ללמוד לדבר אנגלית – המדריך המלא לשיפור הדיבור באנגלית

בין אם העבודה שלכם דורשת את זה, או שנמאס לכם לטוס לחו”ל ולהיות תלויים בחברים שלכם שיעשו את כל הדיבורים והשיחות במקומכם, אם הגעתם לפוסט הזה זה סימן שאתם רוצים ללמוד לדבר אנגלית כמו שצריך וכמה שיותר טוב.

אז קודם כל, חשוב מאוד שתדעו שאתם לא היחידים שמתקשים או רוצים להשתפר ולדבר באנגלית כמו שצריך. ואם תשאלו אותי, אחת הבעיות בארץ ובמערכת החינוך שמתחילה עוד בבית הספר היא שלא מתמקדים מספיק בלימוד דיבור אנגלית אלא בדברים אחרים כמו קריאה, כתיבה, אוצר מילים ושמיעה של השפה האנגלית.

ובעוד שכל אלה מאוד חשובים, פיתוח יכולות הדיבור שלנו בשפה האנגלית חשובים לא פחות. ולכן, בפוסט הזה נתמקד בדיבור באנגלית ונבין איך ללמוד לדבר אנגלית כמה שיותר טוב ושוטף.

למתחילים – תשפרו את אוצר המילים שלכם

בשביל ללמוד לדבר אנגלית כמו שצריך, הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות זה לוודא שאוצר המילים שלכם הוא רחב מספיק.

כי בלי אוצר מילים רחב, אתם פשוט לא תהיו מסוגלים להרכיב משפטים שלמים ולהצליח לחשוב באנגלית. לכן, אם אתם יודעים שאוצר המילים שלכם הוא יחסית דל, אני מציע לכם קודם כל לקרוא את הפוסט הזה שבו אני מסביר איך כדאי ללמוד אוצר מילים באנגלית.

במידה ואתם כמו שאני הייתי בעבר ויש לכם אוצר מילים בסיסי מספיק רחב אבל אתם מתקשים פשוט בלדבר באנגלית, תמשיכו לקרוא את הפוסט.

תפסיקו לפחד לטעות ותצאו מאזור הנוחות שלכם

הטיפ החשוב ביותר שאני יכול לתת לכם, שמנע ממני במשך שנים לשפר את יכולות הדיבור שלי בשפה האנגלית לרמה הדי שוטפת שלה היום, זה להפסיק לפחד לדבר באנגלית!

עד שלא תתגברו על הפחד שלכם לטעות מול אנשים אחרים כשאתם מדברים, אין סיכוי שתצליחו ללמוד לדבר אנגלית. הרי בסופו של דבר, בשביל לשפר את יכולות הדיבור שלכם באנגלית נחשו מה, אתם חייבים לדבר. ואם תמשיכו כל הזמן לפחד לטעות אז זה פשוט לא יקרה.

בנוסף, חלק מתהליך הלמידה של כל לדבר בחיים זה לעשות טעויות. כשאתם טועים, אתם לומדים מהטעות, מתקנים אותה וככה בעצם משתפרים, עולים ברמה ויודעים לא לחזור שוב על אותה הטעות.

ביום שבו החלטתי שאני מפסיק לפחד לדבר באנגלית ושאני יוצא מאזור הנוחות שלי, היה היום שבו התחלתי באמת לראות תוצאות. לכן אני מציע לכם לעשות את אותו הדבר כדי באמת ללמוד לדבר אנגלית.   

אל תתמקדו בדקדוק ובחוקים של השפה

אני לא אומר שללמוד גרמר ואת כל חוקי השפה האנגלית זה לא חשוב. אבל כשאתם מתמקדים בלימוד דיבור אנגלית, שינון של חוקי השפה האנגלית רק יקשה עליכם.

דקדוק זה חשוב בשביל להוציא ציון טוב בבית הספר, או אפילו כשכותבים מכתב, מאמר או כל דבר אחר באנגלית. אבל אם תנסו לחשוב על כל חוקי השפה האנגלית תוך כדי שיחה, אתם תבינו מהר מאוד שזה רק מאט אתכם ומונע ממכם לדבר באופן שוטף.

בשביל ללמוד לדבר בלי טעויות, יש דברים אחרים שעדיף לעשות. כמו לטעות כמה שיותר וללמוד מהטעויות שלכם, להקשיב כמה שיותר לדוברי אנגלית אחרים ועוד כמה דברים שלכולם נתייחס בהמשך הפוסט.

תתרגלו לקרוא בקול

במידה ואתם לא קוראים בכלל שום דבר באנגלית, אז כדאי מאוד שתתחילו. אבל גם אם אתם כבר רגילים לקרוא ספרים, מאמרים או אפילו סתם פוסטים באינטרנט באנגלית, כדאי שתתחילו לקרוא אותם בקול.

זה אולי ייראה לכם מוזר בהתחלה, אבל עם הזמן אתם תתרגלו ואתם תראו שיש לזה תועלת רבה, כי זה מרגיל את שרירי הפה שלנו לבטא נכון מילים באנגלית.

באופן כללי, שרירי הפה שלנו לא רגילים לבטא כמו שצריך מילים באנגלית וזה מה שמקשה על הרבה אנשים לקרוא בקול בצורה חלקה. בנוסף זה גם מקשה עליהם לבטא מילים ולדבר באנגלית בצורה זורמת ושוטפת.

לכן, אם אתם רואים שקשה לכם לקרוא בקול זה מצוין וזה אומר שאתם פשוט צריכים לתרגל את זה יותר כי זה גם ישפר את יכולת הדיבור שלכם.

רק זכרו לא להתעצל, ואם יש מילה שאתם לא בטוחים איך מבטאים אותה נכון, תחפשו תרגום שלה ותשמעו איך צריכים לבטא אותה כי חבל ללמוד מילה בצורה שגויה ואחר כך לבזבז על זה את הזמן ולנסות לשפר את המבטא שלכם באנגלית כמו שהסברתי כאן.

תפסיקו לתרגם מעברית לאנגלית

כשאתם לומדים איך לדבר אנגלית בצורה נכונה וחלקה, חשוב שתתרגלו להפסיק לתרגל מילים או משפטים שלמים מעברית לאנגלית בראש שלכם.

למה?

קודם כל, כי תהליך התרגום הזה בראש שלכם יאט אתכם ויגרום לכם לדבר פחות חלק, מאחר וככל שאתם צריכים יותר זמן לתרגם דברים בראש, ככה לוקח יותר זמן עד שאתם אומרים את מה שאתם צריכים להגיד בקול.

סיבה נוספת היא, שתרגום כזה עשוי לגרום לטעויות מאחר ולא תמיד המילים והמשפטים שאנחנו אומרים בעברית, בנויים באותה הצורה גם באנגלית.

למשל הסלנג “אני מתה עליו”, לא יכול להיות מתורגם מן הסתם ל “I am dead for him.” כי זה פשוט לא קיים באנגלית. כמובן שזאת דוגמא פשוטה וברורה לרוב האנשים, שרק נועדה להמחיש את הנקודה.

אבל אפשר גם לתת כדוגמא משהו יותר קטנוני כמו ” אני אבקר אותך ביום שני”, שהרבה ישראלים יתרגמו ל “I will visit you in Monday” במקום להגיד “I will visit you on Monday”.

כל הטעויות האלה קוראות בדיוק בגלל שאנחנו נוטים לתרגם משפטים ומונחים מתוך השפה העברית ומשליחים אותם על השפה אנגלית. ולכן כדאי לנסות לעשות את זה כמה שפחות, על אף שבהתחלה זה יכול להיות קשה.

אז אחרי שהבנו מה לא לעשות, בואו נראה מה כן כדאי לעשות במקום:

תקשיבו כמה שיותר לשפה האנגלית

ככל שתקשיבו יותר לשפה האנגלית, בין אם בעזרת סרטים שתראו, סרטונים ביוטיוב, ספרי אאודיו וכל דבר אחר, אתם תראו שלאט לאט אתם מבינים יותר ויותר את השפה ולכן גם מדברים בה טוב יותר.

בהדרגה, אתם כבר תדעו איך דברים צריכים להישמע. ולכן, אפילו אם אתם תעשו טעויות בזמן הדיבור שלכם, הן כבר יצרמו לכם באוזן כי התת מודע שלכם ידע שלא ככה זה אמור להישמע. אתם תזכרו עמוק בפנים ששמעתם את זה כבר אחרת בעבר ולכן להבא תדעו להימנע מהטעות הזאת.

ככה, יהיו לכם פחות טעויות בדקדוק עם הזמן, וגם לא תצטרכו לתרגם דברים מעברית לאנגלית בראש. ובמקום זה, הדיבור באנגלית כבר יבוא לכם אוטומטית.

תלמדו כמה שיותר ביטויים בשפה האנגלית

אם יש לכם אוצר מילים רחב ואתם מצליחים לקרוא אנגלית בקול בצורה חלקה, אבל עדיין מתקשים לדבר באנגלית בצורה שוטפת בלי “תקיעות”, אולי הטיפ הזה יעזור לכם.

ככל שתלמדו יותר ביטויים באנגלית, יהיה לכם הרבה יותר קל להתנסח ולהעביר את המסר שלכם בצורה ברורה באנגלית בדיוק כמו שאתם עושים בעברית.

נוסף על כך, אתם לא תצטרכו לתרגם דברים וביטויים מעברית לאנגלית כי כבר יהיה לכם ידע רב בכל מיני ביטויים באנגלית.

הנה רשימת ביטויים שתוכלו להתחיל ממנה ולראות איפה אתם עומדים וכמה ביטויים כאלה אתם מכירים. כמובן שאלה רק חלק מהביטויים ויש עוד הרבה אחרים כאלה.

לכן זכרו שככל שתדעו יותר ביטויים, ככה יהיה לכם קל יותר ללמוד לדבר אנגלית וככה גם תשמעו טוב יותר.

תתחילו לחשוב באנגלית

נוסף על כל מה שאמרתי עד כה, בשביל לשפר את יכולות הדיבור שלכם באנגלית, חשוב שתלמדו לחשוב באנגלית.

ככל שתתרגלו לחשוב באנגלית על כמה שיותר דברים שקוראים לכם בחיים, ככה גם יכולות הדיבור שלכם באנגלית ישתפרו כי יהיה לכם הרבה יותר קל להצליח להרכיב משפטים שלמים באנגלית.

כמובן שלהתרגל לחשוב באנגלית זה לא פשוט וזה צריך להיעשות הדרגתי, אבל אם תעשו את כל מה שכתבתי עד כה, אתם תצליחו להתרגל לחשוב באנגלית הרבה יותר בקלות

הברור מאליו: תדברו באנגלית כמה שיותר (ו- 5 דרכים איך לעשות את זה)

כל הדברים שכתבתי עד כה הם טובים ונחמדים, אבל אם לא תעשו את הדבר האחד הזה שהוא פשוט לדבר באנגלית, לא תצליחו ללמוד איך לדבר אנגלית.

עכשיו, אני יודע מה חלק ממכם חושב ואני מבין שאין לכם כל כך איפה לדבר באנגלית במהלך היומיום שלכם כי אתם פשוט לא בסביבה שהיא דוברת אנגלית.

לכן, הבאתי כאן כמה פתרונות שעזרו מאוד גם לי לתרגל איך לדבר אנגלית כמו שצריך:

תתרגלו לבד ובעדיפות מול מראה

האפשרות הראשונה שכדאי ומומלץ לעשות היא לתרגל דיבור אנגלית לבד עם עצמכם. ניתן לעשות את זה מול מראה אם כי לא חובה וכדאי מאוד גם להקליט את עצמכם ולשמוע את זה לאחר מכן.

אמנם תרגול עצמי הוא לא טוב כמו תרגול עם מישהו, כי אתם בעצם לא מגיבים כל כך לשום דבר שאומרים לכם ויותר קל להרכיב משפטים כשאתם היחידים שמנהלים את השיחה, אבל זה עדיין תרגול מצוין.

כשאתם מדברים עם עצמכם, אתם מרגילים את השרירים שלכם והמוח שלכם לבטא מילים באנגלית. ובנוסף כשתשמעו את ההקלטה, תוכלו להבין איפה אתם הכי נתקעים ועל מה אתם צריכים לעבוד.

מומלץ לדבר בכל יום, לפחות כרבע שעה או יותר אם יש אפשרות. התמדה וחזרה על הדיבור בכל יום, זה מה שיביא את התוצאות.

טוסט מאסטרס

עוד אפשרות מעולה שאני בעצמי עשיתי היא להשתתף במשהו שנקרא טוסט מאסטרס (Toastmasters).

טוסט מאסטרס זה סוג של ארגון ללא מטרות רווח שנוסד בשביל לעזור לאנשים לשפר את כישורי הדיבור שלהם מול קהל ואת כישורי המנהיגות שלהם.

הארגון הזה פועל בכל העולם, בדרך כלל בשפה המקומית של המדינה, אבל בארץ הארגון פועל אנגלית.

ההצטרפות לארגון היא לרוב חינמית (אם כי זה תלוי בעיר) והפגישות לרוב הן אחת לשבוע. בפגישה, אתם או מתנדבים אחרים תוכלו לדבר מול קהל באנגלית על נושא שהכנתם מראש במשך כמה דקות. בנוסף, יש גם פעילויות אחרות כמו לדבר באנגלית דקה על נושא מאולתר שתקבלו ללא כל הכנה.

מעבר לכך, אתם תקבלו משוב על הביצועים שלכם והערות גם על האנגלית עצמה ועל טעויות שהיו לכם. אני לא אשקר ואגיד שבפעמים הראשונות לי זה היה מאוד קשה לצאת לשם ולדבר בשפה שהייתה לי זרה אל מול קהל זר שאני לא מכיר, אבל זה שווה את זה.

בעיני, זאת פשוט דרך מדהימה לשפר את יכולות הדיבור שלכם באנגלית ולי אישית, זה עזר מאוד ללמוד איך לדבר אנגלית כמו שצריך. בשביל להצטרף לקבוצה שבעיר שלכם, תחפשו בגוגל toastmasters ותוסיפו את העיר שבה אתם גרים. 

אפליקציות ללימוד דיבור באנגלית

דרך נוספת מעולה ללימוד דיבור אנגלית היא בעזרת אפליקציות מיוחדות שנועדו לזה! פשוט תקבעו לעצמכם חלון זמן בכל יום מראש, שבו אתם תתרגלו את דיבור האנגלית שלכם באפליקציה.

אלה 3 האפליקציות שאני הכי ממליץ עליהן:

HelloTalk

מדובר באפליקציה מעולה שנועדה להפגיש אתכם עם אנשים אחרים שדוברים את השפה שאתם רוצים לללמוד ושאתם דוברים את השפה שהם רוצים ללמוד. ככה בעצם תוכלו “להתחלף”, וכל אחד יוכל ללמד את השני את השפה שהוא רוצה ללמוד.

יהיה קצת קשה למצוא אנשים שרוצים ללמוד עברית שכן זה פחות מבוקש, אבל זה אפשרי. ואם במקרה אתם יודעים שפה נוספת, כמו רוסית, צרפתית או ספרדית, יהיה לכם מהותית יותר קל! בעזרת האפליקציה תוכלו לדבר עם אנשים אמיתיים שאנגלית היא שפת האם שלהם ולשפר מהותית את יכולות הדיבור שלכם על נושאים רגילים מחיי היומיום.

זאת גם דרך נפלאה להכיר אנשים מאוד מעניינים מתרבויות שונות וזאת דרך מעולה לצאת מאזור הנוחות שלכם ולהעלות את הביטחון העצמי שלכם בדיבור באנגלית. אם מעניין אתכם לקרוא עוד על איך להעלות את הביטחון העצמי בדיבור באנגלית, כתבתי על זה פה.

דרך אגב, האפליצקייה חינמית לחלוטין!

italki

עוד מקום מצוין שדרכו אפשר ללמוד לדבר אנגלית. אבל כאן, בניגוד לאפליקציה הקודמת שבה אתם נפגשים עם אנשים אחרים כמוכם, אתם תיפגשו עם מורים מקצועיים אמיתיים. תוכלו לעבור איתם שיעורים באורך של שעה ותוכלו כמובן להתמקד בעיקר בדיבור.

הייתרון בעיקרי כאן שהאפליקציה נותנת לכם הזדמנות נפלאה לתרגל את הדיבור שלכם ולקבל משוב ממישהו מקצועי איך אפשר להשתפר. בניגוד לאפליקציה הקודמת, זאת לא אפשרות חינמית אבל בסך הכל המחיר כאן הוא מאוד הוגן ועדיף משמעותית על פני קורסים אחרים לשיפור הדיבור. הרמה כאן גם טובה בסך הכל כי השיעורים מועברים על ידי מורים מקצועיים לכל דבר, ככה שאתם צריכים לראות שיפור ביכולת הדיבור שלכם.

Elsa

אם אתם עוד לא מרגישים מספיק בטוחים בלדבר מול אחרים, ואם אתם עדיין לא מצליחים לבטא את עצמכם כמו שצריך באנגלית, האפליקציה הזאת תעזור לכם. זאת אפליקציה שנועדה בעיקרון לשפר את המבטא שלכם באנגלית ואת ההגייה שלכם באופן כללי.

כשתורידו את האפליקציה, אתם תעברו מעין מבדק שינסה לברר איזה צלילים ומילים הכי קשה לכם לבטא נכון, ולאחר מכן אתם תקבלו כל מיני משימות ודברים שונים להגיד בקול כדי לתרגל את ההגייה והדיבור שלכם באנגלית.

המשימות שתקבלו יהיו כמובן קשורות בעיקר לצלילים שהיה לכם הכי קשה לבטא. בצורה הזאת, תוכלו לדבר בקול באנגלית ולתרגל את יכולות הדיבור שלכם לבד ולא מול אנשים. בנוסף, תוכלו לשים דגש על הדברים שהכי קשה לכם לבטא ולהגיד נכון באנגלית.

האפליקציה בנויה טוב והיא ברמה גבוהה ולכן לא הכול שם חינמי. יש תקופת ניסיון בחינם, ויש כ-25 שיעורים בחינם. אבל אם תאהבו אותה ותרצו להמשיך להתשמש בה, השירות הוא בתשלום (אם כי תשלום הוגן מאוד ביחס לתמורה שתקבלו).

מורה פרטי לאנגלית לאדם יחיד או לקבוצה

זה משהו שאני מעולם לא עשיתי, אבל בדיעבד אם הייתי בוחר לעשות אותו, יכול להיות שזה היה חוסך לי הרבה זמן.

אם תבחרו במורה פרטי טוב, ותסבירו לו שדיבור באנגלית זה מה שחשוב לכם, בעזרת למידה נכונה ותוכנית עבודה מסודרת, תוכלו להגיע לתוצאות מהר יותר.

קורס לאנגלית מדוברת

עוד אפשרות שהיא הברורה מאליו היא לקחת קורס לדיבור אנגלית. יש היום המון אפשרויות שונות ומקומות שונים שמציעים את השירותים הללו, בין אם בזום או בלייב.

פשוט תבחרו מה מתאים לכם, מבחינת זמן וכסף ותעשו את המחקר שלכם. קורס שכזה ללא כל ספק יוכל לעזור לכם ולזרז תהליכים, מאחר והוא מקנה לכם סביבת עבודה טובה, משוב טוב, ותוכנית עבודה מסודרת.

עוד כמה טיפים

חשבתם שסיימנו? אז זהו, שלא! הנה עוד כמה טיפים שיעזרו לכם לדבר באנגלית טוב יותר:

תדעו מה העדיפויות שלכם

כמעט כל אחד ואחד מהקוראים שהגיעו לפוסט הזה, רוצים ללמוד איך לדבר אנגלית בגלל מטרה כשלהי. זה יכול להיות, כי הגעתם למחסום בעבודה שלכם בתחום כמו הייטק, או יכול להיות כי אתם צריכים להעביר מצגות בעבודה שלכם.

סיבות נוספות יכולות להיות עסקיות, או פשוט הרצון להסתדר טוב יותר בחו”ל. אבל כך או כך, לכל אחד כאן יש סיבה למה הוא רוצה להשתפר בדיבור באנגלית. לכן חשוב שתזכרו את הסיבה הזו ותתמקדו בלהשתפר בסוג הדיבור שהכרחי לכם.

כלומר, אם אתם רוצים להשתפר כדי להעביר חומר שקשור להייטק, אז תתמקדו בעיקר בדיבור על הנושאים מעולם ההייטק.

אם אתם רוצים להשתפר בהתמצאות בחו”ל, תחפשו משפטים נפוצים שתיירים צריכים לדעת כשהם בחו”ל. ככל שתתמקדו יותר בדברים שרלוונטיים לכם, ככה תראו תוצאות מהר יותר.

ובהמשך אם תרצו, תמיד תוכלו להתרחב ולהשתפר בעוד תחומים בשפה האנגלית.

תחגגו הצלחות

לימוד של שפה חדשה ובעיקר לימוד דיבור בשפה חדשה כמו אנגלית זה תהליך ארוך ורצוף במכשולים וחששות. ולכן, זכרו לחגוג עם עצמכם הצלחות קטנות ולשבח את עצמכם בכל פעם שהעזתם לקום ולדבר עם מישהו באנגלית.

וגם אם טעיתם, אל תכעסו על עצמכם אלא להפך, תשבחו את עצמכם. כי בכל פעם שאתם טועים, אתם משתפרים. ובכל פעם שאתם מתגברים על הפחד שלכם ויוצאים מאזור הנוחות שלכם, אתם מלטשים את יכולות הדיבור שלכם באנגלית.

תחזרו אחרי שחקנים וזמרים שאתם אוהבים

כשאתם רואים סרטים באנגלית, אפילו אם זה עם כתוביות, תנסו לתפוס משפטים שלמים שהשחקנים אומרים ותחזרו עליהם בקול תוך כדי הסרט. אותו הדבר אפשר לעשות גם עם שירים שאתם אוהבים באנגלית ולשיר ביחד עם השיר. (רק תוודאו שאתם אומרים את המילים הנכונות!)

זה אולי נשמע זניח, אבל אם תעשו את זה מספיק ביחד עם כל שאר הדברים שברשימה, התוצאות והביטחון יגיעו. בנוסף, זאת דרך מצוינת לשפר את ההגייה שלכם שזאת בעיה שהרבה ישראלים מתמודדים איתה באנגלית. שכן, הרבה פעמים המילה נשמעת שונה מהצורה שבה שהיא כתובה.

נסכם

ללמוד לדבר אנגלית זה תהליך ארוך ורצוף במכשולים. אבל אם תתגברו על הפחד של לדבר ותיישמו את כל שאר הדברים שרשומים כאן, התוצאות יגיעו במוקדם או במאוחר.

וגם אם לא תגיעו לרמה של שפת אם, אתם תראו שעם הזמן אתם מצליחים לדבר באנגלית לא רע בכלל ולהעביר את המסר שלכם בצורה טובה וברורה.

אני מאחל לכם המון הצלחה בתהליך הלמידה שלכם ומקווה שתצליחו ללמוד איך לדבר אנגלית כמה שיותר טוב ובקלות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *