים זה עוזר להם. למשל, לדמיין שאתם בקרב במלחמת העולם השנייה מתוך מה שלמדתם בהיסטוריה. או לדמיין בראש איך נראית הפונקציה שאתם חוקרים במתמטיקה.
 • למידה במקטעים קטנים – יכול להיות, שאתם מנסים ללמוד יותר מידי חומר בפעם אחת. ולכן, אולי כדאי להתחיל ללמוד קצת קודם למבחן הבא וללמוד בכל יום פחות חומר.
 • קריאה בקול – יש אנשים שכשהם קוראים בקול, החומר נכנס להם טוב יותר לראש מאשר שכשהם קוראים בלב. בנוסף, חזרה בקול על החומר במילים שלכם יכולה לעזור.

הנוחות שלכם בזמן המבחן

להרבה אנשים, המיקום הפיזי שלהם בזמן המבחן יכול להיות קריטי בטירוף. למשל, אם הכיסא שלהם יהיה חורק, או שהשולחן שלהם יתנדנד, או שאפילו המזגן יהיה בדיוק עליהם ויקרר אותם יותר מידי, הם לא יצליחו להתרכז.

וכשיכולות הריכוז שלנו נפגעות, כך גם התוצאות והציונים שלנו בזמן הבחינה. לכן, אם משהו מפריע לכם במיקום שלכם, אל תתביישו לבקש לעבור מקום, להחליש את המזגן או להחליף את הכיסא.

גם אם הבוחנים לא יסכימו אתכם ישר, תתעקשו על שלכם ועל מה שמגיע לכם. כי אם השקעתם ולמדתם כמו שצריך למבחן, זה לא הוגן שתפלו בגלל שטויות כאלה.

רק תעשו טובה ותביאו סוודר אם אתם יודעים שקר לכם עם מזגן בשביל להתחשב באנשים כמוני שלא מסוגלים להתרכז בלי מזגן על קור בכיתה קטנה ומחניקה ?.

תלמדו בשעות הפרודוקטיביות שלכם

לכל אחד יש במהלך היום את השעות שבהן הוא יהיה הכי פרודוקטיבי ואנרגטי. אם אתם עדיין לא יודעים מה השעות האלה אצלכם, פשוט תתחילו לשים לזה לב במשך שבוע או שבועיים ואתם תגלו בדיוק מתי אתם בשיא שלכם ומתי אתם בתחתית.

וכמובן שכשאתם לומדים לחומר שאתם יודעים שהוא קשה לכם, כדאי מאוד לעשות את זה בשעות שבהם אתם בשיא שלכם.

זה יעזור לכם ללמוד יותר בפחות זמן ויעזור לחומר לחלחל לראש שלכם מהר יותר. בייחוד כי ללמוד חומר חדש דורש מאיתנו להיות חדים ודורש מאיתנו הרבה אנרגיה.

מורה פרטי זאת לא בושה

בגלל שאני מסוג האנשים שתמיד הסתדרו לבד בבית הספר, מעולם לא לקחתי מורה פרטי עד שהגעתי לאקדמיה.

באקדמיה, היה קורס אחד, יחיד ומיוחד שפשוט לא הצליח להיכנס לי לראש ושמו הוא אלגברה לינארית. ולכן, אחרי כישלון צרוף בקורס הזה בשני מועדים, ואחרי ששאלתי אנשים אחרים איך הם עברו אותו, המליצו לי על מורה פרטי מסוים.

בהתחלה, לא חשבתי שזאת אופציה ולא ידעתי איך מורה פרטי יוכל לעזור לי להצליח במבחן ומה הוא כבר יכול לחדש לי. אבל בגלל שהרגשתי כבר אבוד, החלטתי שלא יזיק לנסות.

ואתם לא מבינים כמה אני שמח שעשיתי את זה.

המורה הזה עשה לי המון סדר בדברים, חיזק אצלי את הנושאים הרופפים שלא שלטתי בהם טוב, ושינה לי את אסטרטגיית הלמידה שלי. ברגע שיישמתי את האסטרטגיה שהוא הציע לי לאותו הקורס, החומר התחיל לחלחל לי לראש ובסוף סיימתי את הקורס הזה עם ציון שהוא גבוה יותר מ-90.

ולכן, אם שום דבר לא מצליח לכם ולא עובד לכם, זכרו שלקחת מורה פרטי זאת לא בושה. רק תוודאו שמדובר במישהו טוב ומקצועי שבאמת יכול לעזור לכם.

 גם אם מרגיש קשה אל תתייאשו – לפעמים תופתעו לטובה

אני יודע שללמוד למבחנים כל היום יכול להיות מתיש ואפילו מייאש. ואני יודע שלחלק מהאנשים התשובה לשאלה איך להצליח במבחן מרגישה כאילו היא רחוקה מהם שנות אור.

אבל, עם תספיק נחישות, התמדה ולמידה חכמה, אין לי ספק שכל אחד יכול להצליח במבחן ויכול לשפר מהותית את הציונים שלו.

ולכן זכרו שגם אם לפעמים הדברים נראים קשים כאילו הם בכלל לא מתקדמים לשום מקום, אל תתייאשו. אפילו אם אתם לא מצליחים לראות שום תוצאות בזמן שאתם מתרגלים ומתכוננים למבחן, לפעמים אתם תפתיעו את עצמכם וברגע האמת במבחן עצמו דווקא כן ילך לכם.

לא סתם אומרים “קשה באימונים קל בקרב.” ולכן גם אם קשה, אל תבואו כנועים למבחן ותמיד תהיו נחושים להצליח ולתת את הטוב ביותר שלכם!

אני מאחל לכם המון הצלחה בלימודים שלכם בבית הספר, בתואר ובכל מקום אחר ומקווה שעניתי על השאלה איך להצליח במבחן.

2 מחשבות על “איך להצליח במבחן: המדריך המלא שכל סטודנט או תלמיד צריכים לקרוא”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *